Friedensreich Hundertwasser był jednym z najbardziej kontrowersyjnych architektów, jakich znała historia. Nienawidził linii prostych uważając je za „bezbożne i niemoralne”, dlatego jego dom wygląda jakby był z gumy i jakby nie miał prawa stać stabilnie.

Data dodania: 2009-02-04

Wyświetleń: 2258

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z prośbą o wybudowanie domu przy Lowegasse do Hundertwassera zwróciła się Rada Miejska Wiedniaw 1983 roku. Dość ryzykowne zlecenie, zważywszy już nie tylko na fakt, iż w budynkach budowanych przez niego łączyły się barokowe kolumnady, nieregularnie ustawione okna, inny kolor każdego mieszkania, mozaiki i kopuły czy roślinność, ale głównie dlatego, że architekt nie wydawał robotnikom ścisłych poleceń – pracowali według indywidualnych upodobań. Twierdził, iż dzięki temu „każdy, kto dla niego pracuje – lubi go”. Dom otwarto w 1985 roku (do użytku oddany rok później) i już pierwszego dnia do zwiedzania ustawiło się ponad 70 tys. chętnych. Budowę prowadził architekt Jozef Krawin. Żywe rośliny to zupełnie naturalny element projektów Hundertwassera – uważał bowiem, że zasadzenie drzewa jest aktem ekologicznym, a wycięcie – politycznym.

W budynku znajduje się 50 mieszkań (od 30 – 150 m2), cztery restauracje, gabinet lekarski, 16 prywatnych i 3 publiczne tarasy oraz ponad 250 drzew i krzewów. Dom o całkowitej powierzchni 3550 m² kosztował 6 mln Euro. Sam twórca nie chciał honorarium za ten projekt. Uznał, iż wystarczającą zapłatą za niego jest świadomość, że w tym miejscu nie powstało nic innego, co mógłby uznać za brzydkie.

Choć jest to jeden z istotniejszych punktów zwiedzania Wiednia, można go podziwiać jedynie z zewnątrz – jest to bowiem normalnie funkcjonujący dom mieszkalny, w którym kwaterują się Wiedeńczycy. Okoliczna baza noclegowa oferuje jednak spory wybór miejsc w hotelach i apartamentach.

Hundertwasserhaus to pierwszy, ale nie jedyny tego typu kompleks na świecie. Podobne budynki powstały też w Plochingen (1998/1999), Darmstadt (zwany Waldspirale) i Magdeburgu (Grune Zitadelle).

Niedoceniany przez krytykę i publiczność, występujący z teoriami niezwykle trudnymi do przyswojenia, o niekonwencjonalnych poglądach człowiek, stworzył dzieło, o którym mówi się na całym świecie i uczy na studiach historii sztuki lub architektury. Dzięki Hundertwasserhaus Wiedeń ma swój symbol sztuki postmodernistycznej i zainteresowanie ze strony setek tysięcy turystów.

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki biletów lotniczych www.lotnicze-bilety.pl. Tu kupisz bilet tanio, szybko i bezpiecznie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena