Bujna roślina, zakończona pięknymi liliowo-fioletowymi kwiatami. Właśnie taka jest werbena patagońska, czyli jeden z wielu gatunków werbeny. Ta roślina w ostatnich latach cieszy się naprawdę sporą popularnością w Polsce i jest elementem wielu pięknych ogrodów. Co warto wiedzieć o niej oraz o jej uprawianiu?

Data dodania: 2023-06-19

Wyświetleń: 155

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Werbena patagońska — co warto wiedzieć na temat tej rośliny i jej uprawy?

Werbena patagońska — czym jest, skąd się wywodzi?

Jak już zostało to wspomniane, werbena patagońska to gatunek werbeny. Ten szczególny rodzaj wywodzi się z Ameryki Południowej, a dokładniej z rejonów Patagonii, czyli krainy znajdującej się na terenie Argentyny oraz Chile. Oprócz tego werbena patagońska, zwana też argentyńską naturalnie występuje też w Kolumbii, czy też w Brazylii.

Stanowiska, na których można spotkać rosnącą naturalnie werbenę patagońską, to najczęściej obrzeża wilgotnych lasów. Czasem roślina znajduje się również w ich wnętrzu. Ma bardzo bujne liście i fioletowe kwiatostany, które składają się z wielu malutkich kwiatków o lejkowatym kształcie.

Werbena patagońska charakteryzuje się też sporymi rozmiarami. Potrafi osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Mimo tego nie potrzebuje podbór. Wszystko dzięki bardzo sztywnym, omszonym łodygom, z których wyrastają też małe liście werbeny.

Sadzenie oraz uprawa werbeny patagońskiej

Sadzonki werbeny patagońskiej do gleby powinny trafić w połowie maja. Ich stanowisko musi być w półcieniu lub dobrze nasłonecznionym miejscu. Ziemia z kolei powinna być dobrze zdrenowana, gdyż werbena patagońska należy do roślin, które nie lubią nadmiaru wilgoci. Trzeba o tym pamiętać również przy podlewaniu. Zbyt obfite zalewanie werbeny patagońskiej może doprowadzić do zgnicia korzeni, a w konsekwencji nawet całej rośliny.

W trakcie uprawy werbeny patagońskiej nadmierne chronienie jej przed szkodnikami nie jest konieczne. Ślimaki, owady i inne niepożądane stworzenia nie są nią zbytnio zainteresowane. To samo dotyczy chorób. Werbena patagońska nie ma z nimi zbyt dużego problemu.

Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać w trakcie hodowania werbeny patagońskiej, jest ochrona przed zimnem. W naszym klimacie nie jest ona rośliną w pełni mrozoodporną. Dlatego, jeśli ma przetrwać zimę, konieczne jest wykonanie kopczyka. W innym wypadku trzeba będzie ją potraktować jako roślinę jednoroczną.

Jak zastosować werbenę patagońską w ogrodzie?

Werbena patagońska to roślina, która sprawdzi się w wielu różnych ogrodach. Dobrze pasuje między innymi do tych, które zostały zaaranżowane w stylu angielskim. Wszystko dzięki temu, że werbena patagońska nie przesłania innych roślin i jednocześnie jest dobrze widoczna na ich tle. W ten sposób można tworzyć ciekawe kombinacje z roślinami jednorocznymi.

Werbenę patagońską można zasadzić na przykład na łące kwietnej. Świetnie wygląda również przy tworzeniu barwnego szpaleru. Ciekawym pomysłem może być też zasadzenie ich w donicach postawionych na balkonie lub tarasie. Wtedy trzeba jednak postawić na nieco niższą odmianę tej rośliny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena