Jak mówią statystyki, przesypiamy około 1/3 swojego życia. Niestety, jakość naszego snu bywa obecnie naprawdę kiepska. A to rodzi wiele, często bardzo poważnych problemów. Od chronicznego niewysypiania się, braku energii w ciągu dnia, czy problemów z koncentracją, po zaburzenia i choroby, m.in. metaboliczne i hormonalne. Nic dziwnego, że poszukujemy najlepszego sposobu na dobry sen. Jednym z nich jest z pewnością odpowiednio dobrany materac. 

Data dodania: 2022-11-08

Wyświetleń: 368

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy wiesz, jak wybrać najlepszy materac?

Podpowiadamy, jak wybrać ten, który pomoże nam obudzić się bez bólu pleców, za to z energią na kolejny dzień.

Po pierwsze: wymiar materaca

Okazuje się, że wiele osób decyduje się na materac jedynie ze względu na jego konkretną twardość (o tym piszemy poniżej), czy atrakcyjną cenę. Wymiary stanowią niestety kwestię drugorzędną i... materac pasuje do ramy łóżka "mniej więcej". A takie postawienie sprawy to nie tylko kwestia estetyki, czy wygody użytkowania materaca, ale przede wszystkim naszego zdrowia i samopoczucia.

Jeśli rama naszego łóżka jest nietypowa, najlepszym rozwiązaniem będą z pewnością materace na wymiar. Możemy bowiem zaopatrzyć się w materac, który zostanie specjalnie dla nas przygotowany. Idealnie dopasowany do szerokości, długości i głębokości łóżka. Dlaczego to tak istotne w kontekście higieny snu? Otóż jak przekonują specjaliści, minimalna odległość pomiędzy ciałem a krawędziami łóżka powinna wynosić 10 - 15 cm. Podobnie będzie w sytuacji, gdy śpimy w łóżku z partnerem - tutaj także potrzebujemy przestrzeni i minimalnej odległości od 10 do 15 cm. Im szerszy materac, tym lepiej, dlatego zawsze dobrze jest wykorzystać potencjał ramy łóżka i perfekcyjnie wkomponować w nią materac, nie pozostawiając niepotrzebnie wolnych przestrzeni.

Po drugie: twardość

Jeśli chcemy się wysypiać, dobór odpowiedniej twardości materaca będzie koniecznością. Zbyt miękkie podłoże utrudni nam bowiem wypoczynek - najczęściej trudno o efektywny relaks na takim materacu. Z kolei jeśli wybierzemy materac zbyt twardy, będziemy odczuwać podczas leżenia odrętwienie i w efekcie rano obudzimy się zmęczeni, a nie wypoczęci i wyspani.

Osobom z problemami kostnymi lub mięśniowymi rekomenduje się materace średnio miękkie. To odpowiednia opcja również dla kobiet w ciąży oraz osób ze słabym krążeniem. Jeśli jesteśmy zdrowi, bądź też mamy ewentualne problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, postawmy na materac średnio twardy. Będzie to opcja dla ludzi młodych i dorosłych, a także dla aktywnych fizycznie oraz dla sportowców. Opcją dedykowaną osobom z problemami z kręgosłupem pozostaje materac twardy. Podłoże po podwyższonej twardości (materac twardy H5) sprawdzi się z kolei w przypadku osób z większą wagą.

Po trzecie: poszycie

To, w jaki sposób został wykończony materac, będzie równie ważne w kontekście naszego zdrowia i jakości snu, jak wspomniane twardość oraz wymiary. Pamiętajmy, że nasze ciało przylega do powierzchni materaca, gdy na nim leżymy. Ważne zatem, aby materiał, z jakiego wykonano poszycie, był przyjazny dla skóry, najlepiej antyalergiczny. Dlaczego? Otóż materace często stanowią źródło alergenów - kurzu, pyłków, czy nawet sierści zwierząt, jeśli takie posiadamy w naszym domu. To naturalne. Jeśli jednak wybierzemy antyalergiczne poszycie, wyraźnie zredukujemy oddziaływanie tych uczulających, czy wywołujących dyskomfort czynników.

Jednym z warunków dobrego snu, jest komfort w zakresie temperatury, jaka panuje w sypialni. Uzupełnieniem tej kwestii będzie właściwie dobrany materac osadzony na odpowiednim stelażu, co zapewni właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki takim rozwiązaniom nie będziemy się w nocy pocić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena