Wielu z nas chce zacząć przygodę z produkcją wideo. Jedni chcą zdobyć umiejętności pozwalające im na to by w późniejszym okresie oferować swoje usługi klientom, inni chcą tworzyć filmy na własny użytek możliwie jak najlepszej jakości. 

Data dodania: 2019-12-13

Wyświetleń: 527

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zbudować domowe studio filmowe?

Niezależnie od tego, w której grupie jesteś będziesz zaczynać zapewne od tego samego miejsca – przygotowania swojego domowego studia. Ile kosztuje organizacja studia filmowego w zaciszu swoich czterech ścian? Jaki sprzęt jest niezbędny do tego by w ogóle zacząć nagrywać wideo? Czy takie studio da nam szanse na produkcję materiałów wysokiej jakości?

Istnieje wiele dróg dojścia do celu. Tak samo jest w przypadku wyposażenia domowego studia wideo. W związku z tym, że każdy z nas ma zasadniczo różne pomysły na format swoich materiałów, postanowiliśmy wydzielić dwa sposoby na organizację pierwszej produkcji wideo, które różnią się od siebie głównie ilością niezbędnego wyposażenia.

Plan minimum

Załóżmy, że mamy w planach realizację ujęć plenerowych, ewentualnie prostych kadrów w zamkniętych pomieszczeniach (w naszym pokoju, mieszkaniu czy domu), które nie wymagają od nas posiadania i aranżowania powierzchni studia. Zasadniczo minimum jakie jest nam potrzebne to kamera, mikrofon, statyw na kamerę, lampa, ekran odbijający i oczywiście program do montażu.

Kamera, to dziś element, który sprawia coraz mniejszą trudność. Niegdyś by móc realizować dobrej jakości materiały wideo musieliśmy zaopatrzyć się w kamerę lub przynajmniej średniej półki aparat fotograficzny z funkcją nagrywania wideo. Kamery dostępne w telefonach rejestrowały bowiem obraz o bardzo słabej jakości. Dziś kamery nawet przeciętnych smartfonów pozwalają nagrywać materiał w jakości HD, a do tego umożliwiają konfigurację zaawansowanych opcji nagrywania, coraz częściej dysponują także cyfrową stabilizacją obrazu, która ułatwia realizację dynamicznych ujęć.

Pamiętać musisz, że ogromne znaczenie dla jakości materiału wideo ma światło. Kręcąc ujęcia plenerowe przy słonecznej pogodzie raczej nie będziesz narzekać na brak światła. Oczywiście unikać należy cienia, a ustawienia przesłony aparatu mogą zwykle wymagać korekty. W przypadku pochmurnej pogody możesz wspomagać się ekranami odbijającymi światło lub dodatkowym oświetleniem. W ostatnim wspomnianym przypadku niezbędne będzie jednak źródło zasilania, lampy światła stałego nie mają wbudowanych baterii. Sceny realizowane w domu często wymagają dodatkowego doświetlenia. Jeśli Twoje materiały skupiać się będą na rejestracji jednej postaci np. Ciebie, to możesz spróbować oświetlić się jedną lampą, skierowaną prosto w Ciebie. Dwie lampy dadzą jednak dużo bardziej naturalny efekt. W praktyce popularne jest ustawienie, w którym jedna z lamp świeci mocniej, a druga słabiej, imitując w ten sposób naturalne oświetlenie słoneczne. Pamiętaj, że przy realizacjach studyjnych wykorzystuje się lampy o temperaturze barwowej 4000-4500 K, czyli temperaturze światła naturalnego. Zakup jednej takiej lampy to zwykle wydatek rzędu 200 zł.

Na koniec pamiętaj, że poza obrazem na ocenę jakości nagrania wpływa także dźwięk. Oczywiście, możesz rejestrować go za pomocą mikrofonu wbudowanego w aparat, kamerę, czy telefon, niemniej dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup małego mikrofonu krawatowego, który podepniesz do wyjścia mikrofonowego w swoim aparacie. Mikrofon taki to koszt od 30 do 200 zł, w zależności od jego jakości, ale nawet ten najtańszy może bardzo mocno poprawić jakość rejestrowanego dźwięku względem mikrofonów zintegrowanych.

Plan optymalny

Jeśli chcesz już od początku wynieść swoje nagrania na nieco wyższy poziom, to Twoje studio będzie wymagać nieco więcej wyposażenia.

Na rynku dostępne są profesjonalne aparaty fotograficzne, które dedykowane są pod nagrywanie wideo. Dysponują one szeregiem zaawansowanych funkcji umożliwiających jeszcze bardziej dokładną rejestrację obrazu, co jest szczególnie ważna przy realizacjach dynamicznych scen. Nie chcemy kierować Twojej uwagi na konkretne modele, niemniej dobra opinią cieszą się tu Panasonix Lumix Seri GH 5 i 7, Canon EOS 5D i 7D, czy Sony A7. Są też modele, nieco bardziej budżetowe, które są bardzo lubiane przez producentów materiałów wideo. Takim aparatem jest np. Canoan EOS 550 D, Canon EOS 60D, Panasonix Lumix GH1. Świetne materiały kręcić można wykorzystując kamery sportowe typu GoPro. Inwestycja w aparat i obiektyw z całą pewnością odbije się pozytywnie na jakości Twoich materiałów wideo.

W planie minimum zakładaliśmy, że kręcić będzie głównie statyczne ujęcia jednej osoby. W przypadku planu optymalnego zakładamy, że Twoje aspiracje wymagają byś skompletował dużo bardziej obszerny asortyment studia. Przyjmuje się, że prawidłowe oświetlenie zaaranżować można z użyciem trzech lamp. Dwie skierowane na postać prezentera, jedną na tło. Lampa skierowana na tło ma za zadanie stworzyć efekt 3D, „wyjąć” postać z tła. Jeśli w planach masz studio filmowe, w których chcesz realizować kursy, szkolenia, prezentacje to przyda Ci się także czwarte źródło świata, które oświetlać będzie plan z góry.

Rejestracja dźwięku na planach, gdzie występuje nie jedna a kilka osób, wymaga zbierania dźwięku z kilku źródeł, kilku mikrofon skierowanych właśnie na te osoby. Można spróbować wykorzystać mikrofon pojemnościowy wycelowany pomiędzy nimi. Mikrofon pojemnościowy, w odróżnieniu od mikrofony krawatowego / kierunkowego, rejestruje dźwięk pochodzący z dużo większej przestrzeni. Dobrze oddaje niuanse 3D dźwięku, który dochodzi do niego z różnych odległości, niemniej rejestruje też dużo szumów, z którymi musimy sobie poradzić na etapie nagrania jak i montażu.

Autor: https://studio.streamonline.pl/

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena