Przy długiej jeździe bardzo ważne jest przykładanie uwagi do tego, by najistotniejszym elementom samochodu ciągle dostarczane były płyny eksploatacyjne. Czasem łatwo przeoczyć ich niedobór, a ich brak może doprowadzić do poważnych awarii. Dlatego każdy przezorny kierowca ciężarówki powinien posiadać zapas tego rodzaju płynów. Poniżej przyglądamy się najważniejszym z nich.
Płyny eksploatacyjne to nie tylko olej silnikowy
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego jak ważny dla funkcjonowania samochodu jest olej silnikowy. Naoliwia on elementy silnika powodując zmniejszając tarcie o siebie elementów i pomagając wychwytywać zanieczyszczenia. Jego brak prowadzi do zatarcia silnika i bardzo kosztownych w naprawach awarii. Mimo ogromnego znaczenia płynu silnikowego dla sprawności samochodu, nie można zapominać też o płynach do chłodnic i do hamulców. Obecność tych płynów eksploatacyjnych jest równie istotna dla dobrej kondycji samochodu, jak i dla bezpieczeństwa kierowców, ich pasażerów oraz ładunku.
Płyn i koncentrat do chłodnic
Silnik i jego elementy pracują w ekstremalnych temperaturach. Płyny chłodnicze pomagają odprowadzić wytwarzaną przez spalanie paliwa energię cieplną, co chroni silnik przed przegrzaniem, które może go uszkodzić. Ich obecność jest niezwykle ważna dla działania samochodu. Płyny do chłodnic pomagają zabezpieczyć również układ chłodzenia silnika przed wpływami korozji i kawitacji, a także chronią jego niemetalowe elementy. Płyny chłodnicze służą do całorocznej eksploatacji, dobrej jakości preparaty cechują się wysoką temperaturą wrzenia i zamarzają tylko w przypadku ekstremalnych mrozów. Podczas używania koncentratu do chłodnic należy go rozcieńczyć przed wprowadzeniem do układu chłodzenia, w proporcjach zgodnych z tabelą rozcieńczeń od producenta danego preparatu.
Płyn do hamulców to podstawa bezpieczeństwa
Nie trudno wyobrazić sobie tragicznych konsekwencji sytuacji, w której wciskając pedał hamulca, ciężarówka nie zareagowałaby i nie zwolniła. Jest to jednak rzecz, która przydarzyć się może każdemu, kto nie przykłada uwagi do poziomu i właściwości płynu do hamulców w swoim samochodzie. Dla bezpieczeństwa swojego i wszystkich pozostałych użytkowników dróg, należy regularnie sprawdzać i raz na dwa lata (lub co 50 tysięcy przejechanych kilometrów) wymieniać płyn hamulcowy w swojej ciężarówce. Jeżeli szukasz więcej porad odnośnie bezpiecznej jazdy i eksploatowania samochodów ciężarowych, a także produktów i usług z nimi związanych, zajrzyj na isp4trucks.com.