Obróbka metali może zachodzić na wiele różnych sposobów, w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Jeżeli naszym celem jest elegancki wygląd i podniesienie odporności na czynniki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na proces galwanizacji. Na czym on polega i kiedy warto go zastosować? Jakie metale możemy poddać tego rodzaju procesom, co osiągniemy i z czym się to wiąże?

Data dodania: 2021-02-24

Wyświetleń: 511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Galwanizacja i niklowanie - kiedy warto wykorzystać te procesy obróbki metali?
  1. Na czym polega galwanizacja?
  2. Czym jest niklowanie?
  3. Gdzie szukać dobrych usług z zakresu obróbki metali?

Na czym polega galwanizacja?

Proces galwanizacji polega na pokrywaniu jednego rodzaju metalu cienką powłoką innego, często po to aby uodpornić powierzchnię na czynniki zewnętrzne lub nadać jej nowy, ładniejszy wygląd. Jednymi z popularniejszych metod jest chromowanie, dzięki któremu możemy osiągnąć charakterystyczną, błyszczącą i odbijającą otoczenie powierzchnię oraz niklowanie. Galwanizernia zwykle polega na umieszczeniu przedmiotu, który chcemy powlec w specjalnej kąpieli, gdzie - przy wykorzystaniu zjawisk elektrochemicznych - na powierzchni elementu pozostaje warstwa metalu obecnego w kąpieli. Możemy w ten sposób odrestaurować stare przedmioty, poprawić wygląd tych mocno zużytych lub sprawić, aby były bardziej odporne na zarysowanie i tym podobne czynniki.

Czym jest niklowanie?

Niklowanie to jeden z rodzajów galwanizacji, któremu możemy poddać przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej, miedzi, aluminium czy mosiądzu. Niklowana powierzchnia jest nie tylko bardziej estetyczna, ale również trwalsza, co pozwala na zabezpieczenie elementu przed uszkodzeniami. W ten sposób za jednym "zamachem" podnosimy estetykę obrabianego obiektu oraz zapewniamy mu dłuższą żywotność. Kąpiel niklową możemy zastosować jako ochronę przed korozją, a także jako wstęp do dalszych procesów galwanicznych, jak na przykład chromowanie. Jest to również popularna metoda na nadawanie elementom metalowym pięknego połysku i charakterystycznego srebrnobiałego koloru.

Gdzie szukać dobrych usług z zakresu obróbki metali?

Jeżeli chcemy wykorzystać proces galwanizacji do obróbki metalowych przedmiotów, warto znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli liczyć na profesjonalną obsługę. Proces chromowania czy niklowania wymaga określonych warunków, a także zdolności do wykonania powłoki w sposób jednolity. Niektóre miejsca oferują także inne sposoby obróbki, jak na przykład przycinanie czy spawanie, dzięki czemu nie musimy rozwlekać pracy nad wybranym elementem i możemy wykonać wszystkie zamierzone działania za jednym podejściem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena