Weterynaria to dziedzina, która wykorzystuje nowoczesne rozwiązania oraz osiągnięcia naukowe. Zastosowanie komórek macierzystych jest tego najlepszym przykładem. Kosztowna, innowacyjna metoda stosowana w leczeniu poważnych schorzeń u ludzi, coraz częściej ratuje zdrowie i życie ukochanych czworonogów.

Data dodania: 2021-02-02

Wyświetleń: 513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Komórki macierzyste w leczeniu naszych pupili

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to niezróżnicowane i zdolne do samoodnowy komórki będące prekursorami wszystkich struktur organizmu. Ich zdolność do przekształcania się w inne rodzaje komórek dojrzałych to jedno z największych odkryć medycznych, pozwalające na wdrożenie leczenia wielu poważnych schorzeń.

Komórki macierzyste wykorzystywane w weterynarii to tzw. mezenchymalne komórki, czyli dojrzałe, będące w organizmie rodzajem rezerwy, komórkami zapasowymi. Mogą być naturalnie wykorzystywane do procesów regeneracji. Ich zdolność do syntezy i wydzielania czynników wzrostowych stanowi podstawę leczenia komórkami macierzystymi.

Pozyskiwanie komórek macierzystych

Komórki mezenchymalne, wykorzystywane również w terapii komórkami macierzystymi u psów, można pobierać ze szpiku kostnego albo z tkanki tłuszczowej. Przy czym pierwsza metoda jest o wiele bardziej skomplikowana, inwazyjna i kosztowna. Dlatego komórki macierzyste u zwierząt najczęściej pobiera się z tkanki tłuszczowej. Można je także pozyskiwać z krwi pępowinowej przy narodzinach zwierzęcia. Cenną informacją dla właścicieli bardzo schorowanych zwierząt, jest to, że do przeszczepu komórek macierzystych u psów można wykorzystać także materiał pobrany od innych zwierząt (dawców).

Pozyskane z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste muszą być poddane odpowiednim procesom (rozdrobnieniu, wirowaniu, przepłukiwaniu oraz zagęszczeniu w specjalnej pożywce), tak aby powstał jak najbardziej wartościowy materiał. Dopiero wtedy ma miejsce właściwy przeszczep komórek macierzystych u psów.

Jakie schorzenia można leczyć dzięki komórkom macierzystym?

W przypadku komórek macierzystych wykorzystanie w leczeniu weterynaryjnym nadal jest bardzo młodą i rozwijającą się dziedziną. Najbardziej powszechne i potwierdzone dobrymi rezultatami jest leczenie zapalenia stawów u psa. Jest to jeden z poważniejszych i często występujących problemów ortopedycznych, tym bardziej, że zwyrodnienie stawów u psa jest chorobą postępującą, która dotyka wiele zwierząt w podeszłym wieku.

Finansowanie usług weterynaryjnych - https://www.mediraty.pl/weterynaria/

Coraz lepsza opieka weterynaryjna i świadomość właścicieli zwierząt sprawiają, że nasi pupile żyją dłużej. Wiąże się to jednak z występowaniem chorób związanych ze starzeniem się organizmu. Zwyrodnienie stawów u psów to jedno z takich wyzwań - choroba wywołuje ból, dyskomfort, problemy z poruszaniem się. Dotychczas stosowane metody – farmakoterapia steroidowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – przynoszą ewentualnie ulgę w bólu, ale także ryzyko skutków ubocznych. Zastosowanie terapii komórkami macierzystymi psa daje nadzieję na leczenie skuteczne, bezpieczniejsze, które nie ogranicza się jedynie do redukowania bólu.

Wskazaniem do zastosowania komórek macierzystych w weterynarii mogą być także choroby nerek oraz wątroby (częściej u kotów). Duże nadzieje wiąże się też z wykorzystaniem komórek macierzystych u golden retrieverów z wrodzoną dystrofią mięśniową. Warto również śledzić najnowsze opracowania na temat leczenia komórkami macierzystymi psów. Takie jak chociażby badania nad lekami biologicznymi dla psów ciepiących na zwyrodnienia i zapalenia stawów oraz inne choroby autoimmunologiczne.

Przeciętne koszty leczenia komórkami macierzystymi

Oczywiście trzeba się liczyć z dość wysokimi kosztami takich terapii, ze względu na procedury związane z pozyskiwaniem komórek macierzystych u zwierząt (sama iniekcja pobranych komórek nie trwa długo). Najważniejszym i najbardziej kosztownym etapem jest pobranie materiału. Wymaga to wiedzy i odpowiedniego przeszkolenia od lekarza oraz skomplikowanych procesów technologicznych. Konieczność zastosowania tych procedur znacznie podnosi koszt terapii komórkami macierzystymi u psów.

Jednorazowa kuracja może kosztować od 1000 do kilku tysięcy złotych, a przecież poprzedzają ją niezbędne badania, często nie tylko chorego zwierzęcia, ale również dawcy. W przypadku takich wydatków warto skorzystać z opcji ratalnej spłaty kosztów leczenia komórkami macierzystymi.

W systemie MediRaty uwzględniono potrzeby właścicieli zwierząt domowych i finansowanie usług weterynaryjnych. Uproszczone formalności, możliwość sfinalizowania również online, wysokie limity (nawet do 50000 zł) to podstawowe atuty tej oferty. Finansowanie dotyczy placówek z listy partnerów MediRaty oraz innych, które wystawią fakturę pro forma do rozliczenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena