Często już na etapie planowania wykończenia wnętrz szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby nam w łatwy sposób osiągnąć niebanalny efekt, jaki sobie wymarzyliśmy. Zdarza się również, że pragniemy w nieinwazyjny sposób nadać gotowemu wystrojowi charakteru, który odświeżyłby całe mieszkanie i zdobyłby uznanie naszych gości. 

Data dodania: 2019-06-05

Wyświetleń: 2628

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Fototapety na wymiar

Najlepszą metodą, która zaskakuje swoją prostotą przy jednocześnie wyjątkowo niekonwencjonalnym wyglądzie jest fototapeta, która niewiele ma już wspólnego z tradycyjnym tapetowaniem ścian. 

Czym jest fototapeta?

Fototapeta to rodzaj dekoracji ściennej wykonanej z papieru połączonego, zależnie od wybranego modelu, z lateksem, winylem lub poliestrem. Tworzywa te są trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych, często wodoodporne, a jednocześnie pozwalające ścianom oddychać. Możemy zakupić fototapety w standardowych wymiarach w sklepach i marketach, ale istnieje także możliwość zamówienia ich pod dokładny wymiar naszej elewacji, dzięki czemu możemy mieć pewność, że obraz nie będzie ani ucięty, ani zbyt mały. 

Rodzaje fototapet

Na rynku mamy do czynienia z kilkoma rodzajami fototapet, które są znacznie wytrzymalsze niż tradycyjne tapety ścienne. Możemy wybierać spośród:

- fototapet lateksowych,

- fototapet winylowych,

- fototapet samoprzylepnych,

- fototapet do powierzchni szklanych.

Fototapety lateksowe i winylowe wymagają rozprowadzenia na wybranej ścianie kleju, a następnie odpowiedniego przyłożenia materiału do klejonej powierzchni. Specjalnie wzmocniony papier nie ulega jednak rozciągnięciu ani rozerwaniu, dzięki czemu z instalacją może poradzić sobie nawet osoba, która nigdy nie miała do czynienia z tapetowaniem. Jeszcze łatwiejszy jest montaż fototapety samoprzylepnej, która jest fabrycznie pokrywana gotową warstwą kleju, zapobiegającemu powstawaniu pod jej powierzchnią nieestetycznych bąbli powietrza. Większość tego rodzaju produktów ma matowe wykończenie, aby odbijające się światło nie wpływało na wygląd wybranego wzoru. Często do wyboru mamy również różne faktury zarówno gładkie, jak i chropowate, przypominające w dotyku skórę, piasek lub beton. Istnieje także możliwość wyklejenia fototapetą szklanych ścian lub okien, co spełnia funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również zapewnia mieszkańcom domu dodatkowy poziom prywatności. 

Zalety fototapet ściennych

Ściany mieszkania mogą wydawać nam się nieatrakcyjne z wielu powodów. Nierówno położona gładź lub tynk, znudzony kolor farby, odpryski i plamy, a także monotonia wnętrz sprawiają, że mamy ochotę przeprowadzić generalny remont. To wiąże się jednak z dużymi kosztami, bałaganem i koniecznością zmarnowania urlopu na malowanie i sprzątanie. Doskonałą alternatywą, która rozwiązuje wszystkie te problemy jest fototapeta. Naklejenie na ścianę ozdobnego papieru, który może zupełnie odmienić nasze wnętrze to wygodna, niedroga i szybka metoda na odświeżenie każdego pomieszczenia, którą możemy przeprowadzić bez pomocy specjalistów. Odpowiednio dobrana grubość fototapety pomoże w ukryciu nierówności i wszelkich innych mankamentów ściany. Ponadto, jej powierzchnia jest odporna na przywieranie brudu i zazwyczaj można ją myć na mokro, dzięki czemu nigdy nie będziemy już musieli znosić zaplamionych farb aż do kolejnego malowania. Mimo wodoodporności i wytrzymałości materiału, nie musimy się martwić o zawilgocenie mieszkania, ponieważ taki rodzaj dekoracji pozwala ścianie oddychać. Dodatkowym atutem jest również niska cena takiego zabiegu, dzięki czemu fototapetę możemy bez przeszkód zmieniać, gdy tylko znudzi nam się obraz, jaki przedstawia.

Brak ograniczeń

Firmy zajmujące się sprzedażą fototapet oferują swoim klientom coraz szerszy wybór wzorów i kolorów, spośród których możemy dopasować obrazy idealne do naszego wnętrza. Bardzo modne są na ścianach zarówno klasyczne designy przypominające wzorzyste tkaniny, jak i naturalne pejzaże, fotografie nocnego miasta, kolorystyczne abstrakcje i formy dające wrażenie trójwymiarowości. Odpowiednio dobrana fototapeta na wymiar może nie tylko dopełnić wystrój pomieszczenia, ale także nadać mu głębi i znacząco powiększyć je optycznie. Takim rodzajem ściennej dekoracji mamy również szansę wyrazić siebie. Istnieją bowiem producenci, którzy umożliwiają klientom zamówienie tapety z własnego zdjęcia lub dowolnie wybranej grafiki. Czy można wyobrazić sobie coś bardziej osobistego i oryginalnego niż fototapeta przedstawiająca fotografię z naszego prywatnego albumu, zdobiąca całą ścianę w naszym domu? Zdjęcia noworodków, pamiątki z sesji ślubnych czy też sentymentalne odbitki z dawnych lat jako wielkoformatowe dekoracje ścienne to również doskonały pomysł na prezent, który odbierze mowę obdarowanej osobie. 

Planując aranżację wystroju mieszkania od podstaw, jak i remont wykończonych już pomieszczeń, warto zainspirować się przepięknymi dekoracjami ściennymi jakie można stworzyć z użyciem fototapety. Z jej udziałem możemy przenieść każdy pokój w dowolne miejsce na świecie, stworzyć widok na wymarzony krajobraz, a także pokazać wszystkim naszym gościom, co jest w centrum naszych zainteresowań i zaprojektować ścianę z dowolnie wybraną grafiką lub zdjęciem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona