W Polsce są obecnie dostępne dwa główne rodzaje lokat. Pierwsze z nich to mniej popularne, tradycyjne lokaty z kapitalizacją na koniec okresu zapadalności. Drugie, to lokaty z dzienną kapitalizacją, czyli obecnie najlepsze lokaty terminowe na rynku.

Data dodania: 2011-06-04

Wyświetleń: 1730

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety ten podział wprowadza sporo zamieszania w niejednej głowie - te pierwsze są opodatkowane, te drugie nie. Tak naprawdę zamęt wprowadzają głównie same banki, reklamując swoje produkty w dziwaczny sposób i zamiast pomagać klientom w wyborze najlepszej lokaty często utrudniają im to zadanie.

Wiadomo, że każdy kto ma odłożone jakieś oszczędności, chciałby je odłożyć na lokacie najwyżej oprocentowanej na rynku. A porównać oprocentowanie nie jest na dzień dzisiejszy łatwo. Cały problem polega na tym, że wysokość oprocentowania lokat bankowych liczona jest według podwójnej skali.

Z pewnością wiele osób dziwi się, dlaczego lokata z dzienną kapitalizacją odsetek w reklamie gwarantuje oprocentowanie w wysokości 7%, a w rzeczywistości to tylko około 5%.

Otóż banki nie podają w reklamach oprocentowania netto, czyli takiego, na jakie faktycznie powinien nastawić się klient, ale oprocentowanie, które musiałaby mieć tradycyjna lokata obciążona podatkiem Belki, aby klient uzyskał analogiczny zysk.

Z logicznego punktu widzenia zawyżona wartość 7% jest trochę, a nawet bardzo myląca. Ale ma sens. Takie działanie ze strony banków to swoiste zabezpieczenie przed konkurencyjnymi ofertami lokat tradycyjnych. Przykładowo klient widząc reklamę tradycyjnej lokaty w SKOK z oprocentowaniem 7% i lokatę z dzienną kapitalizacją 6,5% , uznałby tę pierwszą jako lepszą ofertę. W rzeczywistości jest ona jednak gorsza, ponieważ po potrąceniu podatku, zysk z lokaty tradycyjnej 7% będzie mniejszy niż z lokaty nie opodatkowanej 6,5%.

Ogólnie rzecz biorąc, lokaty bez podatku Belki to na dzień dzisiejszy niewątpliwie najlepsze lokaty. Czerwiec 2011 będzie z pewnością obfitował w nowe oferty 6-miesięcznych lokat z dzienną kapitalizacją. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, do ustawowego zlikwidowania tego typu depozytów pozostanie dokładnie pół roku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena