Strony www stały się bardzo ważnym nośnikiem informacji. Jednym z podstawowych języków używanych do ich tworzenia pozostaje język HTML. Trwają prace nad wprowadzeniem do internetu nowej wersji tego języka, HTML-a 5.0

Data dodania: 2010-04-16

Wyświetleń: 2252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Strony www stały się bardzo ważnym nośnikiem informacji. Jednym z podstawowych języków używanych do ich tworzenia pozostaje język HTML. Trwają prace nad wprowadzeniem do internetu nowej wersji tego języka, HTML-a 5.0
Skrót HTML pochodzi od angielskiego HyperText Markup Language, co na polski tłumaczone jest jako język znaczników hipertekstu. Pierwsza jego oficjalna specyfikacja została w sieci umieszczona w 1991 roku przez Bernersa-Lee. Początki pomysłu sięgają aż lat 80tych i projektów hipertekstowych systemów informacyjnych opracowanych przez inżynierów CERNu. Rozwój języka następował bez większych problemów i większej konkurencji aż do czasu pojawienia się wersji HTML 3.0, gdy wystąpiły problemy z obsługą HTMLa przez różne przeglądarki. Dwie najpopularniejsze na rynku, produkowane przez Microsoft i Netscape obsługiwały różne zbiory znaczników.
Przy wersji 4.0 i 4.1 podjęto (słuszną) próbę oddzielenia warstwy logicznej dokumentu i jego struktury od warstwy graficznej. Miało się to odbywać przy pomocy kaskadowych arkuszy stylów znanych jako CSS. Początki CSSa to jednak problem z obsługą przez różne przeglądarki. Równolegle zaczął również rozwijać się XHTML, a coraz większą konkurencję zaczęły stanowić inne języki programowania przystosowane do celów prezentacji w internecie.
Standard HTML5 ma zakończyć wszelkie problemy ze standaryzacją, ułatwić tworzenie stron i umieszczanie na nich elementów takich jak pliki audio i video. Związane są z tym różne prawne i etyczne dylematy dotyczące wybranych w tym celu sterowników i oprogramowania. Wprowadzone zostaje kilkadziesiąt nowych znaczników, a usunięte zostają te, które w praktyce zostały już zastąpione przez CSS. Jego użycie ma być maksymalnie proste i intuicyjne, a język został pozbawiony archaicznych struktur i konieczności używania jakichkolwiek nadmiarowych znaczników. Napisanie strony www ma od teraz być proste jak nigdy.
Warto jednak uświadomić sobie, że zmiana standardu to praca na lata. Póki co udostępniona specyfikacja ma ciągle status wersji roboczej. Szacuje się, że pełne wprowadzenie tego standardu powinno zakończyć się w roku 2022.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena