Wkład kominkowy to najistotniejszy element kominka. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu i uwagi by dobrać wkład bezpieczny, niezawodny i taki, który podniesie sprawność cieplną paleniska. Co istotne, inny wkład stosuje się do ogrzewania domu, a inny w przypadku, gdy kominek służy głównie jako dekoracja i używany jest okazjonalnie. Czym się różnią i dlaczego tak istotny jest odpowiedni dobór?

Data dodania: 2021-06-09

Wyświetleń: 324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wkłady kominkowe. Czym się od siebie różnią?

Wkład kominkowy – co to jest?

Wkłady kominkowe mają kształt paleniska i podłączane są bezpośrednio do wylotu spalin. Stosowane są przede wszystkim w celu podniesienia sprawności cieplnej paleniska dzięki ograniczaniu wyciągania powietrza z ogrzewanego pomieszczenia. Możliwe jest to m.in. dzięki zamknięciu paleniska szybą. Stosuje się je w różnego rodzaju piecach, m.in. kominkach wolnostojących, czyli kozach, kominkach narożnych i tradycyjnych.

Wkłady powinny być jednak odpowiednio dobrane do kominka. Wyróżniamy m.in. wkłady powietrzne i z płaszczem wodnym. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny. W tym przypadku za pomocą specjalnie zaprojektowanego systemu nadmuchowego ciepło rozprowadzane jest rurami do wszystkich pomieszczeń w domu. Ta koncepcja gwarantuje uzyskanie komfortu cieplnego nie tylko w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest kominek, lecz także równomiernie w pozostałych.

Bardziej zaawansowanym sposobem ogrzewania domu jest to z zastosowaniem wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Również w tym przypadku ciepło rozprowadzane jest instalacją do wszystkich pomieszczeń jednak za pomocą podgrzanej przez kominek wody, która krąży po instalacji i dostarcza ciepło do grzejników. Ta technologia może być połączona z innymi ekologicznymi urządzeniami odpowiadającymi za ogrzewanie domu – m.in. pompą ciepła czy systemem solarnym.

Wkłady kominkowe dzielimy na żeliwne lub stalowe. Wkłady żeliwne często montuje się w kominkach, które pełnią funkcję dekoracyjną i z których korzysta się okazjonalnie. Wkłady wykonane ze stali mogą być wyłożone wewnątrz paleniska dodatkowo płytkami np. ceramicznymi, które znacznie dopalają związki emisyjne, jednocześnie wydłużając utrzymanie ciepła w środku paleniska. Wkłady kominkowe różnego rodzaju dostępne są m.in. na https://www.defrohome.pl/.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Jak widać, niezwykle istotną kwestią jest funkcja jaką kominek ma spełniać. W przypadku wkładów stalowych istotna jest m.in. grubość ścianek oraz liczba i rozmiar radiatorów, które zwiększają powierzchnię grzewczą wkładu, a więc powierzchnię, którą oddawane jest ciepło do otoczenia.

W każdym przypadku istotne są parametry grzewcze i techniczne, a także kwestie wizualne i techniczne. Nowoczesne wkłady kominkowe mają przyłącze dopływu świeżego powietrza a nawet regulator ciągu, który pozwala regulować automatycznie dopływ świeżego powietrza do paleniska. Dobry wkład kominkowy powinien mieć także m.in. szczelną komorę paleniskową, półkę dopalającą, system podwójnego spalania CB oraz górny dolot powietrza obmywający szybę i osłony konwekcyjne otaczające korpus wkładu kominkowego. Warto też pamiętać, że materiały wysokiej jakości pozwalają zmaksymalizować sprawność urządzenia, a przez to poprawić efektywność spalania i zmniejszyć emisję CO2 do środowiska.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena