W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć trochę temat balonowych dekoracji.
Balony z helem – foliowe czy lateksowe?
Balony produkowane są głównie z takich materiałów jak folia lub lateks. Balony lateksowe, inaczej nazywane gumowymi posiadają porowatą strukturę materiału, dlatego stosunkowo szybko, już po ok. 9 godzinach, uchodzi z nich hel. Można temu zaradzić stosując specjalny żel, który uszczelnia balon – po jego zastosowaniu mniejsze od powietrza cząsteczki helu wolniej przenikają na zewnątrz, a w konsekwencji balon przetrwa kilka kolejnych dni. Jednak, gdy zależy nam na trwałości balonu bez stosowania specjalnego żelu, najlepiej wybierzmy balon foliowy, który będzie cieszyć nasze oko przez wiele dni. Dodatkowo, balon ten posiada specjalny wentyl, który umożliwia kolejne dopompowanie helem lub nadmuchanie powietrzem.
Balony z helem – bogactwo barw i kształtów
Materiały takie jak guma i lateks, z których są wykonane balony zapewniają elastyczność, a dzięki temu balony mogą osiągać przeróżne rozmiary i kształty. Oczywiście, najbardziej typowym kształtem jest kształt kulisty, ale równie popularne są balony podłużne lub w kształcie liter oraz cyfr. Czy zastanawialiście się jednak jak tworzy się różne kształty balonów? Cały proces polega na odpowiedniej zmianie grubości ścianek balona – w miejscach, gdzie ścianka jest grubsza, powstaje mniejsza krzywizna po napompowaniu balona.
Barwne balony oferują nam mnóstwo możliwości podczas dekorowania pomieszczenia. Szczególnie lubiane są te w kolorach złota, srebra i pudrowego różu w kształcie cyfr oraz liter, z których można stworzyć wiele kombinacji wyrazowych pasujących na każdą okazję. Ponadto, wyjątkowo efektownie prezentują się przeźroczyste balony o kształcie kulistym, wypełnione kolorowym konfetti – nikt nie przejdzie obok nich obojętnie!
Czas napompować balony helem!
Jeśli już o napompowywaniu mowa, uściślijmy dlaczego balony wypełniane są najczęściej helem. Otóż, gaz ten jest lżejszy od powietrza, dzięki czemu balony zawsze unoszą się swobodnie do góry, natomiast te nadmuchane przez nas powietrzem są na tyle ciężkie, że szybko opadną na podłogę. Pamiętajmy, że istnieje wiele czynników, które wpływają na wytrzymałość naszych balonowych dekoracji. Im większe balony kupimy, tym dłużej będą się one unosić w powietrzu. Ponadto, uważajmy na wilgoć, wysoką lub zmienną temperaturę oraz działanie promieni słonecznych, gdyż negatywnie wpływają na zdolność latania naszych balonów. Dodatkowo, aby jak najdłużej cieszyć się widokiem balonów, radzimy zawsze sięgać po te wysokiej jakości, napełnione jedynie helem, nie mieszanką powietrza i helu, oraz jeśli tylko to możliwe, umieszczajmy balony w pomieszczeniach zamkniętych i ograniczajmy możliwość bezpośredniego kontaktu z balonem – nadmierne dotykanie uszkadza mikrostrukturę, a w konsekwencji skraca jego żywotność.