Ostatnie dekady umożliwiły Polakom swobodne wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych, ale także zarobkowych. Coraz więcej rodaków decyduje się na stałe lub sezonowe prace, przede wszystkim u naszych zachodnich sąsiadów. Jednym z podejmowanych zawodów, które od lat cieszą się niezmierną popularnością jest opiekunka seniorów. Ta z pozoru przyjemna praca łączy się natomiast z poważnymi obowiązkami, a samodzielny wyjazd za granicę może przysporzyć wielu stresów oraz niechcianych problemów. 

Data dodania: 2022-11-25

Wyświetleń: 372

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Agencja opiekunek osób starszych – czy warto podjąć współpracę?

Dowiedz się, dlaczego agencja opiekunek osób starszych w Niemczech to najlepsza i najbezpieczniejsza szansa na podjęcie tego typu pracy.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech – czy to dobra propozycja dla każdego?

Mogłoby się wydawać, iż praca jako opiekunka seniorów w Niemczech jest dość łatwym i stosunkowo przyjemnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. W rzeczywistości jednak to praca ponadetatowa, która wymaga ogromnego nakładu sił oraz pełnego zaangażowania w codzienną opiekę nad osobą potrzebującą. Wszak wsparcia nie potrzebuje w pełni sił, zdrowa osoba, która zwyczajnie chce umilić sobie czas nowymi znajomościami. Opiekunka poświęca dni, a czasem nawet noce na wspieraniu podopiecznego.

Podstawowym wyzwaniem, z jakim zmierzy się osoba podejmująca zadania opiekunki w obcym kraju będzie właśnie próba adaptacji w codzienności obcego państwa. Utrudnieniem może okazać się przede wszystkim język, którego nieznajomość będzie prowadzić do kłopotów z komunikacją. Na szczęście umiejętności językowe to coś, co można nabyć przed lub w trakcie wyjazdu. Niektóre agencje opiekunek osób starszych w Niemczech oferują kursy lub inne możliwości kształcenia językowego przed zarobkową podróżą za granicę. Zupełnie innymi atrybutami, którymi musi odznaczać się opiekunka są cechy charakteru, a z te znacznie ciężej jest nabywać lub wypracowywać.

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka seniorów?

Opiekunka osób starszych, aby w pełni czerpać przyjemność z wykonywanej pracy, ale i przede wszystkim sumiennie i z powołaniem wykonywać obowiązki powinna posiadać zestaw cech, który sprawi, że współpraca z podopiecznym będzie układać się wyjątkowo przyjemnie. Powołanie to tutaj niejako legendarne słowo klucz, ale czym jest ono w przypadku opiekunki osób starszych?

Opiekunka seniorów musi czuć oddanie powierzonym jej obowiązkom, które będzie traktować niejako codzienną misję. Zdecydowanie pomoże tutaj naturalne poczucie opiekuńczości i troski o dobro drugiej osoby. W codziennych obowiązkach oraz podejściu do podopiecznego opiekunka musi wyróżniać się odpowiedzialnością i dbałością o komfort potrzebującego. Bardzo ważna jest w tym przypadku również empatia i zdolność budzenia zaufania. Zaufanie może równać się z poczuciem bezpieczeństwa u seniora, który będzie znacznie łatwiej potrafił dzielić się problemami oraz niepokojami z opiekunką, często najbliższą osobą osamotnionej osoby starszej. Swobodniejsze dzielenie się codziennymi problemami czy chorobami, bez zbędnego poczucia wstydu, pozwoli znacznie łatwej je diagnozować oraz im przeciwdziałać. Co ważniejsze – senior poczuje, że ma przy sobie osobę, na której może polegać.

Opiekunka powinna wykazywać się także zaangażowaniem w uprzyjemnianie codzienności podopiecznemu oraz dbanie o przestrzeganie diety i zażywanie przepisanych leków oraz suplementów. Zgodnie z zaleceniami lekarza powinna pomagać w ćwiczeniach rehabilitacyjnych oraz przygotowywać posiłki zgodnie z przepisaną dietą. Często przekonywanie seniora do nowych, zdrowszych nawyków może być niełatwym zadaniem, dlatego ważne jest budowanie wzajemnych relacji, które pozwolą łatwiej przezwyciężyć pewne zachowania. Opiekunka powinna być kreatywna, aby wspólne dni mijały przyjemnie, a senior nie czuł się obco i pusto. Ciekawymi propozycjami spędzania czasu razem są spacery i przejażdżki, których celem jest zwiedzanie okolicy, wspólna wymiana lokalnych zwyczajów, na przykład poprzez gotowanie regionalnych potraw, nauka języków obcych oraz bardziej prozaiczne czynności, jak czytanie książek, oglądanie filmów, rozwiązywanie łamigłówek i gra w planszówki. Należy też pamiętać, że senior może potrzebować czas dla siebie, aby pobyć nieco w samotności.

Polecane agencje dla opiekunek osób starszych w Niemczech – czy warto podejmować z nimi współpracę?

Szukając pracy poza granicami kraju najczęściej szukamy ogłoszeń w sieci. Internet pełen jest różnego rodzaju ofert, które zamieszczane są zarówno przez osoby prywatne, jak i agencje i inne firmy. Oferty osób prywatnych na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieco atrakcyjniejsze finansowo, jednak tkwi tu pewien haczyk. Praca oferowana przez osoby prywatne może być pozbawiona podstawowych świadczeń wynikających z miejscowego prawa pracy, w tym ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, których posiadanie jest niezwykle ważne. Niesprawdzone oferty mogą niestety okazać się też głębokimi oszustwami, które objawiają się na wielu polach. W przypadku „pracy na czarno”, czyli bez umowy już samo jej podjęcie może okazać się niemożliwe, gdyż potencjalny pracodawca może po prostu nie istnieć. Osoba podejmująca pracę może być także wykorzystywana do innych zadań albo wpaść w pułapkę tak zwanego współczesnego niewolnictwa. Brak umowy może wiązać się również z brakiem gwarancji mieszkania, wypłacanej pensji oraz urlopów.

Agencja opiekunek osób starszych w Niemczech oferuje w pełni legalne zatrudnienie, które jest podparte solidną umową. Umowa zawiera wszelkie informacje dotyczące sposobu wykonywania zadań w trakcie kontraktu oraz związanych z nią zabezpieczeń. Dokument jest też wiążący w sprawie terminowości wypłaty wynagrodzenia, zakwaterowania, dni wolnych od pracy i odprowadzanych ubezpieczeń. Co więcej, dobra agencja opiekunek osób starszych w Niemczech zapewnia pełne wsparcie osobie zatrudnionej poprzez przypisanie jej konsultantów, którzy nie tylko przeprowadzą ją przez całość okresu rekrutacyjnego, ale także będą stanowić oparcie w trakcie pracy za granicą. Współpraca z agencją pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech to więc gwarancja spokoju i dopełnienia wszelkich formalności, bez obaw o niebezpieczeństwo oszustwa lub zostanie bez środków do życia i możliwości powrotu do domu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena