Przedstawiciele jakich zawodów są najbardziej poszukiwani przez szwedzkich pracodawców? Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł.
Praca bez języka – Szwecja
Szwedzki to trudny i mało znany język. Nie uczy się go w szkole, a wydziały filologiczne oferują bardzo niewiele miejsc. Dlatego wielu Polaków pracuje w Szwecji nawet bez znajomości szwedzkiego, chociaż sporym ułatwieniem w podjęciu pracy tam może być posługiwanie się językiem angielskim.
Praca w Szwecji bez języka – gdzie szukać?
Od czego zacząć? Szwedzki Urząd Pracy stworzył portal o nazwie Arbetsförmedlingen, na którym zamieszczane są oferty pracy, również dla obcokrajowców. Można znaleźć tam nie tylko oferty, ale również uzyskać pomoc w sprawie niezbędnych formalności. Oczywiście chcąc szybko znaleźć dobrze płatną pracę, należy móc pochwalić się konkretnymi nabytymi wcześniej kwalifikacjami. Najczęściej obieranymi kierunkami w Szwecji poza stołecznym Sztokholmem są m.in.: Göteborg, gdzie w najbliższych latach mają powstawać kolejne fabryki, Malmö – kolebka Skanii i Saaba czy Uppsala.
Rynek pracy w Szwecji
W Szwecji nieustannie jest wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz fachowców, którzy znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju ośrodkach przemysłowych, fabrykach czy na budowach. Najnowsze dane Szwedzkiego Urzędu Statystycznego jako średnie zarobki w branży budowlanej podają około 27 tysięcy SEK, czyli ok. 12 tysięcy złotych, miesięcznie. Oczywiście kwoty te będą się wahać w zależności od stanowiska, kwalifikacji, doświadczenia, regionu, w którym jest się zatrudnionym oraz znajomości języka szwedzkiego. Dlatego z czasem warto podjąć się nauki przynajmniej podstaw tego języka. Ale zacząć można jeszcze bez znajomości szwedzkiego – za to z dobrym fachem w ręku!
Praca w Szwecji od zaraz bez języka – jakie zawody?
Wobec tego, które konkretnie zawody są najbardziej poszukiwane i zarazem najlepiej opłacalne, a które jednocześnie nie wymagają znajomości języka szwedzkiego? Z pewnością w czołówce plasować się będą zawody tj. mechanik, elektryk, kierowca, hydraulik, budowlaniec, spawacz, operator dźwigu czy wózka widłowego. Nie da się ukryć, że w branżach przemysłowo-budowlanych znajdziesz liczne oferty pracy w Szwecji bez znajomości języka, jednak wymagające odpowiednich kwalifikacji. Jak je zdobyć?
Szkolenia i kursy zawodowe
Nieznajomość języka możesz nadrobić dobrą znajomością konkretnego fachu. Żeby stać się ekspertem w swojej dziedzinie, należy się w niej szkolić. Pomocne w tym mogą okazać się odpowiednie kursy zawodowe, które przygotowują do wykonywania danego zawodu zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Do najbardziej opłacalnych szkoleń zawodowych, pod kątem pracy w Szwecji, należeć będą m.in.:
- kurs spawania – szkolenia w tej dziedzinie zapewnią Ci szereg uprawnień, pozwalających na korzystanie z różnych technik spawania oraz lutowania, potrzebnych w wielu zakładach pracy;
- uprawnienia UDT – obsługa wysięgników, dźwigów, wózków widłowych itp. maszyn to umiejętność wymagana w coraz większej liczbie zakładów pracy;
- kursy dla kierowców zawodowych – przewóz ludzi i rzeczy wymaga odpowiednich, okresowo odnawianych kwalifikacji;
- szkolenia elektroenergetyczne – uprawnienia zdobywane na tego rodzaju kursach, wymagają dużej wiedzy oraz odpowiedzialności, dlatego są coraz cenniejsze dla potencjalnych pracodawców;
- kursy na operatora maszyn do robót drogowych lub ziemnych – dzięki tym kursom bez problemu znajdziesz pracę na budowach.
Podnieś swoje kwalifikacje bez żmudnej nauki języka szwedzkiego. Odbądź przydatny kurs i stań się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy w Szwecji. Prześledź ofertę szkoleniowców i znajdź kurs dostosowany do Twoich predyspozycji oraz indywidualnych potrzeb – i zrób karierę w Szwecji!
autor zdjęcia: Alexi Tauzin