Z tego artykułu dowiesz się, co robić w sytuacji, gdy padłeś ofiarą wypadku i chcesz rościć sobie prawo do odszkodowania. Nie zawsze jest to proste, warto zatem znać chocby podstawy postępowania.

Data dodania: 2011-09-10

Wyświetleń: 2756

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Może zdarzyć się tak, że my lub ktoś z bliskich ulegnie wypadkowi nie ze swojej winy. W takich sytuacjach warto wiedzieć co robić i w jaki sposób rościć sobie prawo do odszkodowania.

O odszkodowanie w wyniku wypadku lub kolizji ze swojej winy występujemy w stosunku do swojego ubezpieczyciela. Jeśli wina leży po drugiej stronie można wystąpić do swojego ubezpieczyciela lub ubezpieczyciela drugiej strony – co zwykle jest praktykowane. Jeśli mamy wykupione dodatkowe ubezpieczenia, to warto pamiętać o możliwości wystąpienia o nie. Ponadto w wypadkach związanych z wykonywaną pracą można ubiegać się o odszkodowanie z racji wypadku przy pracy.

Gdy już dojdzie do wypadku (np. samochodowego), osoba która jemu uległa powinna jak najszybciej zgłosić zdarzenie na policje. Jest to szczególnie ważne, gdy nie ma świadków wypadku. Policja zweryfikuje zdarzenie, jego okoliczności oraz we właściwy dla siebie sposób udokumentuje wypadek. Taka dokumentacja może stanowić istotny dowód w postępowaniu o uzyskanie odszkodowania.

Oczywiście w przypadku odniesienia obrażeń należy zgłosić się do lekarza lub szpitala, dla własnego dobra, ale również, aby uniknąć ryzyka utracenia prawa do odszkodowania w wyniku zaniedbania konieczności leczenia. Podobnie jak dokumentacja policyjna, tak również dokumentacja lekarska może okazać się bardzo ważna w procesie odszkodowawczym.

O odszkodowanie może ubiegać się każdy, kto ucierpiał w wypadku – zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie jeśli odnieśli jakąś szkodę zdrowotną lub majątkową.  Podobnie rodziny osób, które zmarły w wyniku wypadku (małżonkowie, konkubenci i dzieci).

Warunki, jakie muszą być spełnione, aby móc uzyskać odszkodowanie:
- muszą zostać poniesione obrażenia lub straty finansowe
- musi istnieć tzw. Podstawa odpowiedzialności
- musi być związek przyczynowo-skutkowy wypadku i strat, czyli straty muszą wynikać z danego wypadku

Powyższe są to podstawowe warunki uzyskania odszkodowania, ale ubezpieczyciele mogą mieć dodatkowe wytyczne, które były wyszczególnione w umowie ubezpieczeniowej. Warto zatem się z nimi zapoznać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena