Szwecja to obecnie jeden z najbogatszych krajów, należących do Unii Europejskiej. To stamtąd wywodzą się globalnie znane marki, tj. IKEA, Skania, Saab czy Volvo. Jednak branża meblarska czy motoryzacyjna stanowią tylko jedne z wielu gałęzi przemysłu, w których rośnie zapotrzebowanie na fachowców i solidnych pracowników – również tych zagranicznych. Dlatego z łatwością znajdziesz oferty pracy w Szwecji, bez znajomości języka. 

Data dodania: 2022-10-28

Wyświetleń: 170

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praca w Szwecji bez języka. W jakie zawody celować?

Przedstawiciele jakich zawodów są najbardziej poszukiwani przez szwedzkich pracodawców? Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł.

Praca bez języka – Szwecja

Szwedzki to trudny i mało znany język. Nie uczy się go w szkole, a wydziały filologiczne oferują bardzo niewiele miejsc. Dlatego wielu Polaków pracuje w Szwecji nawet bez znajomości szwedzkiego, chociaż sporym ułatwieniem w podjęciu pracy tam może być posługiwanie się językiem angielskim.

Praca w Szwecji bez języka – gdzie szukać?

Od czego zacząć? Szwedzki Urząd Pracy stworzył portal o nazwie Arbetsförmedlingen, na którym zamieszczane są oferty pracy, również dla obcokrajowców. Można znaleźć tam nie tylko oferty, ale również uzyskać pomoc w sprawie niezbędnych formalności. Oczywiście chcąc szybko znaleźć dobrze płatną pracę, należy móc pochwalić się konkretnymi nabytymi wcześniej kwalifikacjami. Najczęściej obieranymi kierunkami w Szwecji poza stołecznym Sztokholmem są m.in.: Göteborg, gdzie w najbliższych latach mają powstawać kolejne fabryki, Malmö – kolebka Skanii i Saaba czy Uppsala.

Rynek pracy w Szwecji

W Szwecji nieustannie jest wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz fachowców, którzy znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju ośrodkach przemysłowych, fabrykach czy na budowach. Najnowsze dane Szwedzkiego Urzędu Statystycznego jako średnie zarobki w branży budowlanej podają około 27 tysięcy SEK, czyli ok. 12 tysięcy złotych, miesięcznie. Oczywiście kwoty te będą się wahać w zależności od stanowiska, kwalifikacji, doświadczenia, regionu, w którym jest się zatrudnionym oraz znajomości języka szwedzkiego. Dlatego z czasem warto podjąć się nauki przynajmniej podstaw tego języka. Ale zacząć można jeszcze bez znajomości szwedzkiego – za to z dobrym fachem w ręku!

Praca w Szwecji od zaraz bez języka – jakie zawody?

Wobec tego, które konkretnie zawody są najbardziej poszukiwane i zarazem najlepiej opłacalne, a które jednocześnie nie wymagają znajomości języka szwedzkiego? Z pewnością w czołówce plasować się będą zawody tj. mechanik, elektryk, kierowca, hydraulik, budowlaniec, spawacz, operator dźwigu czy wózka widłowego. Nie da się ukryć, że w branżach przemysłowo-budowlanych znajdziesz liczne oferty pracy w Szwecji bez znajomości języka, jednak wymagające odpowiednich kwalifikacji. Jak je zdobyć?

Szkolenia i kursy zawodowe

Nieznajomość języka możesz nadrobić dobrą znajomością konkretnego fachu. Żeby stać się ekspertem w swojej dziedzinie, należy się w niej szkolić. Pomocne w tym mogą okazać się odpowiednie kursy zawodowe, które przygotowują do wykonywania danego zawodu zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Do najbardziej opłacalnych szkoleń zawodowych, pod kątem pracy w Szwecji, należeć będą m.in.:

  • kurs spawania – szkolenia w tej dziedzinie zapewnią Ci szereg uprawnień, pozwalających na korzystanie z różnych technik spawania oraz lutowania, potrzebnych w wielu zakładach pracy;
  • uprawnienia UDT – obsługa wysięgników, dźwigów, wózków widłowych itp. maszyn to umiejętność wymagana w coraz większej liczbie zakładów pracy;
  • kursy dla kierowców zawodowych – przewóz ludzi i rzeczy wymaga odpowiednich, okresowo odnawianych kwalifikacji;
  • szkolenia elektroenergetyczne – uprawnienia zdobywane na tego rodzaju kursach, wymagają dużej wiedzy oraz odpowiedzialności, dlatego są coraz cenniejsze dla potencjalnych pracodawców;
  • kursy na operatora maszyn do robót drogowych lub ziemnych – dzięki tym kursom bez problemu znajdziesz pracę na budowach.

Podnieś swoje kwalifikacje bez żmudnej nauki języka szwedzkiego. Odbądź przydatny kurs i stań się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy w Szwecji. Prześledź ofertę szkoleniowców i znajdź kurs dostosowany do Twoich predyspozycji oraz indywidualnych potrzeb – i zrób karierę w Szwecji!

autor zdjęcia: Alexi Tauzin

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena