Na zakup właściwego namiotu czy śpiwora poświęcamy zdecydowanie więcej czasu niż podczas wyboru karimaty. Wybór odpowiedniej karimaty schodzi na drugi plan, bazując na przekonaniu, że na każdej karimacie wyśpimy się równie dobrze. A jak jest naprawdę?

Data dodania: 2020-04-03

Wyświetleń: 440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybór tkwi w szczególe

Patrząc na karimaty znajdujące się w ofercie sklepów ciężko dokonać właściwego wyboru. Niby wszystkie są takie same, jednak jak to ze sprzętem górskim, najważniejsze są szczegóły. A więc co każda z nich ma wyjątkowego, że wybór nie jest tak oczywisty, jakby się wydawało?

Grubość a waga

Wybór grubszej karimaty wiąże się z lepszą izolacją od podłoża, ale również większą wagą. Na rynku można znaleźć karimaty nawet te grubsze jednak wciąż o stosunkowo niskiej wadze. Jeśli waga plecaka nie jest znacząca, spokojnie można wybrać tą grubszą.  

 

Oblicze pianek

Materiały, z których wykonane są karimaty to zwykle:

● pianka PE (polietylenowa)- najtańsze karimaty wykonane są z jednej warstwy PE.

● pianka PU (poliuretanowa)

● pianka EVA- jest to najlepsze rozwiązanie. Zamknięte pory, które nie przepuszczają wody, większa sprężystość oraz mniejsza podatność na odkształcenia zwiększają komfort użytkowania.

 

Warstwy w karimatach

Na rynku występują maty jednowarstwowe, które charakteryzują się mniejszą wagą, gorszą izolacją oraz zajmują mniej miejsca niż karimaty o dwu- lub trójwarstwowej konstrukcji.

 

Siła odbijania

Karimaty wzmocnione srebrną folią aluminiową zdecydowanie poprawią komfort termiczny podczas użytkowania. Należy pamiętać o tym, aby matę kłaść folią do góry. Folia aluminiowa odbija promieniowanie cieplne ciała, natomiast pianka zapewnia izolację od podłoża.

Karimata do namiotu wyposażona w folię aluminiową zyskuje większą wytrzymałość.

Perforacja? a co to właściwie jest?

Coraz więcej karimat pojawiających się na rynku posiada perforowaną strukturę, jest to nic innego jak zamiana jednolitej powierzchni na taką składającą się z naprzemiennych górek i dołków. Taka karimata zapewnia lepszą izolację termiczną, ponieważ w wykonanych zagłębieniach ogrzane powietrze utrzymuje się znacznie dłużej. Perforowana karimata do spania nawet ta o większej grubości zachowuje niską wagę oraz zapobiega przed ślizganiem się na niej się śpiwora.  

 

4 na 10? Parametr R-Value

Czym tak naprawdę współczynnik R-Value? Jest to nic innego jak określenie stopnia izolacji cieplnej, która może przyjmować wartości od 1 do 10. Decydując się na karimatę o wyższym współczynniku, zyskujemy lepsze zabezpieczenie naszego ciała przed chłodem. 

Karimata do namiotu, o współczynniku 2 sprawdzi się na letnich biwakach. Decydując się na zakup karimaty 3- sezonowej należy zwrócić uwagę, aby współczynnik wynosił od 2 do 4, natomiast karimata 4-sezonowa powinna posiadać współczynnik nie niższy niż 4. 

Prostokąt zamiast rulonu

Karimata składana złożona jest z prostokątnych elementów, które składa się jak harmonijka, co zabezpiecza przed jej odkształceniami. Mocowanie z zewnątrz plecaka jest łatwiejsze niż w przypadku klasycznej karimaty.

Karimata do namiotu a może jednak materac?

Obecnie karimata nie jest jedynym rozwiązaniem, na dłuższy biwak dobrym pomysłem będzie materac turystyczny, a w momencie ograniczonego miejsca w plecaku idealnie sprawdzi się mata samopompująca.

Przy wyborze karimaty należy zwrócić uwagę na grubość, rodzaj i strukturę pianki, co pozwoli na wybranie odpowiedniego modelu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena