Metod i stylów pisania CV jest wiele, w poniższym artykule postaram się przedstawić najważniejsze założenia dobrego CV. Jeżeli masz już za sobą kilka wysłanych aplikacji, z pewnością część będzie Ci już znana.

Data dodania: 2012-12-21

Wyświetleń: 2180

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Tylko jedno CV i koniec

Częstym błędem popełnianym przez osoby aplikujące na różne oferty pracy jest wysyłanie jednego niezmienionego CV. Wiem, że często nie masz czasu lub chęci poprawiać życiorysu i dostosowywać go do konkretnej oferty. Staraj się jednak za każdym razem dokładnie przeczytać ofertę i wyłuskać z niej najważniejsze wymagania stawiane przed kandydatem. Jeżeli masz już je wpisane w CV, przesuń je maksymalnie wysoko, tak żeby pracodawca nie musiał zagłębiać się w Twoje CV, aby je znaleźć. Po prostu ułatw mu jak najszybsze ich znalezienie. Nie mówimy tu oczywiście o przesunięciu umiejętności w hierarchii życiorysu przed dane kontaktowe, ale o umieszczeniu ich na pierwszym miejscu wśród Twoich umiejętności. W drugim przypadku, gdy oferta ma pewne wymagania, których nie spełniasz, zastanów się, czy nie posiadasz zbliżonych umiejętności. Jeżeli tak, umieść je na pierwszym miejscu. Nie wpisuj natomiast rzeczy nieprawdziwych. Na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca szybko zweryfikuje Twoją prawdomówność.

2. Zdjęcie czy bez?

Niedawno czytałem artykuł, w którym padło stwierdzenie "skoro przyszły szef nie umieszcza zdjęcia, to czemu ja mam to robić?". No właśnie, jak to jest z tymi zdjęciami? Ogólna zasada przyjmuje, że zdjęcia nie są wymagane w CV, chyba że w ofercie zaznaczono inaczej. Rynek pracy i jego wymagania zmieniły się diametralnie na przestrzeni chociażby ostatnich 10 lat. W tych czasach nikt nie ma problemu ze zrobieniem sobie zdjęcia, dlatego przyjęło się, że zdjęcie powinno się dodawać. Jednak są zasady, których łamać nie można. Pamiętaj, aby nie dodawać zdjęć z imprez, wakacji czy z innych okoliczności, w których możesz wyglądać korzystnie, ale np. tło może być nieodpowiednie. Wybierz zdjęcie, które będzie wyraźnie pokazywało Twoją twarz, niekoniecznie dowodowe.

3. Wodotryski czy normalnie?

Ostatnio panuje moda na CV w postaci infografik i innych bajerów. Nie mówię, że jest to złe. To jest bardzo dobre, ale zależy na jakie stanowisko. O ile ubiegasz się o stanowisko wymagające kreatywności, jest to opcja odpowiednia. Jeżeli o stanowisko grafika, opcja zła. Jesteś grafikiem, to pokaż na co Cię stać (przećwiczyłem to na własnym przykładzie) i zrób coś na miarę Twojego talentu. Ale jeżeli aplikujesz na inne to co wybrać? Postaw się w roli rekrutującego i zastanów się, co ktoś poszukujący księgowej, sekretarki czy sprzedawcy, wyczyta z infografiki, z którą (jako formą przedstawiana danych) ma niewiele wspólnego? Ja bym stawiał na formę subtelnie wyróżniającą. Najlepiej użyj jednego z kreatorów CV, znajdziesz w nich różne graficzne wzory, niekoniecznie składające się z wodotrysków. Zachowaj umiar pomiędzy próbą wyróżnienia się a zawartością.

4. Co wpisywać w CV?

Przede wszystkim pisz prawdę. Pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej, w bardzo łatwy i szybki sposób może sprawdzić prawdziwość wpisanych przez Ciebie informacji.

Znajomość języków

Często aplikanci podciągają znajomość języków obcych. Wyobraź sobie swoją minę i konsternację, gdy po wpisaniu "bardzo dobrej" znajomości języka, rekrutujący będzie chciał przeprowadzić całą rozmowę w danym języku, a ty w gruncie rzeczy nie rozmawiasz płynnie. Klapa murowana i pracy z pewnością nie dostaniesz.

Wykształcenie

Jeżeli chodzi o wykształcenie, także staraj się nie ubarwiać. Jeżeli do końca studiów zostały Ci 3 miesiące i obrona pracy, nie wpisuj, że jesteś już magistrem czy inżynierem. Nie wpisuj także studiów, które zostały przerwane, w takim przypadku lepiej wpisz szkołę średnią. Gdy ciągle studiujesz, możesz jak najbardziej wpisać nazwę szkoły, kierunek, rok studiów i datę rozpoczęcia nauki.

Doświadczenie

Gdy masz już za sobą pracę w kilku firmach, wyszczególnij wszystkie. Pamiętaj, żeby ich układ był chronologiczny zaczynając od najnowszej. Zwróć szczególną uwagę, czy obowiązki z poprzednich prac pokrywają się z tą, na której ofertę chcesz odpowiedzieć. Jeżeli tak, umieść te obowiązki na pierwszym miejscu na liście. Pamiętaj także, aby wpisać okres od-do okresu pracy, a także stanowisko.

Kursy

Jeżeli masz za sobą kursy, które mogłyby zainteresować przyszłego pracodawcę, umieść je na początku. Zaznacz, czego te kursy dotyczyły i jakie korzyści (dodatkowa wiedza, umiejętności) Ci dały. Zastanów się nad kursami, które nie mają nic wspólnego z ofertą, nie zawsze warto je pisać.

Zainteresowania

Tutaj zwięźle wpisz to, czym się interesujesz, jeżeli masz jakieś nietypowe hobby koniecznie to zaznacz. Staraj się oczywiście nie odstraszyć pracodawcy wpisując np. piątkowe imprezy w klubie X.

5. Podsumowanie.

CV pisz krótko i zwięźle, tak aby osoba czytająca je po kilku linijkach miała ochotę czytać dalej. Postaraj się wyszczególnić cechy i umiejętności, które ukażą Cię jako najlepszą osobę na dane stanowisko. Nie wpisuj wszystkiego, co umiesz, dostosuj opis umiejętności do oferty pracy. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena