Narty na Słowacji mogą być atrakcyjniejsze niż po polskiej stronie z wielu powodów – więcej świetnie przygotowanych tras, czystsze środowisko czy konkurencyjne ceny to spore atuty. Dlaczego jednak nawet w bezpośredniej rywalizacji między hotelami wygrywają obiekty po słowackiej stronie?

Data dodania: 2023-01-23

Wyświetleń: 284

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego słowackie hotele wygrywają z polskimi?

Hotel, który daje wszystko

Po polskiej stronie dominują niewielkie obiekty noclegowe, w czym oczywiście nie ma niczego złego, ale ponieważ często są one „wciśnięte” na siłę w tkankę miejską, to stają się mniej wygodne, mniej przestronne czy gorzej skomunikowane. Filozofia gestorów sprowadza się do zapewnienia przyjemnych wrażeń z pobytu, ale najczęściej poza to już nie wykracza. Często też trudno byłoby znaleźć jakąś konkretną cechę wyróżniającą.

Podejście Słowaków jest trochę inne, bo chętnie tworzą oni obiekty na swój sposób wyspecjalizowane. Hotel Jasna może być obiektem ściśle zintegrowanym z infrastrukturą sportową albo być maksymalnie neutralny dla środowiska bądź mieć ofertę zaprojektowaną specjalnie dla rodzin, albo wyłącznie dla osób podróżujących bez dzieci. Mówiąc wprost: nie ma tu prób złapania wszystkich srok za ogon. Robi się tylko jedną rzecz, ale za to robi się ją perfekcyjnie.

Hotele jako część szerszej bazy wypoczynkowej

To oczywiste, że właściciele hoteli będą skupiali się na swojej działalności, natomiast może to prowadzić do kompletnej obojętności na wszystko inne – jak w wielu polskich obiektach – albo postępować w pewnej spójności z otoczeniem. Słowackie hotele często są architektonicznie spójne z otoczeniem, przez co nie zohydzają krajobrazu jak niektóre obiekty po naszej stronie. Są też często funkcjonalnie sprzężone z całym systemem choćby gospodarki odpadami, a przecież w polskich hotelach o segregacji śmieci nikt nawet nie słyszał. 

Wydaje się, że to detale, ale w praktyce właśnie one decydują o tym, że hotele nie rozwijają się wbrew wszystkiemu i za wszelką cenę, tylko w ogólnym ujęciu wpisują się w to, co region ma do zaoferowania. Tworzy się przyjemne wrażenia nie tylko z samego pobytu w hotelu, ale ogólnie z wakacje. Więcej o hotelach w Jasnej dowiesz się tutaj: https://bjornsonka.sk/pl/bjornson-eko-sport-hotel-2/ i tam też przeczytasz, jak bardzo precyzyjnie zaplanowana jest sama ich koncepcja działania.

Uczciwe ceny i proste oferty

Czy hotele po słowackiej stronie są tańsze niż to po polskiej? Najczęściej nie. Ale w praktyce wizyta w polskich hotelach to często pasmo wydatków, bo oferta jest skonstruowana tak, żeby znajdowała się na szczycie po uszeregowaniu po cenach w portalach internetowych. Parking – płatny dodatkowo (czasem i po 30 złotych za dobę za miejsce na jakimś rozjeżdżonym placu), płatne suszarki do butów (serio? w kompleksie narciarskim)? Płatne transfery, zero zniżek na skipassy.

Owszem, takie „łyse” oferty mają oczywiście swoje miejsce i niektórych przyciągają, ale znów, kiedy robi to droższy hotel pozycjonujący się na miejsce z górnej półki, to takie postępowanie drażni. Nie chodzi wówczas nawet o ostateczną wycenę, tylko o trudne do zrzucenia wrażenie, że oferta jest specjalnie faszerowana haczykami. Zresztą oferty specjalne, typu weekend na nartach czy walentynki, bywają do bólu sztampowe, a więc nawet kiedy już powstaje coś spójnego i kompleksowego, to nie jest wtedy oryginalne.

Czy to znaczy, że nie warto jeździć do polskich hoteli?

Absolutnie! Bardzo często jednak znalezienie dobrej oferty po południowej stronie granicy będzie po prostu szybsze, a nieprzyjemnych niespodzianek będzie mniej. Warto więc przynajmniej przy poszukiwaniach hotelu na kolejny wyjazd podejść do tematu z otwartym umysłem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena