Sprzedający i kupujący mieszknie, dom czy działkę muszą podjąć decyzję czy są w stanie przebrnąć przez cały proces sami czy też powinni zdecydować się na pomoc biura nieruchomości. Choć czasami wydaje się, że wybór pośrednika generuje tylko dodatkowe koszty to taki krok może również przynieść wiele koszyści. Jednak wiele zależy od specyfiki danej sytuacji, a więc neleży tutaj rozważyć wszelkie za i przeciw.

Data dodania: 2021-11-14

Wyświetleń: 493

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie dobrze rozwiniętych technologii internetowych można stosunkowo łatwo znaleźć wiele ofert sprzedaży nieruchomości lub też trafić z własną ofertą do szerszej grupy odbiorców choćby przez media społecznościowe. Część ofert, na które można się natknąć zamieszczana jest przez biura czy agencje nieruchomości, a część pochodzi bezpośrednio od osób zainteresowanych kupnem mieszkania, domu, działki, itd. lub tych, którzy chcą zbyć czy też wynająć daną nieruchomość. Poszukując konkretnych ofert, pierwszym krokiem wydaje się być rozeznanie w internecie, a więc wystarczy uruchomić lokalne wyszukiwanie wpisując nazwę miejscowości, w której (lub w pobliżu której) chcemy zamieszkać na przykład nieruchomości Konin, Kalisz, Poznań czy jeszcze inna lokalizacja jaką jesteśmy zainteresowani. Problem jednak polega na tym, iż wówczas jesteśmy wręcz zasypani ogromem ogłoszeń, co powoduje, że zamiast znaleźć coś odpowiedniego sprawnie i szybko musimy spędzić przed ekranem komputera tęgie godziny. Kiedy już uda się znaleźć coś interesującego może się okazać, że dane ogłoszenie jest już nieaktualne co powoduje, że wracamy do punktu wyjścia.

Wizja takiego scenariusza powoduje, że coraz częściej jednym z pierwszych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć kupując lub sprzedając mieszkanie jest to czy całą sprawą powinniśmy zająć się sami czy też lepiej będzie zlecić to agencji nieruchomości. Odpowiedź na to pytanie nie musi być jednoznaczna, a dodatkowo może ona zależeć również od tego czy sami poszukujemy mieszkania lub innej nieruchomości czy też chcemy takową nieruchomość sprzedać lub wynająć. Wydaje się, że poszukiwanie kupca na nieruchomość jest łatwiejsze, gdyż wystarczy, żeby nasze ogłoszenie było dobrze widoczne i rozpowszechnione, a resztą zajmą się osoby, które poszukują nieruchomości czy to na własną rękę czy tez z pomocą zawodowych pośredników. To właściciel nieruchomości najlepiej będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie szczegółowe pytania zainteresowanych i zrobi to natychmiast, gdyż jest najlepiej zorientowany i niejednokrotnie zna okolicę. Pośrednictwo agenta może tutaj wydłużyć kontakt między nabywcą a sprzedającym. Jeśli z kolei chcemy nabyć nieruchomość, a w dodatku nie znamy miasta lub danej dzielnicy to wybór odpowiedniego pośrednika może już okazać się o wiele bardziej pomocny. Określając swoje preferencje i wymagania względem lokum możemy otrzymywać tylko takie oferty, które w pełni lub znacznym stopniu je spełniają. Powoduje to, że nie musimy niepotrzebnie tracić czasu na wyławianie pojedynczych ofert z morza ogłoszeń, na które natrafimy poszukując czegoś na własną rękę. Ponadto, korzystając z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości daje pewność, że cała transakcja będzie przeprowadzona bezpiecznie i sprawnie bez nieprzewidzianych problemów natury formalno-prawnej. Osoba kupująca mieszkanie bardzo często pochłonięta jest samym lokalem, jego stanem technicznym, wielkością, rozmieszczeniem pokoi, funkcjonalnością i tak dalej. Sprawy formalne, choć bardzo istotne, często wchodzą w grę na późniejszym etapie i niejednokrotnie dopiero wtedy okazuje się, że mogą one być przeszkodą w przeprowadzeniu transakcji. Doświadczony i profesjonalny agent nieruchomości jest w stanie zająć się tego typu sprawami na odpowiednio wczesnym etapie, aby klient mógł właśnie skupić się na aspektach dotyczących korzystania z nieruchomości, którą ma nabyć.

Jeśli zatem zdecydujemy się na wybór pośrednika automatycznie stajemy w obliczu jeszcze jednej decyzji związanej z wyborem biura nieruchomości. Kolejny raz możemy się odwołać do wyszukiwarki internetowej, aby zapoznać się z całą gamą agencji zajmujących się obrotem nieruchomościami na rynku wtórnym. Tym razem jednak również należy przemyśleć kilka aspektów, aby mieć pewność, że swoja sprawę powierzamy profesjonalistom, którzy są w stanie nie tylko znaleźć dla nas odpowiednie lokum lub nabywcę, ale również pomogą w kwestiach prawnych, być może również finansowych związanych z uzyskaniem kredytu lub wielu innych sprawach, których niejednokrotnie nie jesteśmy nawet świadomi dopóki nie przyjdzie nam się zmierzyć z wyzwaniem jakim jest sprzedaż lub kupno nieruchomości.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena