Monitoring wizyjny wymaga wyposażenia obiektu w dobre jakościowo kamery. Ich wybór może być jednak dość skomplikowany, bo nie wszystkie parametry są równie istotne. O tym zaś, czy kamera się w danym miejscu sprawdzi, decyduje nie pojedynczy czynnik, ale ogólne dostosowanie do warunków.

Data dodania: 2023-09-25

Wyświetleń: 131

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery IP CCTV?

Czy naprawdę potrzeba kamery 4K?

Dążenie do coraz większej rozdzielczości w wielu przypadkach nie ma większego sensu. Obraz z kamer ma być czytelny, ale nie musi być filmowej jakości. To tym ważniejsze, że w wielu przypadkach kamery de facto nie wspierają natywnie rozdzielczości 4K, tylko przeskalowują do niej obraz nagrany w słabszej rozdzielczości.

Jeden ze znanych producentów, firma HIKVISION, której marka HiLook oferuje szeroki asortyment kamer  - zobacz na stronie https://www.eltrox.pl/hilook-monitoring-bezpieczenstwo, stawia w dużej mierze na kamery z rozdzielczością 4 MP. Przy zastosowaniu odpowiednich algorytmów izolujących szumy jest to w zupełności wystarczające, a przy okazji pozwala zaoszczędzić olbrzymią ilość miejsca.

Liczy się oprogramowanie

Żadna kamera dziś nie pracuje w izolacji. Równie ważne, co sam sprzęt, jest oprogramowanie, które będzie go obsługiwało. Lista przydatnych funkcji jest dość długa, ale warto wspomnieć przynajmniej najistotniejsze.

  • Kompresja. Nagrywane lub przesyłane wideo powinno być skompresowane, ale w taki sposób, żeby nadal pozostawało czytelne. W kamerach Hilook dostępnych na stronie https://www.eltrox.pl używane jest H.265+, jeden z najlepszych standardów w tym zakresie.
  • Dobrej klasy podświetlenie nocne. W większości miejsc nie można liczyć na uzyskanie wyraźnego obrazu przy zastosowaniu tylko klasycznego oświetlenia zewnętrznego, dlatego dobre oświetlenie IR, które pozwoli na uzyskanie ostrego obrazu z odległości przynajmniej 25-30 metrów jest w tym przypadku konieczne.
  • Technologia wykrywania ludzi i pojazdów. To rozwiązanie pozwala na uruchomienie rejestracji, kiedy w polu widzenia znajdują się ludzie i pojazdy. Oszczędność miejsca na karcie pamięci lub transferu danych jest cenna. W wielu miejscach większość rejestracji będzie wzbudzana przez zwierzęta czy nawet poruszające się gałęzie drzew i warto takie wydarzenia odfiltrować automatycznie.

Ważna jest solidna budowa

Kamery CCTV nie są pancerne i w teorii można je uszkodzić, ale powinny być na tyle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, żeby mogły przez wiele lat pracować na zewnątrz. Złotym standardem będzie tu IP67, czyli odporność na kurz i wodę, ale warto zwrócić uwagę także na sposób montażu czy wyprowadzenia przewodów w modelach z transmisją po kablu.

W miejscach szczególnie narażonych na przykład na akty wandalizmu stosuje się kamery mniejsze, nierzucające się w oczy, a także o wzmocnionej konstrukcji, ale w standardowych zastosowaniach wystarczy po prostu wysokiej klasy kamera zewnętrzna.

Jak ważna jest cena?

Kamery do monitoringu mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli potrzeba ich 2-3 sztuki, to można pogodzić się z wysokimi cenami, choć często nie ma to uzasadnienia. W przypadku bardziej rozbudowanego monitoringu ceny stają się jeszcze ważniejsze. O ile oczywiście nie można liczyć na to, że najtańsze modele spełnią pokładane w nich nadzieje, to często też różnica między modelem za 600 złotych a takim za niespełna 300 będzie w praktyce niewielka.

Nie można oczywiście powiedzieć, ile kosztuje najlepsza kamera cctv, ponieważ liczą się też indywidualne potrzeby, jednak w większości przypadków między 200 a 300 złotych uda się znaleźć już sprzęt, który będzie znakomicie spisywał się nawet w miejscach, które wymagają podwyższonych standardów ochrony.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena