Kiedy zbliża się okres wakacji, natychmiast przychodzi refleksja, co zrobimy z psem, udając się na urlop. Wziąć go ze sobą, oddać do psiego hotelu czy poprosić rodzinę o pomoc? Jest kilka opcji do wyboru, a Ty musisz zdecydować się na tę, która zapewni Tobie i Twojemu psu komfort.

Data dodania: 2019-07-17

Wyświetleń: 350

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urlop z psem – czy to dobry pomysł?

Pakujemy walizki i psa

Kiedy zdecydowaliśmy się na zabranie naszego kochanego pupila ze sobą, musimy pamiętać o paru istotnych kwestiach.

  1. Wybierając się na wakacje za granicę, koniecznie musisz wyrobić psu paszport. Dokument wystawi Ci weterynarz i będzie on służył psiakowi do końca życia.
  2. Pies musi mieć wszczepiony mikroczip. W razie zaginięcia naszego czworonoga, odnalezienie go będzie dużo łatwiejsze. Zabieg jest bezbolesny oraz bezinwazyjny, trwa kilka sekund i wykonuje go weterynarz. Po zaczipowaniu, można zarejestrować psa w specjalnej bazie. 
  3. Zabierając psa, należy pamiętać również o szczepieniach. Najważniejsze z nich, to te przeciw wściekliźnie. Powinno zostać wykonane dopiero po zaczpiowaniu psa. Można także, zdecydować się na szczepienia przeciw różnym chorobą zakaźnym, ale nie jest to wymagane.

Samochód czy samolot?

Najlepszym środkiem transportu dla naszego psa, będzie samochód. Jest to miejsce, które zna i zapewnia możliwość postoju co parę godzin, aby pies mógł „rozprostować nogi”. Kiedy przewozimy go w aucie, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Możemy psiaki transportować w specjalnych klatkach lub przypiąć szelkami. Zabierzmy ze sobą jego ulubioną zabawkę oraz przysmaki dla psa. Podróż nie będzie wówczas wydawała się długa i nudna. Miejmy też na uwadze, aby chronić psa przed słońcem. Załóżmy specjalne osłony na okna. Zabierając psa na wakacje samochodem, powinniśmy wziąć pod uwagę, czy mamy wystarczająco miejsca. Daleka podróż musi przebiegać komfortowo dla Ciebie, Twojej rodziny i przede wszystkim psa.

Decydując się na lot samolotem, przeanalizujmy oferty różnych przewoźników. Każdy z nich oferuje inne warunki. Opcje są dwie. Nasz pupil będzie z nami na pokładzie samolotu albo w luku bagażowym — w specjalnym miejscu do przewożenia zwierząt. Niewątpliwie lot będzie dla psa wielkim przeżyciem, niekoniecznie miłym. Oczywiście zależy to od wielu czynników. Od rasy psa, jego charakteru, itp.

Psia walizka

Pakując się na wakacje, nie możesz zapomnieć o psim bagażu. Co powinna zawierać walizka przeznaczona dla Twojego pupila? Po pierwsze smycz obrożą i kaganiec – zestaw niezbędny na spacer np. po plaży. Należy mieć na uwadze, że nie wszędzie czworonogi mogą biegać luzem i są miejsca, które wymagają trzymania psiej dyscypliny. Po drugie woreczki na odchody — o porządek trzeba dbać również na wakacjach. Po trzecie zapakuj zabawki, którymi Twój psiak się chętnie bawi. Można też pomyśleć o zabraniu jego posłania, jednak nie jest to konieczne. Oczywiście rzecz najważniejsza to naturalne przysmaki dla psa. Okażą się niezbędne podczas podróży, zabawy czy spaceru.

Wybierając się z psem na wakacje, powinniśmy zaopatrzyć się w psią apteczkę. Niech znajdą się tam uniwersalne krople do oczu, coś do dezynfekcji ran oraz przyrząd, którym szybko i łatwo usuniemy kleszcza. Przed wyjazdem warto też sprawdzić, gdzie w pobliżu znajduje się weterynarz.

Zakwaterowanie

Na urlopie większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Zakwaterowanie w dużej mierze traktujemy docelowo jako nocleg. Jednak jadąc z psem na wakacje, powinniśmy pomyśleć o dostosowaniu warunków dla niego. Nie zmuszajmy go przez cały dzień do siedzenia w pokoju. Warto znaleźć miejsce, w którym zwierzęta będą mile widziane i być może również dla nich przewidziane są jakieś atrakcje. Dobrze byłoby, żeby pokój posiadał taras bądź balkon, na którym nasz pies chętnie się schłodzi wieczorem.

Pies na wakacjach wymaga takiej samej opieki jak na co dzień. Spacery w ciągu dnia, jedzenie, zabawa – to rzeczy, które będziesz musiał robić, również na urlopie. Jeżeli nie wyobrażasz sobie rozstania za swoim czworonogiem, zabierz go ze sobą i spędźcie aktywnie czas. Natomiast, jeśli jesteś zwolennikiem leniwego wypoczywania przy basenie z książką w ręku, a codzienne obowiązki na czas wakacji odstawiasz w kąt, wówczas zastanów się, gdzie Twojemu psu będzie najlepiej.

Psi hotel czy znajomi?

W ostatnich latach powstało bardzo dużo hoteli dla psów. Oferują one czworonogom nocleg z wyżywieniem lub bez a ich właścicielom spokojną głowę na wakacjach. Zanim oddamy psa w dane miejscu, upewnijmy się jakie warunki w nim panują. Każdy psi hotel będzie się czymś różnił. Szukając odpowiedniego, skupmy się na tym, co jest dla nas istotne. Wybierzmy tak, aby w spokoju odpoczywać i nie martwić się o naszego pupila.

Zawsze możemy zostawić psa znajomym. Jednak wypadałoby wziąć pod uwagę, że o ile weekend z psem dla ludzi, którzy go nie mają, będzie dobrym bodźcem do aktywnego spędzenia czasu, to już tydzień lub dwa niekoniecznie. Zanim oddamy więc psa, zastanówmy się, czy chcemy obarczyć kogoś tak wielką odpowiedzialnością.

Wakacje to czas zabawy, odpoczynku i zwiedzania. Będąc szczęśliwym posiadaczem psa, wybierając się na urlop, zawsze musimy wziąć go pod uwagę. Bez względu na charakter wyjazdu, pies będzie najszczęśliwszy blisko nas. Jednak nie kierujmy się tylko uczuciami, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Wakacje mają być przyjemnością dla Ciebie oraz psa, i to miejmy na uwadze, kiedy planujemy urlop.

Licencja: Creative Commons