Rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają konsumentów do rozważenia rozwiązań, które mogą zapewnić niezależność energetyczną. Prąd jest nam absolutnie niezbędny do życia. Skoro więc nie możemy z niego zrezygnować, to warto rozważyć możliwość jego produkcji poprzez instalację fotowoltaiczną. 

Data dodania: 2023-05-22

Wyświetleń: 34

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak uzyskać niezależność energetyczną?

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Głównym argumentem przemawiającym za pozyskiwaniem energii słonecznej jest to, iż nie tylko możemy w dużym stopniu zaspokoić własne potrzeby na energię elektryczną, ale także znacząco obniżyć rachunki. Zgodnie z obowiązującymi zasadami rozliczenia, tj. net-biling, prosument otrzymuje zapłatę za całą energię, którą generuje i wprowadza do sieci. Środki te są przechowywane na wirtualnym koncie. Właściciel instalacji może przeznaczać je na zakup energii w miesiącach zimowych lub opłacenie kosztów dystrybucyjnych. W zależności od rynkowych cen energii, wielkości instalacji i zapotrzebowania gospodarstwa domowego inwestycja zwróci się po kilku latach.

Co równie istotne, wydajność paneli fotowoltaicznych jest obliczona na 20 lat. Spadek ich wydajności w kontekście gospodarstwa domowego w tym czasie będzie niemal niezauważalny. Dodatkowo w tym okresie panele są objęte opieką gwarancyjną, dzięki czemu prosument nie musi martwić się o dodatkowe koszty. Zaletą fotowoltaiki są również liczne programy dotujące (np. Mój Prąd), które obniżają koszt zakupu i instalacji paneli. 

Poza tym panele fotowoltaiczne to ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy jakości powietrza, gdyż ograniczamyw ten sposób korzystanie z energii wyprodukowanej przez spalanie paliw kopalnych.

Jak fotowoltaika może zapewnić niezależność?

Choć producenci urządzeń codziennego użytku prześcigają się w sposobach, jak uczynić je jeszcze bardziej energooszczędnymi, to nie zmienia faktu, że sama liczba sprzętów RTV, AGD i elektroniki w gospodarstwach domowych rośnie, a nie spada. W związku z tym niezwykle ważna jest kwestia obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną. Inwestycja w fotowoltaikę może znacząco w tym pomóc. 

Aby jednak fotowoltaika mogła zapewnić niezależność od dostaw prądu z ogólnodostępnej sieci, powinniśmy dodatkowo zainwestować w magazyn energii. To rozwiązanie, które umożliwia gromadzenie i przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Zasób ten można wykorzystać np. w trakcie wieczoru, nocy czy podczas pochmurnych dni (wówczas efektywność paneli jest nieco niższa). Magazyn ponadto pozwala uniknąć opłaty dystrybucyjnej, ponieważ zamiast sprzedawać energię do sieci, prosument przechowuje niewykorzystaną energię we własnym zakresie. To znacząco zwiększa niezależność od zewnętrznego dostawcy. Bez magazynu, w chwili gdy dochodzi do spadku napięcia w sieci (np. awaria lub prace konserwacyjne), instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii. Odpowiedzialny za jej bezpieczeństwo falownik odłącza instalację i przesył prądu zmiennego do sieci. Magazyn ponadto pozwala stworzyć instalację off-grid, (taką, która nie jest połączona bezpośrednio z siecią elektroenergetyczną), dzięki której utrudnienia związane z korzystaniem z sieci ogólnej przestają być problemem dla gospodarstw domowych czy firm. 

Jeśli szukasz wiarygodnego partnera, który wesprze Cię przy zwiększeniu niezależności energetycznej, zamontuje instalację i wyjaśni, jak zdobyć dofinansowanie to koniecznie skontaktuj się z Fiberlink Fotowoltaika

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena