Od kilku lat malujemy ściany. Kupujemy drogie produkty, sprzęty i staramy się całość pracy wykonać z należytą dokładnością, mimo to ciągle nie możemy uzyskać takiego efektu, jaki rzeczywiście byłby dla nas wystarczający.

Data dodania: 2013-02-02

Wyświetleń: 1471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastanawiamy się długo, gdzie tkwi błąd i pomimo długich przemyśleń ciągle nie możemy odnaleźć przyczyny. Może po prostu do całego remontu zabieramy się trochę od złej strony? Może pomijamy, któryś z etapów?

Malowanie krok po kroku

Analizując cały etap malowania bardzo łatwo można wymienić jego poszczególne fazy. Zaczyna się zawsze tak samo. Siedzimy w naszym domu i coś znacząco zaczyna nam przeszkadzać. Stwierdzamy, że nasze wnętrze jest nijakie. Koniecznie musimy coś w nim zmienić, by znowu czuć się dobrze we własnym domu. Od czego zacząć?

Podstawą dobrze wyglądającego wnętrza zawsze są ściany i podłoga. O ile ta druga zazwyczaj jest odnawiana dość rzadko, głównie ze względu na koszty jakie za sobą niesie, o tyle odmalowanie ścian nie sprawia większego kłopotu.

Bez kilkugodzinnych przemyśleń udajemy się zatem do sklepu i kupujemy farbę w egzotycznym kolorze. Aby praca była łatwiejsza, zwracamy także uwagę na sprzęt, za pomocą którego farbę nałożymy i którym zabezpieczymy pomieszczenie.

Wydaje sie zatem, że wszystko jest już gotowe. Nic tylko malować. I tutaj właśnie tkwi sedno sprawy.

Pomijamy jeden z najważniejszych aspektów malowania, czyli odpowiednie przygotowanie podłoża tego, by rzeczywiście mogło przyjąć taka farbę jaką wybraliśmy.

Grunt to gruntowanie!

Nowe ściany znacznie łatwiej jest nam przygotować do nałożenia farby, wystarczy je zagruntować odpowiednim preparatem. W przypadku tradycyjnych tynków można to zrobić co najmniej trzy tygodnie po ich ułożeniu.

Trudniej, gdy ściana jest stara. Wszystkie elementy farby olejnej lub farby klejowej należy koniecznie zedrzeć. Gdy zauważamy, że nasza ściana się kruszy lub pyli, musimy nałożyć na nią preparat gruntujący.

Jeśli poprzedniczką dla naszej farby była tapeta, najlepiej jest się jej pozbyć. Oczywiście istanieją tapety, po których można malować, ale każda kolejna warstwa materiału na ścianie znacznie utrudni jej swobodne oddychanie.

Pamiętajmy, celem gruntowania jest poprawnienie parametrów ściany. Należy do nich przede wszystkim: chłonność, twardość. Tylko zachowanie odpowiednich proporcji zapewni nam piękne ściany na długie lata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena