Rodzina z amerykańskiego stanu Arkansas pozwała producentów gier komputerowych. Powodem pozwu było to, że ich 13-letni syn spędza cały możliwy czas na grach komputerowych, od których się uzależnił.

Data dodania: 2023-11-28

Wyświetleń: 105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rodzice nastoletniego gracza z USA pozywają twórców gier komputerowych

Pozew został złożony przeciwko twórcom tak popularnych tytułów jak Call of Duty, Battlefield, Fortnite i Rainbow Six. To właśnie w te gry nastolatek grał przez 14 godzin dziennie, nie tylko na PC, ale także na konsolach i urządzeniach mobilnych.

Według rodziców niekontrolowane sesje grania doprowadziły już do wielu problemów natury fizjologicznej, psychologicznej i społecznej.

Z powodu długich gier nastolatek doświadcza fizycznego bólu w ramionach, barkach i łokciach. Kiedy gry są ograniczone, pojawiają się oczywiste objawy "odstawienia", takie jak agresywne zachowanie i zły nastrój. Z powodu gier dziecko przestało interesować się sportem i innymi rzeczami, a także kontaktami towarzyskimi z rówieśnikami. Sukcesy w nauce również spadły.

Tekst skargi stwierdza, że twórcy gier używają zakupów w grze, systemów bonusowych i innych mechanik gry, aby uzależnić graczy. Według rodziców nastolatka, studia gier umiejętnie wykorzystują uzależnienie młodych graczy w celu zwiększenia własnych zysków. Eksperci uważają, że deweloperzy wykorzystują mechanikę kasyna. Na przykład kasyna, według www.polskiekasyna.biz, dają graczom darmowe pieniądze za rejestrację. Podobnie w grach komputerowych, nowicjusze mogą otrzymać bonus w wirtualnej walucie gry lub ulepszenia dla postaci.

W chwili obecnej sprawa toczy się w sądzie i nie wiadomo jeszcze, jak duże są szanse rodziców na uzyskanie odszkodowania od tak dużych producentów gier. Nie jest też jasne, czy sami rodzice czują się winni, że bezczynnością lub w inny sposób przyczynili się do stopniowego rozwoju uzależnienia od gier u dziecka.

Jak w porę rozpoznać uzależnienie od gier

Podobnie jak niekontrolowany głód alkoholu, papierosów czy narkotyków, uzależnienie od gier jest chorobą, która została oficjalnie uznana przez WHO w 2018 roku. I jak każde uzależnienie, uzależnienie od gier kształtuje się stopniowo. Dlatego niezwykle ważne jest, aby móc w porę rozpoznać i zareagować na poniższe objawy:

- Myśli o grze zajmują cały czas, a w okresach niemożności grania pogarsza się nastrój i pojawia się depresja;

- Brak chęci do robienia czegokolwiek innego poza graniem. Utrata zainteresowania wcześniej interesującymi rzeczami i tematami;

- Problemy w pracy, szkole lub domu z powodu gry. Pomimo tych problemów rezygnacja z gry nie jest możliwa;

- Okłamywanie rodziny i przyjaciół na temat tego, ile czasu dana osoba spędza na graniu w gry;

- Stosunek do gier jako sposobu na złagodzenie złego nastroju i ucieczkę od problemów.

Oczywiście obecność któregokolwiek z powyższych i innych objawów nie jest objawem uzależnienia od gier. Połączenie 5 lub więcej objawów jest sygnałem alarmującym.

Statystyki pokazują, że niekontrolowany głód gier (w tym hazardu) objawia się u osób w każdym wieku, od dzieci po emerytów. Jednocześnie mężczyźni statystycznie częściej cierpią z powodu uzależnienia od hazardu.

Uwaga! Hazard jest niebezpieczny! Łatwa, szybka wygrana bardzo często wywołuje silne uzleżnienie, które może zniszczyć psychikę. Pamiętaj, że gry hazardowe związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Gra w kasyno internetowym i u bukmachera jest wyłącznie dla osób pełnoletnich od 18 lat. Graj rozważnie i odpowiedzialnie. 

Artykuł jest skierowany do czytelników z po za Polski.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena