Wakacje to czas wyjazdów nad morze, co wiąże się z kilkugodzinnymi wizytami na plaży. Dla opiekunów czworonogów to często spore wyzwanie, ponieważ upał nie jest wskazany dla naszych pupili. Na szczęście są jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym można ułatwić futrzastemu podopiecznemu przebywanie na słońcu i nad wodą.

Img

Odpowiednia plaża

Wejście z psem na plażę nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Są miejsca, w których występuje bezwzględny zakaz wprowadzania czworonogów, dlatego przed zaplanowaniem wyjazdu i wybraniem lokalizacji, warto sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się kąpielisko, na którym akceptowane są psiaki. Jeżeli ten punkt zostanie już odhaczony, to następnym krokiem jest zadbanie o bezpieczeństwo. Naturalnie mowa tu nie tylko o bezpieczeństwie czworonoga, ale przede wszystkim innych plażowiczów, którzy niekoniecznie muszą lubić zwierzaki tak bardzo, jak my. Stąd najlepiej trzymać pupila na smyczy i starać się, aby nie wystraszył odpoczywających lub nie oznaczył terenu, co często zdarza się futrzakom w podobnych miejscach.

Co więcej, smycz to także zabezpieczenie przed ucieczką czworonoga np. za rzuconą przez kogoś piłką, co również może przysporzyć opiekunowi wielu problemów. Na co jeszcze jest narażony zwierzak puszczony luzem? W pobliżu plaż często można znaleźć martwe ryby czy ptactwo, które są źródłem bakterii i chorób, a pies przypadkowo może skosztować takiego nadmorskiego przysmaku, dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzać, co obwąchuje.

Warunki na plaży

Podejmując decyzję o zabraniu psa na plażę, warto oprzeć ją na odpowiedziach na kilka ważnych pytań. Czy nasz pupil nie cierpi na żadne schorzenia? Jak znosi upały? Czy zapewnimy mu na plaży odpowiednie warunki? Co będzie robił przez kilka godzin, kiedy my będziemy się opalać? Czworonogi mają mniej mechanizmów chłodzenia organizmu niż człowiek i jest im zdecydowanie cieplej niż nam, dlatego odpowiednia ochrona to obowiązek. Należy pamiętać, że przesadne strzyżenie sierści zwierzaka nie jest wskazane – stanowi ona barierę ochronną przed gorącym powietrzem, o ile jest schludna. O psią sierść można dbać na wiele sposobów – odpowiednio ją wyczesując i pielęgnując, a także podając zwierzakowi dobrej jakości karmę (dostępną np. w sklepie zoologicznym NaszeZoo.pl). Ważne są też kąpiele z użyciem sprawdzonych preparatów.

Jakie metody zastosować więc, aby pupil czuł się komfortowo? Pierwszą najważniejszą rzeczą jest cień. Dzięki niemu psiak nie będzie odczuwał tak mocno upału, a wykonanie prostego zadaszenia wcale nie jest trudne. Wystarczy znaleźć kilka dłuższych patyków (w zależności od wielkości czworonoga) i umieścić je w podłożu tak, aby były stabilne. Na to można położyć koc lub inny materiał, który zapewni cień. Podobnym rozwiązaniem będzie m.in. rozłożony parasol. Drugim w kolejności koniecznym warunkiem jest dostęp do chłodnej wody. Należy pamiętać o tym, by pies w każdej chwili mógł się napić i ugasić pragnienie.

Chłodzenie psa na plaży

Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na ochłodzenie zwierzaka będzie kąpiel w morskiej wodzie. Oczywiście nie jest to złym pomysłem, ponieważ woda nad morzem przeważnie jest przyjemnie chłodna, ale nie można zapominać o jej wpływie na sierść. Morska woda sprawia, że włos staje się kruchy, dlatego nie należy przesadzać z kąpielami. Jeżeli już wykąpiemy pupila w morzu, to od razu najlepiej spłukać go zwykłą wodą np. pod prysznicem, jednak na wielu polskich plażach nie ma na razie takiego udogodnienia. Upały to również nie najlepsza pora na aktywność i zachęcanie psa do nadmiernego wysiłku, ponieważ może doprowadzić to do jego przegrzania.

Jakie rozrywki zapewnić więc zwierzakowi? Jeżeli wybierzemy się z psem na mniej ludną plażę lub specjalną dla czworonogów, to świetnym rozwiązaniem będzie pobawienie się piłką lub frisbee. Da to ruch nie tylko pupilowi, ale także nam. Zawsze można też wczesnym rankiem wyjść na dłuższy spacer z futrzakiem, by swobodnie pobiegał i nieco się zmęczył. Dzięki temu w ciągu dnia, gdy zabierzemy go na plażę, prawdopodobnie będzie mniej aktywny.

Zastosowanie się do wymienionych rad powinno dać komfort pupilowi oraz uchronić go przed przegrzaniem, które jest bardzo niebezpieczne zarówno dla jego zdrowia, jak i życia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona