Przepisy nakładają na zarządców nieruchomości obowiązek okresowego przeprowadzania pomiarów instalacji elektrycznej. Nie wnikając w szczegóły – najprawdopodobniej, nawet jeśli należysz do wąskiego grona osób, które realizują te obowiązki, i tak powinieneś zlecać pomiary elektryczne częściej, niż wymaga ustawa.

 

Data dodania: 2022-08-01

Wyświetleń: 403

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pomiary elektryczne – dlaczego warto wykonywać je częściej niż to konieczne

Dlaczego wymogi są zbyt liberalne?

Normy dotyczące pomiarów elektrycznych są zdaniem wielu specjalistów zbyt liberalne. Kiedy były tworzone, sieci elektryczne projektowane były i wykonywane inaczej, inne były też charakterystyki sprzętu podłączonego do instalacji. Dziś z jednej strony dysponujemy bardziej energooszczędnymi urządzeniami, które nie powinny tak bardzo instalacji obciążać, ale z drugiej strony – jest ich więcej i są bardziej czułe za niewłaściwą charakterystykę prądu.

Pomiary instalacji elektrycznej Wrocław wykonuje się po to, żeby mieć pewność, że cała instalacja działa dokładnie tak, jak powinna – są one elementem profilaktyki awarii i w ten sposób należy je traktować. Normy określają pewne niezbędne minimum, które w większości przypadków może być odpowiednie, jednak jeśli do instalacji podłączone są szczególnie drogie urządzenia albo takie, na których awarię po prostu nie można sobie pozwolić, to warto pomiary zlecać częściej.

Pomiar dla bezpieczeństwa, nie dla norm

Warto wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Kiedy zakładana jest instalacja elektryczna montaż urządzeń albo modernizacja sieci, to pomiary elektryczne zleca się po to, żeby uzyskać niezbędne odbiory. Oczywiście kwestie formalne są ważne, ale warto wreszcie zbudować tę świadomość, że w pomiarach nie chodzi tylko o stempel. Eksploatacja niesprawnej instalacji elektrycznej niesie ze sobą naprawdę poważne konsekwencje.

Najlżejsze to nieprawidłowa praca urządzeń podłączonych do instalacji. Mogą one także ulegać uszkodzeniu lub szybszemu zużyciu, jeśli prąd w instalacji nie będzie trzymał wymaganych parametrów. W czarnym scenariuszu może dojść do przepięć, porażeń czy pożarów – to ochrona przed nimi, a nie chęć uzyskania stempla w dokumentacji, powinny być przyczyną zlecania pomiarów.

Same pomiary elektryczne nie kosztują wiele. Pojedyncze punkty lub obwody badać można za dosłownie kilka-kilkanaście złotych, cała instalacja w domu może zostać przejrzana za kilkaset złotych, więc zakładając, że wykonuje się to co dwa lata, koszt wyniesie jakąś złotówkę dziennie. Jasne, w liczbach bezwzględnych jest to zauważalna kwota, ale eksploatacja niesprawnej instalacji może oznaczać koszty wielokrotnie wyższe.

Dobry specjalista może pomóc

Specjalistów, którzy mają uprawnienia do dokonywania pomiarów elektrycznych, jest dziś naprawdę wielu i spora ich część to fachowcy wykształceni, którzy doświadczenie zdobyli w nowoczesnych warunkach i również podchodzą do swoich zadań poważnie – dla nich każdy pomiar to konkretne zadanie techniczne, a nie formalność. To ważne, żeby wybrać dobrego specjalistę – stempel przed niczym nie chroni, a profesjonalnie wykonany pomiar już tak.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena