Slime to świetna rozrywka, która jest idealna zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Nie każdy rodzic czy miłośnik slime wie, że tego produktu nie trzeba kupować. Slime to rodzaj zabawki, którą można przygotować w szybki i łatwy sposób, bardzo niewielkim kosztem. Często produkty niezbędne do wykonania obecne są w każdym domu. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić slime, zapraszamy do lektury naszego artykułu. 

Data dodania: 2023-07-15

Wyświetleń: 113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zrobić slime? Sprawdzone przepisy

W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad dotyczących tego, jak wykonać zabawki slime. 

 1. Co to jest slime?  
 2. Czy dziecko może samo zrobić slime? 
 3. Dlaczego dzieci tak lubią slime? 
 4. Jak zrobić slime? Sprawdzone przepisy na ten produkt
 5. Przepisy na slime bez dodatku kleju. 

Co to jest slime?  

Slime to substancja o żelowatej konsystencji, która jest popularna wśród dzieci i młodzieży. Slime jest elastyczny, lepki i można go rozciągać, zgniatać, formować i modelować. Tradycyjnie slime można zrobić samodzielnie, mieszając z wodą kilka prostych składników, takich jak:

 • Zwykła, spożywcza żelatyna lub klej;
 • Proszek wykorzystywany do prania lub soda oczyszczona, która znajduje się w prawie każdej kuchni;
 • Barwniki naturalne, syntetyczne, kolorowe posypki, brokaty;
 • Opakowanie środków do czyszczenia;
 • Dodatkowe składniki, jak na przykład niewielkie koraliki. 

Istnieje wiele różnych przepisów na slime, które można znaleźć w internecie, i można dostosować składniki i proporcje, aby uzyskać pożądaną konsystencję i kolor. Slime występuje również w różnych wariantach, takich jak slime piankowe, metaliczne, przezroczyste, brokatowe, aromatyzowane i wiele innych. Można również dodać dodatkowe elementy do slime, takie jak koraliki, brokat, kształty, aby nadać mu różnorodne tekstury i efekty wizualne.

Slime stał się popularny w mediach społecznościowych, gdzie ludzie dzielą się swoimi własnymi recepturami i tworzą różnorodne filmy i zdjęcia, pokazujące różne techniki manipulacji i zabawy ze slime. Ponadto, slime jest często używany jako narzędzie do relaksacji i odstresowania, ponieważ manipulowanie nim może być kojące i satysfakcjonujące. Nie zawsze więc w slime chodzi tylko o zabawę. 

Czy dziecko może samo zrobić slime? 

Czy dziecko może samo zrobić slime? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Własnoręczne przygotowanie slime może być świetną zabawą samą w sobie! Warto jednak zachować pełne bezpieczeństwo i nadzorować dziecko w procesie przygotowywania. Co prawda większość przepisów zawiera bezpieczne składniki, najlepiej jednak, aby pozbyć się wątpliwości, dokładnie się w tym upewnić. Dzieci powinny być także nadzorowane w trakcie zabawy slime. Więcej na temat bezpieczeństwa przeczytasz na stronie abcnet.com.pl/wpis/jak-zrobic-slime

Dlaczego dzieci tak lubią slime? 

Wśród wielu produktów służących zabawie dzieci uwielbiają slime. Substancja ta daje wiele możliwości i w dużym stopniu pobudza kreatywność dzieci. Eksperymenty ze slime to nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu, ale także naukę chemii. Slime można wykorzystać do tworzenia obrazów 3D, rzeźb lub różnych kształtów. Dodatkowo zabaw slime jest bardzo relaksująca, co docenia także młodzież i osoby dorosłe. 

Jak zrobić slime? Sprawdzone przepisy na ten produkt

Po więcej sposobów sprawdź abcnet.com.pl wpis jak zrobic slime z pewnością dostarczy Ci wielu wskazówek. Polecamy dwa sposoby: jeden z wykorzystaniem nietoksycznego kleju, a drugi bez dodatku kleju. 

Jeśli interesują Cię przepisy na slime z klejem, warto sprawdzić nasze pomysły. Potrzebować będziesz zaledwie kilku składników. A oto instrukcje:

 1. Wlej około 240 ml kleju PVA do miski.
 2. Dodaj kilka kropel barwnika spożywczego lub barwnika do slime'u, jeśli chcesz nadać mu kolor.
 3. Wymieszaj klej i barwnik, aby uzyskać jednolity kolor.
 4. Dodaj rozcieńczalnik kleju (np. wodę) stopniowo, mieszając jednocześnie, aż uzyskasz pożądaną konsystencję. Zaczynając od około 60 ml, można dodać więcej wody, jeśli potrzeba.
 5. Jeśli slime jest zbyt rzadki, można dodać trochę substancji zagęszczającej (np. mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej) i dokładnie wymieszać, aż uzyska się odpowiednią konsystencję.
 6. Jeśli chcesz, możesz dodać błyszczące lub brokatowe dodatki, aby slime był bardziej efektowny.
 7. Jeśli chcesz, możesz również dodać substancje zapachowe, aby nadal slime miało przyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że niektóre substancje zapachowe mogą być uczulające, dlatego zawsze należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy są odpowiednie do użycia w tej formule. 

Przepisy na slime bez dodatku kleju

Masz ochotę zrobić masę bez użycia kleju, ale pojawiają się pytania, jak to zrobić? Dowiedz się, jak wykorzystać składniki, które masz w domu. Możesz wykorzystać różne produkty, aby stworzyć swoją własną, unikalną masę. Oto kilka przepisów, które z pewnością są warte wypróbowania:

 • Połączenie żelatyny i maślanki – wsyp jedną, niewielką miarkę żelatyny do naczynia, po czym dodaj 1/4 (około 50 ml) szklanki wody. Wymieszaj, aż żelatyna się całkowicie rozpuści - może to chwilę potrwać. W następnym kroku wlej 1/2 szklanki maślanki i mieszaj, aż powstanie jednorodna, gładka masa.
 • Skrobia kukurydziana + woda – do miski wsyp 2 łyżki skrobi kukurydzianej i dodaj 50 ml lodowatej wody. Mieszaj, aż powstanie gładka, jednorodna masa. 
 • Mąka z dodatkiem wody – do naczynia wsyp 2 łyżki mąki i dodaj 1/4 szklanki zimnej wody. Mieszaj, aż powstanie gładka masa. Następnie dodaj jeszcze 1/2 szklanki zimnej wody i wymieszaj aż do połączenia składników. 
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena