Koszty wiążące się z eksploatacją pomp zależne są od rodzaju urządzenia, na jakie się decydujemy. Z pewnością warto zainwestować w urządzenia znajdujące się w ofercie renomowanych producentów, czyli np. na pompy ciepła Panasonic.

Data dodania: 2023-06-07

Wyświetleń: 119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy koszty związane z eksploatacją pomp ciepła są wysokie?

Co należy wiedzieć o eksploatacji pomp ciepła?

Pompa ciepła stanowi dobrą inwestycję w kontekście ograniczenia kosztów ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. W celu upewnienia się, że pracuje ona z najwyższą możliwą wydajnością nie należy bagatelizować kwestii dopasowania jej mocy do zapotrzebowania cieplnego danego budynku. Koszty eksploatacyjne zależą od czynników, takich jak koszty energii elektrycznej, cyklicznych przeglądów, koszty napraw. Istotna jest klasa wykorzystanych w danym urządzeniu podzespołów. Stawiając na jakość minimalizujemy ryzyko wystąpienia usterek, co przekłada się także na niższe koszty eksploatacyjne.

Czas zwrotu inwestycji

Wiele osób rozważających zakup pompy zadaje sobie pytanie kiedy może liczyć na zwrot inwestycji. Nowoczesne źródła ogrzewania nie należą do najtańszych. Pompa ciepła z montażem oznacza wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo wysokich kosztów początkowych, warto zdecydować się na ten system, zwłaszcza jeśli połączymy go z systemem fotowoltaiki.

Jeśli chcemy oszacować czas potrzebny na zwrot inwestycji, konieczne jest uwzględnienie kilku parametrów, takich jak koszty eksploatacyjne, nakłady inwestycyjne, koszty serwisu pomp ciepła oraz wartość środków pozyskanych z dotacji. Czas zwrotu możemy obliczyć na przykład w latach. Przyjmując, że montaż i zakup kompletnego osprzętu wynosi 40 tysięcy złotych, zaś roczny koszt eksploatacji to 3 tysiące złotych, oszczędności jakie możemy uzyskać w skali roku to 3 tysiące złotych (zakładając, że wydatki obecnego systemu grzewczego to kwota rzędu 6 tysięcy złotych). W rezultacie, okres zwrotu wyniesie około 13 lat.

Warto podkreślić, że decydując się na wymianę mało efektywnego źródła ciepła na bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie grzewcze jakim jest pompa ciepła możemy korzystać z dotacji. W przypadku, gdy koszt związany z inwestycją w nowe urządzenie wynosi 40 tysięcy złotych, możemy otrzymać 20 100 złotych dofinansowania z programu Czyste Powietrze. W związku z powyższym, rzeczywisty koszt to kwota rzędu 19 900 złotych. Wówczas na zwrot inwestycji poczekamy jedynie nieco dłużej niż 6,5 roku.

Pompy ciepła opolskie

Fachowcy wchodzący w skład zespołu firmy Tomala chętnie doradzą w zakresie doboru odpowiedniego urządzenia do Państwa domu. Tomala to akredytowany instalator pomp ciepła powietrze woda Panasonic. W przypadku instalacji pompy ciepła Panasonic przez pracownika firmy, klienci uzyskują wydłużoną do 5 lat gwarancję.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena