W przemyśle lakierniczym zastosowanie właściwych filtrów staje się niezbędne. Kategoria ta obejmuje jednak wiele rodzajów, które należy dobrać odpowiednio z ich przeznaczeniem. Jakie filtry można znaleźć na rynku? Czym charakteryzują się ich poszczególne typy? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Data dodania: 2023-08-05

Wyświetleń: 302

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Filtry do lakierni - jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Filtry do lakierni - dlaczego są tak ważne?

Instalacje filtracyjne to zdecydowanie coś, bez czego nie obędzie się żadna fabryka korzystająca z farb bądź lakierów. Ich brak oznaczałby częste awarie znajdujących się na halach maszyn, we wnętrzu których stale znajdowałyby się drobiny farb. Każda usterka skutkowałaby natomiast koniecznością wstrzymania produkcji, co zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw generować może znaczące straty. Zarówno instalacja filtracyjna, jak i wybór odpowiednich filtrów zapewniają korzystne warunki nie tylko urządzeniom, ale przede wszystkim pracownikom produkcji. Zawarte w lakierach i farbach substancje mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie, stając się niekiedy przyczyną schorzeń takich jak astma czy alergia. Systemy filtracyjne skutecznie oczyszczają powietrze i dbają o jego odpowiednią cyrkulację wewnątrz pomieszczenia. Chcąc jednak uzyskać jak najlepszy efekt, warto dobrać odpowiednie filtry, których na rynku wyróżnia się kilka różnych rodzajów.

Jakie wyróżnia się rodzaje filtrów do lakierni?

W zależności od konstrukcji instalacji filtracyjnej, wymagać może ona zastosowania konkretnych filtrów. Które z nich zalicza się do tych najpopularniejszych?

Filtr papierowy Columbus

Jednymi z najczęściej wybieranych filtrów są filtry pc pleat Columbus industries. Sprawdzają się w każdym zakładzie, w którym na co dzień pracuje się przy użyciu lakieru, farb i kleju. Ich budowa składa się z wytrzymałego ciętego papieru, wyróżniającego się odpornością na wysokie temperatury. W zależności od zastosowanych warstw papieru oraz sposobu jego rozmieszczenia, z łatwością można zastosować je podczas wielu zadań. Uniwersalne zastosowanie i trwała konstrukcja to coś, czym wyróżnia się columbus filtr papierowy eurosupra skrzynkowy pc-pleat. Do jego zalet warto zaliczyć ponadto długą żywotność oraz konstrukcję wykonaną z naturalnych materiałów, co zdecydowanie sprzyja dbaniu o ekologię. 

Filtr Paint Stop

Podobnie jak Columbus filtr papierowy eurosupra skrzynkowy pc-pleat, filtry Paint Stop doskonale sprawdzają się w przemyśle. Zgodnie ze swoją nazwą, dokładnie pochłaniają drobiny lakierów i farb unoszących się w tzw. mgle lakierniczej. Najczęściej są one stosowane w wentylacyjnych kanałach wylotowych w miejscach, gdzie wykonywane są czynności związane na przykład z malowaniem natryskowym. Maty tego rodzaju wykorzystywane są również do filtracji wstępnej, można je też bez większego problemu umieścić w lakierniczych automatach lub w ścianach, zapobiegając tym samym osadzaniu się drobin stanowiących zagrożenie dla maszyn i urządzeń znajdujących się w fabrykach.

Filtry kieszeniowe i kasetowe

Filtry kieszeniowe posiadają w swojej konstrukcji formujące się po ich zamontowaniu specjalne kieszenie, które pochłaniają wszelkie drobiny. Filtry kasetowe natomiast dzieli się dodatkowo na filtry płaskie, plisowane, w obudowie kartonowej i wkłady mini-pleat. Zawierają one włókno szklane, zaś ich powierzchnia jest znacznie większa od powierzchni całkowicie płaskiej. Oba rodzaje filtrów cechuje wysoka pojemność i chłonność oraz fakt, że nie wymagają częstej wymiany. Najczęściej zastosowanie znajdują w lakierniach, warsztatach, halach produkcyjnych oraz biurach. 

Filtry skrzynkowe

Określane filtrami do zadań specjalnych, dzięki specjalnie zaprojektowanemu medium filtracyjnemu. Zabezpieczony karton sprawia, że jego instalacja jest niezwykle prosta, zaś użyte w konstrukcji materiały zwiększają ich skuteczność i dbają o właściwy przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Wykorzystywane są jako filtry II i III stopnia, dzięki czemu zastosowanie znajdują zwłaszcza w branży farbiarskiej i lakierniczej. Oprócz tego często wykorzystywane są również w branży spożywczej, meblarskiej czy samochodowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena