Pozyskiwanie drewna na skalę przemysłową wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. W zależności od celu i przyjętej strategii pozyskania drewna na miejscu wyrębu lub zrywki może pracować wiele maszyn leśniczych różnego typu. Każda jest wysoce specjalistyczna, a łączy je przede wszystkim ponadprzeciętna trwałość.

Data dodania: 2020-08-18

Wyświetleń: 433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przemysł leśniczy - rodzaje sprzętów specjalistycznych

 

Forwardery

Forwardery w polskich lasach nie są używane specjalnie często, ale i tak stały się ikoną przemysłu leśnego. To w istocie ciągnik, który ma możliwość samodzielnej zrywki krótkich kłód. Choć często maszyna ta kojarzona jest z masową i niemal nieodpowiedzialną eksploatacją, w istocie jest jedną z najkorzystniej wypadających pod tym względem. Wszystko to za sprawą wyeliminowania kontaktu kłody z podłożem w czasie transportu, co znacząco ogranicza szkody w wierzchniej warstwie gleby.

 

Klembank

Klembanki to ciągniki będące prekursorami forwarderów. Mają większe gabaryty, co wynika z tego, iż stosuje się je do zrywki dłużyc, a nie kłód. Są potężnymi maszynami o wysokiej wydajności. To oczywiście ogranicza ich zastosowanie, ponieważ wykorzystanie maszyn tego typu jest opłacalne tylko przy intensywnej eksploatacji plantacji leśnych.

 

Przyczepy do zrywki drewna

Tam, gdzie klembank, a nawet forwarder są maszynami trochę zbyt dużymi i niepraktycznymi, można wykorzystać przyczepę do zrywki drewna. W Polsce jednym z najbardziej znanych producentów takiego sprzętu jest sklep.hydrofast.pl. Jej podstawową zaletą jest możliwość podpięcia do standardowego ciągnika na dolny lub górny zaczep. Spory żuraw pozwala na pracę z dużymi elementami, a uproszczona konstrukcja sprawia, że przyczepa jest po prostu tańsza od większych maszyn. Plus – w warunkach polskich lasów jest to po prostu rozwiązanie wystarczające nawet do pozyskiwania większych ilości drewna.

 

Harwester

Harwester, czyli kombajn zrębowy jest najbardziej wszechstronną z maszyn leśnych: ścina, okrzesuje i przerzyna pozyskiwane drewno z bardzo dużą wydajnością. Z konieczności są to urządzenia bardzo zaawansowane technologicznie i skomplikowane, co przekłada się na wysoki koszt zakupu i eksploatacji. Na skalę przemysłową ich zakup jest opłacalny na największych plantacjach leśnych. Są jednak spore ograniczenia i kombajny tak naprawdę nie są samowystarczalne. Nie tylko nie radzą sobie z drzewami o grubych gałęziach, ale też pozostawiają między innymi wyrzynki i kłody oraz dłużyce, które później należy zebrać.

 

Frezarka

W polskich warunkach często wykorzystuje się jeszcze frezarki do pni. Są to urządzenia przeznaczone do zrównania pni na terenie, który ma być następnie wykorzystany. Jest to jedna z ostatnich maszyn na miejscu robót razem z rozdrabniarkami do gałęzi. O ile ta ostatnia służy przede wszystkim do uporządkowania miejsca wyrębu lub zrywki, o tyle frezarki są istotne choćby dlatego, że ułatwiają późniejsze wpuszczenie maszyn rekultywujących dane miejsce. Stosuje się je z czysto praktycznych względów.

 

Podsumowanie

Ta skrócona lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet przy pracach przy pozyskaniu drewna na średnią skalę, tego rodzaju maszyny wypierają ręczną ścinkę – są szybsze, bezpieczniejsze, a często też wywierają mniej dewastujący wpływ na otoczenie. Umiejętny dobór narzędzi do zakresu wykonywanych prac to w gruncie rzeczy mniej sztuka techniczna, a bardziej kwestia ekonomiczna, ale decyzje podejmuje się dopiero po analizie wszystkich dostępnych możliwości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena