Prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie przyjemnego chłodu w mieszkaniu latem jest montaż klimatyzacji. Jednak nie każdy z nas może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Na szczęście nie oznacza to, że w upalne dni będziemy narzekać na zbyt wysoką temperaturę. Jest kilka innych metod, aby temu zapobiec.

Data dodania: 2021-05-06

Wyświetleń: 527

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

6 wskazówek, jak utrzymać chłód w mieszkaniu w upalne dni

Wietrzenie rano i wieczorem

W upalne dni nie powinniśmy otwierać okien, bo w ten sposób wpuszczamy gorące powietrze do środka. Oczywiście nie oznacza to, że latem należy unikać wietrzenia pomieszczeń. Trzeba to robić, ale o odpowiedniej porze, a więc wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Możemy też bez przeszkód zostawić otwarte lub uchylone okna na całą noc, zwłaszcza jeśli zamontowaliśmy w nich specjalną siatkę zatrzymującą insekty.

Wyłączenie zbędnych źródeł ciepła

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że temperaturę w mieszkaniu podwyższają używane przez nas sprzęty. Źródłem ciepła są: Żarówki, ładowarki, piekarnik, a nawet kuchenka mikrofalowa czy telewizor. Warto więc ograniczyć działanie tego typu urządzeń do minimum, to ułatwi utrzymanie przyjemnego chłodu w pomieszczeniach, w szczególności w kuchni. Latem powinniśmy nieco zmienić codzienne menu i ograniczyć ilość potraw spożywanych na ciepło. W upalne dni dobrze będzie smakować np. gazpacho, chłodnik z botwinki i różnego rodzaju sałatki. Ponadto takie czynności, jak pieczenie i prasowanie najlepiej zaplanować na wieczór. Wtedy możemy swobodnie otworzyć okno, więc temperatura w mieszkaniu nie powinna znacząco wzrosnąć. Pamiętajmy też, że ciepło wytwarzają również takie urządzenia, jak suszarka do włosów. Z tego względu latem powinniśmy ograniczyć jej używanie do minimum. Pozwoli to na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu, a ponadto pozytywnie wpłynie na kondycję włosów. Schnące w naturalny sposób pasma ładnie się układają i błyszczą, są też nawilżone, a skóra głowy nie jest przesuszona i podrażniona (co zapobiega pojawieniu się łupieżu).

Napełnienie wanny wodą

Dobrym sposobem na to, aby w mieszkaniu zrobiło się nieco chłodniej, jest napełnienie wanny i pozostawienie otwartych drzwi do łazienki. Zimna woda będzie pochłaniać ciepło i temperatura może obniżyć się nawet o kilka stopni. Jeżeli to nie wystarcza, możemy zmoczyć ręczniki lub prześcieradła, starannie je wykręcić, a następnie powiesić na drzwiach lub meblach. Co prawda nie wygląda to bardzo estetycznie, jednak w bardzo upalne dni z pewnością szybko się ochłodzimy, a dodatkowo nawilżymy powietrze.

Zamknięte, zasłonięte okna

Latem okna w ciągu dnia powinny być zamknięte. Są osoby, które uważają to za nieco zaskakujące, tym bardziej że częstym nawykiem jest wielogodzinne wietrzenie mieszkania, nawet jeśli nas w nim nie ma. Jednak kiedy otwieramy okna przy wysokiej temperaturze na zewnątrz, ciepło szybko przedostaje się do pomieszczeń. Tym samym w mieszkaniu szybko robi się za gorąco, wpływ na to mają także promienie słoneczne. Aby temu zapobiec, okna warto nie tylko zamknąć, ale i szczelnie zasłonić żaluzjami, roletami czy zasłonami. Możemy również przykleić na szyby specjalną folię, która ograniczy przepływ promieni UV i będzie pełnić funkcję dodatkowej bariery termicznej. Przyda się ona również zimą, ponieważ o tej porze roku zatrzyma ciepło wewnątrz pomieszczeń.

Zakup cyrkulatora powietrza

Klimatyzator to stosunkowo drogi sprzęt i nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Dobrą alternatywą dla tego typu urządzenia jest cyrkulator powietrza. Jest on znacznie tańszy, w sklepach można znaleźć modele kosztujące nawet mniej niż 100 zł. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt ten zapewnia stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Sprawdza się on nie tylko latem, ale i zimą, gdyż zwiększa wydajność centralnego ogrzewania. W upalne dni możemy dodatkowo ustawić przed urządzeniem miskę z kostkami lodu. W ten sposób stworzymy chłodną mgiełkę, która przyniesie domownikom ulgę. O tym, jak wybrać właściwy cyrkulator powietrza, można przeczytać na stronie mojewygodnewnetrze.pl. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, kupmy kilka mniejszych sprzętów i rozstawmy je w pomieszczeniach w taki sposób, aby stworzyć przeciąg. Wtedy ciepło będzie równomiernie rozpraszane w całym mieszkaniu. Ważne jest przy tym to, aby nadmuch cyrkulatora nie był ustawiony bezpośrednio na domowników, gdyż może to doprowadzić do rozwoju infekcji.

Więcej roślin

Uważa się, że w mieszkaniu powinny znaleźć się rośliny doniczkowe. Są one nie tylko ozdobą, mają też kilka innych zalet: Produkują tlen, zmniejszają ilość dwutlenku węgla, pochłaniają niektóre substancje chemiczne, a dodatkowo neutralizują tzw. smog elektromagnetyczny. Warto pamiętać także o tym, że niektóre rośliny doniczkowe (w tym bromeliowate i kaktusy) pobierają wodę z powietrza. To oznacza, że zmniejszają one poziom wilgoci, co wpływa również na obniżenie temperatury.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena