Dla łączenia ze sobą kabli lub przewodów ze złączami często sięgamy po lutownicę. Alternatywą dla lutowania są tulejki zaciskowe, będące podstawą elektrotechniki czy motoryzacji XXI wieku. Jak łączyć końcówki przewodów elektrycznych przez tulejki kablowe?

Data dodania: 2020-09-22

Wyświetleń: 841

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Połączenia zaciskane we współczesnym przemyśle

Czym są tuleje zaciskowe do przewodów?

Końcówki i tulejki zaciskowe do przewodów są elementami, których zadaniem jest zakończenie bądź połączenie żył przewodów elektrycznych. Rozróżniamy między innymi:

 • tulejki nieizolowane — służą do łączenia na styk i najczęściej są wykonane z rury miedzianej galwanicznie pokrytej warstwą cyny. Umożliwiają łączenie żył o przekroju od 0,1 do 16 mm2. Poprawiają jakość styku oraz ułatwiają połączenie przewodów z listwami i zaciskami urządzeń.
 • tulejki izolowane — również do montażu przez zaciskanie i stosowane pod zaciski śrubowe. Wykonane są z miedzi galwanicznie pokrytej warstwą cyny, gdzie materiał izolacji stanowi polamid, nylon, polipropylen czy PVC. Łączą żyły na styk, w zależności od typu o przekroju od 0,1 do 6 mm2. Tulejka zaciskowa w tej formie pozwala łączyć przewody pracujące w temperaturze od -55 do +105°C.

Kiedy stosujemy tuleje zaciskowe?

Tulejki są stosowane na przewodach typu linka, do przygotowania przewodu do zaciśnięcia w mechanicznym złączu. Dzięki temu nie ma możliwości, aby zacisk dociskający przewód rozczłonkował jego druciki, tym samym powodując zagrożenie.

Połączenie żył przewodów przez zaciskane łączniki lub łączące tulejki zaciskowe stosowane jest w większych przekrojach żył. Tulejka kablowa występuje w różnych przekrojach i rozmiarach. Dobiera się ją oddzielnie w wersji dla jednego bądź dwóch przewodów. Tulejki miedziane zaciska się specjalną zaciskarką.

Jak zaprasować tulejkę zaciskową do przewodów?

Podobnie jak złączkę, tulejkę kablową należy zaprasować na przewodzie. Aby połączyć ze sobą przewody, zaprasowuje się ją na dwóch jego końcach. Rozróżniamy kilka form zaprasowania:

 • pojedynczy wgniot,
 • owalne,
 • trapezowe,
 • kwadratowe,
 • z zawinięciem na żyle przewodu i izolacji,
 • na okrągło,
 • na sześciokąt.

Połączenia zaciskane są nierozłączalne, nadają się do dużych prądów i są lepsze jakościowo niż połączenia lutowane. Warunkiem powstania połączenia wysokiej jakości, poza wyborem właściwego rozmiaru i formy tulejki kablowej, jest użycie dobrej zaciskarki, która powinna być dopasowana pod kątem kształtu gniazda.

Jak zacisnąć tulejkę kablową krok po kroku?

 1. Krok I: Ściągnij izolację z przewodu.
 2. Krok II: Ściągnij izolację z końcówki każdego przewodu z osobna, najlepiej na długości odpowiadającej długości tulejki.
 3. Krok III: Załóż tulejkę na końcówkę przewodu, aby pokrywała się ona z izolacją przewodu.
 4. Krok IV: Wsuń tulejkę w otwór zaciskarki o odpowiednim rozmiarze i zaciśnij.
 5. Krok V: Sprawdź, czy tulejka kablowa dobrze trzyma się na przewodzie.

Połączenia zaciskowe są więc skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż wykonane przy użyciu lutownicy. Jednocześnie są o wiele prostsze w realizacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena