Podnośnik koszowy czy zwyżka to sprzęt służący do pomocy ludziom pracujących na wysokościach. Są to urządzenia zamontowane na pojazdach posiadających odpowiednie, wysuwane platformy. Świetnie sprawdzą się w różnych trudnych warunkach jak i w mało dostępnych miejscach na różnych wysokościach.

Data dodania: 2022-03-26

Wyświetleń: 363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Usługi zwyżką a bezpieczeństwo

Nie wszędzie jest możliwość postawienia rusztowania czy skorzystania z jakieś drabiny i w takiej sytuacji skorzystanie z usług podnośnika koszowego jest rozwiązaniem idealnym. Dodatkowo nie ma potrzeby kupować takiego sprzętu na własność, gdyż wystarczy skorzystać z wynajmu podnośnika koszowego czy zwyżki.

Nie przekraczaj limitów zasięgu, ciężaru i udźwigu.

Podczas pracy i użytkowania podnośnika koszowego należy sprawdzić otoczenie pod kątem wszelkich spadków, dziur, rowów, zboczy, gruzu i innych przeszkód, które należy oczyścić lub ominąć. Należy również zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu napowietrzne linie elektryczne i kable komunikacyjne. Duże wiatry i ciężkie warunki pogodowe to również zagrożenia, na które należy uważać, które mogą przewrócić lub w inny sposób zagrozić pracownikom wykonującym usługi zwyżką. Dla bezpieczeństwa korzystania z podnośnika koszowego należy też pamiętać o nie przekraczaniu limitów udźwigu. Jeśli chodzi o limity wagowe, dobrze jest poświęcić czas na obliczenie wagi na długo przed wynajmem zwyżki i jej załadunku pamiętając o uwzględnieniu łącznej wagi operatora, narzędzi i materiałów. Należy zawsze przestrzegać limitów wagi określonych przez producenta, aby zapobiec wypadkom typu wywrócenie się urządzenia. Z tego samego powodu należy również przestrzegać limitów zasięgu.

Zasady bezpiecznego korzystania z usług zwyżką

Jeśli decydujemy się na wynajem podnośnika koszowego i jego obsługę pamiętajmy o tym, aby nie pochylać się, nie siadać ani nie wspinać się na krawędź łyżki lub platformy. Barierki ochronne mają za zadanie chronić pracowników przed upadkiem i nie powinny być wykorzystywane do wspinania się na nie lub siadania na nich. W ten sposób narażasz pracowników na ryzyko upadku lub ryzyko przewrócenia się podnośnika koszowego. Chociaż kuszące jest sięgnięcie po coś, co znajduje się nieco poza zasięgiem, najbezpieczniej jest opuścić podnośnik i przesunąć całą maszynę, niż ryzykować poważne obrażenia. W miarę możliwości należy używać wysięgników, hamulców i klinów pod koła. Wysięgniki i hamulce zapewniają dodatkową stabilność, aby zapobiec nieoczekiwanym przesunięciom podłoża lub podnośnika. Powinny być one stosowane nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka podłoże wydaje się stabilne. Kliny pod koła są niezbędne do zapewnienia, że podnośnik pozostanie na swoim miejscu podczas pracy na nierównym terenie. Nie należy też umieszczać rusztowań na platformie podnośnika koszowego. Dodanie rusztowania do platformy lub łyżki może znacznie zwiększyć ryzyko upadku. Należy tego unikać, niezależnie od tego, czy rusztowanie mieści się w limicie udźwigu. Przy wynajmie podnośnika koszowego dowiesz się, jakie zachować unikalne środki ostrożności ze względu na konstrukcję urządzeń. Ich zakres ruchu stwarza wiele potencjalnych zagrożeń, na które należy zwracać uwagę w terenie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena