Pranie tapicerki przy tak dużej dostępności detergentów i profesjonalnych narzędzi powinno być proste. Tak jednak nie jest i wiele osób, zamiast odświeżyć tapicerkę na swoich meblach, jeszcze bardziej jej zaszkodziło. Dlaczego pranie tapicerki jest takie trudne?

Data dodania: 2020-11-30

Wyświetleń: 472

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego samodzielne wypranie tapicerki jest trudne?

Wybór jest duży. Za duży?

W teorii wszystko wygląda świetnie: producenci środków piorących do tapicerki wypuszczają na rynek coraz to nowe serie: do tapicerki ciemnej, delikatnej, produkty uniwersalne, specjalne do weluru czy do czyszczenia tapicerki skórzanej. Jednak to niewiele ułatwia. Pranie tapicerki Warszawa bywa trudne już przez samo to, że niełatwo jest wybrać odpowiedni środek. Nie każdy jest równie skuteczny, nie każdy tak samo dobrze się pieni, wiele ma opinię gorszą, niż powinno, ale nie brak i takich, które mają zupełnie nieuzasadnione wysokie oceny.

Z doborem sprzętu pomocniczego wcale nie jest inaczej – nie ma tu uniwersalnych rozwiązań i o ile profesjonalne czyszczenie kanap zawsze zaczyna się od oceny sytuacji, amatorzy nie mają innego wyjścia, jak tylko metoda prób i błędów, która może się okazać koszmarnie kosztowna. Powierzenie tego profesjonalistom to po prostu sposób na zaoszczędzenie grosza w dłuższej perspektywie.

Technika ma znaczenie

Problemem, jeśli chodzi o czyszczenie tapicerki, jest często odpowiednia technika. Zresztą w warunkach domowych dominuje pranie ręczne – to rzadko dobry wybór, ponieważ bardzo łatwo o przemoczenie tapicerki. Nie tylko nie będzie wyglądała na czystą, ale jeszcze zbyt duża wilgoć może spowodować rozwój pleśni i grzybów. Nawet jeśli nie będzie tego widać, to różnica dla nosa będzie olbrzymia i – niestety – przykra.

Pranie specjalistycznymi odkurzaczami ekstrakcyjnymi tylko wydaje się proste. Odpowiednie tempo prac i bieżąca kontrola efektów są ważniejsze, niż się może wydawać. Pranie tapicerki meblowej wymaga często powtórzenia, bo stare zabrudzenia nie dają się łatwo usunąć nawet najlepszym odkurzaczem i najsilniejszym możliwym do zastosowania środkiem piorącym.

Na praniu się nie kończy

Ostatnia rzecz, którą warto podkreślić, to fakt, że samo pranie czy czyszczenie tapicerki meblowej to jeszcze nie koniec prac. Bardzo często można tapicerkę dodatkowo zabezpieczyć lub zaimpregnować, co zapobiegnie jej szybkiemu brudzeniu i ułatwi późniejsze wypranie. A to już działanie, które wymaga naprawdę wprawnej ręki, bo środki ochronne bardzo często są nawet bardziej agresywne od piorących i ich niewłaściwe nałożenie może poważnie zaszkodzić estetyce tapicerki.

Profesjonalne czyszczenie kanap, foteli czy nawet dywanów to tak naprawdę nie tylko sprzątnięcie zabrudzeń – bardzo często zabezpieczenie tapicerki jest równie ważne. Dzięki temu efekt dokładnego prania utrzymuje się dłużej. Dobrze mieć to na uwadze, bo wiele osób zauważa, że na nieprawidłowo wypranym dywanie czy fotelu nowe plamy pojawiają się zdecydowanie szybciej i są trudniejsze do wywabienia. Nawet więc jeśli raz uda się wyprać meble domowym sposobem, to później już bez profesjonalnego sprzętu i środków czyszczących raczej się nie obejdzie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena