Najwyższa jakość produkcji, szybkość realizacji, sprawna komunikacja czy niższe koszty- te komponenty trudno dziś osiągnąć bez wdrożenia w swojej firmie najlepszych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. I wcale nie chodzi tu jedynie o duże firmy i zakłady produkcyjne.

Data dodania: 2020-12-28

Wyświetleń: 390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest automatyka przemysłowa i dlaczego warto ją wdrożyć?

Zastosowanie automatyki w przemyśle

Kiedyś wszystko sprowadzało się do pracy ręcznej, a dziś całe linie produkcyjne wyposażone są w wysoko zaawansowane maszyny, które usprawniają procesy produkcyjne. To wymóg, jeśli ma się za cel zwiększanie konkurencyjności swojego przedsiębiorstwa względem innych podmiotów na rynku. Najprościej mówiąc, automatyka przemysłowa to dział inżynierii odpowiedzialny za sterowanie różnymi procesami produkcyjnymi bez udziału człowieka lub z jego minimalnym udziałem. To dziedzina, która powstała i rozwija się ze względu na potrzebę rozwijania wydajności produkcji- maszyny czy komputery mogą wszak pracować całodobowo, bez względu na zmęczenie czy inne ograniczenia, jakie posiada człowiek. Ale automatyka to nie tylko sama produkcja, ale też system kontroli, co jest ogromnie ważne w przedsiębiorstwie. Odpowiednie oprogramowania w mig wychwytują wszelkie usterki czy awarie i sprawiają, iż można od razu na nie zareagować bez ponoszenia strat, jakie mogłyby wywołać, gdyby zostały niezauważone. 

Do urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej możemy zaliczyć np. sterowniki PLC, czyli programowalne kontrolery logiczne. To właśnie one sterują procesami produkcyjnymi, kontrolują pracę maszyn, komunikują się także z innymi urządzeniami, jak np. przemienniki częstotliwości. Takie produkty możemy kupić np. w Automatyka-sklep.eu.

Innymi urządzeniami usprawniającymi automatykę są np. panele wchodzące w skład aparatury sterującej. To alternatywa dla innych, starszych modułów, które pełne były przycisków i przełączników, często powodowało to zagubienie. Dziś nowoczesna aparatura sterująca pozwala na czytelnych wyświetlaczach wizualizować proces, podglądać parametry, regulować niektóre z nich. Do automatyki przemysłowej zaliczyć można ponadto systemy kontroli dostępu, aparaturę kontrolną, czujniki, itp. 

Automatyzacja działań produkcyjnych

Przemysł wciąż ewoluuje, a to wymaga odpowiedniej odpowiedzi jaką jest jego automatyzacja. Zastępowanie człowieka maszynami w zakresie wykonywania pewnych czynności ma wpływać na zwiększenie wydajności oraz precyzji, a także na wyższy poziom kontroli i uniknięcie wystąpienia błędów. Wdrożenie systemu pozwala na czerpanie wielopoziomowych korzyści, zarówno przez inwestorów, jak i odbiorców oferty firmy.

Dziś każda firma może dobrać poziom automatyzacji indywidualnie do swoich potrzeb. Może to być jedynie automatyzacja produkcji, ale na rynku dostępne są także rozwiązania pozwalające zautomatyzować takie dziedziny jak handel, magazynowanie, finanse, kadry, księgowość, etc. Wiele firm, które zaczynały od automatyzacji swoich linii produkcyjnych, przechodzi kolejno na automatyzację kolejnych działów w firmie. 

Automatyzacja produkcji to nie tylko wytwarzanie produktu przy pomocy zaawansowanych technologicznie maszyn, ale także działania związane z pakowaniem, składowaniem czy transportem. Automatyzacja produkcji to więcej stabilności dokładności, przydaje się zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzą powtarzalne i monotonne zadania, które mogą nużyć człowieka, a przez to prowadzić do ludzkich błędów. 

Przykłady zastosowania automatyzacji w przemyśle

Automatyka przemysłowa jest dziś obecna w każdej branży. Istotny jest jest każdy element automatyki nawet tak niewielki, jak  przewód sterowniczy olflex classic 100 który może znaleźć zastosowanie w wielu maszynach i dziedzinach przemysłowych. Ważne, aby każdy element układy pasował do siebie i wspierał działanie danego układu. Przykładem zastosowania automatyki w przemyśle może być np. automatyzacja linii produkcyjnej w branży metalowej, w której roboty zastąpiły pneumatyczne manipulatory podające. Innym przykładem jest automatyzacja linii spawalniczej w motoryzacji - linia spawania obsługiwana jest przez roboty, które zajmują się spawaniem zbiorników i czyszczeniem spoin. Kolejnym przykładem może być automatyzacja systemu bezpieczeństwa w kopalni węgla brunatnego - kopalnia przeszła na sterowanie i zabezpieczanie maszyn i procesów w oparciu o sterowniki SIMATIC S7 - to ważne ze względu na potrzebę jak najszybszego sprawdzenia, gdzie występują usterki i awarie oraz praktyczną unifikację systemu bezpieczeństwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena