Woda jest potrzebna nam wszystkim do życia. Prawda ta jest jest bezsporna i każdy jest jej świadomy. Przeważająca część ludzi użytkuje i pije wodę podawaną z sieci wodociągowej. Skutkiem tego jest to, że nie mają wpływu na jej jakość. Często zdarza się, że z kranu płynie woda o zabarwieniu brązowym, nieprzyjemnym zapachu gnilnym lub zapachu chloru. W wielu miejscach w Polsce stan rur doprowadzających wodę do odbiorców indywidualnych jest zły. Po naprawach bierzących można zaobserwować przez długie godziny wodę brudną płynącą z kranów. Czy są
filtry do wody, które mogą pomódz i zlikwidować te uciążliwości? Oczywiście wiele rodzin radzi sobie doraźnie kupując wodę butelkowaną. W mieszkaniach brak miejsca przy licznikach wody, rozbicie na wodę zimną i gorącą uniemozliwia mantaż filrów na całą sieć wody w mieszkaniu. Wyjątkiem są budynki gdzie znajduje się kilka mieszkań a ujęcie wody jest wspólne, często w specjalnym, wydzielonym pomieszczeniu. Ujęcie wody zimnej a następnie podgrzewacze na wodę ciepłą.
Filtry do wody usuwają wszystkie wyżej opisane zjawiska i woda ta jest podgrzewana oraz rozprowadzana do systemów centralnego ogrzewania. Mieszkańcy budynków wielomieszkaniowych budowanych w erze komunizmu nie mają takich możliwości. Pozostają rozwiązania doraźne, z rozrónieniem na wodę pitną i użytkową. Montaż filtrów kuchennych uzdatniających wodę używaną do spożycia i gotowania potraw jest możliwy. Tutaj wybór jest w miarę szeroki. Poczynając od filtrów stojących po filtry przepływowe oraz filtry membranowe, znane jako filtry osmotyczne. Te ostatnie wymagają jednak zwrócenia bacznej uwagi na minerały zawarte w wodzie uzdatnionej. Ważnymi są : wapń i mgnez. Filtry przepływowe montowane na rurach posiadające wkłady z nasypem węglowym powinny być często wymieniane, ponieważ węgiel po pewnym czasie kumuluje kolonie bakterii. Ta sama uwaga dotyczy filtrów stojących.