Informacje na temat szwedzkiego rynku pracy.  W jaki sposób ubiegać się o pozwolenie na pracę w Szwecji. Jakie formalności trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na pobyt w Szwecji.

Data dodania: 2013-02-04

Wyświetleń: 1501

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowe reguły odnośnie podejmowania pracy w Szwecji wprowadzone zostały w maju 2004. Szwecja wprowadziła przepisy w sprawie swobodnego przepływu pracowników jako pierwszy kraj spośród dziesięciu nowych państw członkowskich UE. Jak dotąd można było legalnie pracować w Szwecji przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Aktualnie, jako obywatele Unii Europejskiej, możemy pracować bez ograniczeń. Główną zmianą jest to, że Polacy mogą pracować w tym kraju bez specjalnego zezwolenia. Praca możliwa jest dla obywateli polskich praktycznie bez jakichkolwiek ograniczeń. Konieczny, jedyny warunek jest taki, aby znaleźć pracę przed wyjazdem, wtedy można rozpocząć pracę natychmiast po przyjedzie do Szwecji.

Jako obywatele UE Polacy mają  prawo do złożenia wniosku o pobyt w lokalnym oddziale Urzędu Migracji, ale dopiero po przyjeździe do Szwecji. W celu uzyskania pozwolenia na pobyt, który uprawnia do pobytu w Szwecji przez okres dłuższy niż 90 dni, należy okazać zaświadczenie od pracodawcy i dowód tożsamości. Obywatel Unii Europejskiej, który zamierza przebywać w tym kraju dłużej niż trzy miesiące, musi uzyskać pozwolenie na pobyt. Nie jest konieczne pozwolenie na pracę, ale ważne jest to, że wnioski o wydanie zezwolenia na pobyt należy złożyć w jednym z biur Urzędu Migracji po przybyciu w Szwecji.

Urząd Migracji ani Ambasada nie pośredniczy w znajdowaniu pracy w Szwecji. Informacje na temat szwedzkiego rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Pracy. Dostępna jest także wersja w języku polskim. 

Jak wynika z badań 2012, praca w Szwecji cieszy się obecnie mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków niż w latach poprzednich, jakkolwiek Szwecja jest wciąż w czołówce państw UE, które najchętniej wybieramy jak cel wyjazdu do pracy, głównie z powodu wysokich zarobków. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena