Parowanie szyby na zewnątrz
To zjawisko można zauważyć przede wszystkim na szybach, które charakteryzują się wysoką izolacją ciepła i niskim współczynnikiem Ug. Przeważnie pojawia się jesienią i można je obserwować aż do wiosny. Dobre parametry termoizolacyjne sprawiają, że szyba nie wypuszcza z wnętrza domu ciepła, pozostawiając zimną taflę na zewnątrz domu. Tak, w wyniku różnicy temperatur, osiada się para po zewnętrznej stronie okna. Nie powinien to być więc powód do niepokoju, a wręcz przeciwnie – jest to swego rodzaju gwarant wysokiej szczelności okna.
Skraplająca się woda między szybami
Powodem do niepokoju powinna być jednak sytuacja, w której woda paruje pomiędzy szybami. Widok kropli wewnątrz pakietu szybowego oznacza, że uległ on rozszczelnieniu. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana. Aby ustalić szczegóły demontażu starego i montażu nowego pakietu, wystarczy skontaktować się ze specjalistami z salonów sprzedaży Ekoplast, którzy kompleksowo zajmą się wymianą.
Parowanie okien wewnątrz domu
O tym, czy skraplanie się wody na szybach wewnątrz mieszkania jest powodem do niepokoju, decyduje natężenie tego zjawiska. W przypadku gdy któryś z domowników bierze gorącą kąpiel, gotuje obiad lub prasuje ubrania, parowanie szyb we wnętrzu pomieszczenia jest całkowicie normalne.
Wówczas powstaje para wodna, która osadza się w najzimniejszym dostępnym miejscu – na szybie. Jej osiadanie po wewnętrznej stronie szyby nie jest wiec oznaką słabej szczelności czy wady okna spowodowanej nieodpowiednim montażem. Wręcz przeciwnie – takie zjawisko świadczy o wysokiej szczelności okna i spowodowane jest nadmierną wilgocią powietrza wewnątrz mieszkania oraz nieodpowiednią wentylacją. Problem pojawia się, jeśli szyby wewnątrz domu są nadmiernie zaparowane. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?
Jak rozwiązać problem zaparowanych okien wewnątrz mieszkania?
Przede wszystkim warto zastanowić się, co jest przyczyną nadmiaru wilgoci wewnątrz pomieszczeń, która odpowiada za nieodpowiedni mikroklimat. W większości przypadków wystarczy sprawny system wentylacyjny i regularne wietrzenie mieszkania, by uniknąć problemu. Nawet zimą, w czasie mrozów warto przynajmniej raz dziennie otworzyć okna na kilka minut, by pozbyć się wilgotnego powietrza.
Jeśli mimo systematycznego wietrzenia pomieszczeń oraz wykorzystania mikrowentylacji w oknach problem wciąż się pojawia, prawdopodobnie winę za to ponosi zła wentylacja. Przyczyną może być między innymi słaby ciąg lub zatkany otwór wentylacyjny. Wówczas warto rozważyć wymianę wentylacji, a także wyposażenie okien w specjalne nawiewniki. Mogą być one sterowane ręcznie, ciśnieniowe lub higrosterowane, w zależności od zapotrzebowania.