0 głosów

Piękne plaże, ciekawe zabytki i modne kluby czynią z Korfu niezwykle atrakcyjny kierunek turystyczny. Każdego roku wyspę odwiedza ponad milion turystów z całego świata. Jak ciekawie zaplanować urlop w tym miejscu?

Img

Plażowanie na Korfu

Piasek lub drobne kamienie i żwir, łączące się z krystalicznie turkusową wodą, otoczone zielonymi wzgórzami i nagimi skałami, czyż można sobie wymarzyć plażowanie w bardziej urokliwej scenerii? Na Korfu jest sporo kurortów, które mogą pochwalić się malowniczymi plażami. Wśród nich przoduje Paleokastritsa. Jest jak szlachetny kamień w koronie wyspy, który zachwyca tajemniczymi grotami i bajkowymi zatokami. Turystów przyciąga przede wszystkim plaża La Grotta, położona między skałami. Ma jednak godne sobie konkurentki na całej wyspie. Wśród nich plaże Porto Timoni koło Afionas. Chcąc się do nich dostać, trzeba być przygotowanym na niełatwą wędrówkę wąską, nierówną i stromą drogą. Urzekająca sceneria warta jest jednak wysiłku.

Plaże Korfu można by wymieniać bez końca. Plaża Logas u stóp klifów, rozległa Agios Stefanos z pochylającymi się nad nią zielonymi wzgórzami, dziewicza plaża Arkoudilas, kamienista Bataria w Kassiopi. Nie sposób powiedzieć, która najpiękniejsza. Cóż, nie pozostaje zatem nic innego, jak przekonać się o tym osobiście.

 

Korfu? Naturalnie!

Urokliwe wybrzeże to tylko część naturalnego bogactwa wyspy. Trzeba dodać do niego gaje oliwne i cyprysowe, malownicze jezioro Korission, ostoję ptactwa wodnego i pobliską Wyspę Vidos, oazę dziewiczej natury. Nie można też zapomnieć o słynnym Kanale Miłości, biegnącym przez wydrążony w skałach przesmyk. A to i tak nie wyczerpuje w pełni tego, co Korfu ma do zaoferowania miłośnikom przyrody.

 

Rzut okiem na Korfu i okolice

Na wyspie trudno się nie rozmarzyć, patrząc na jej rajskie krajobrazy. Zwłaszcza, jeśli podziwia się je z popularnych punktów widokowych. Niesamowitej scenerii warto szukać w Sidari. Tam ze skalnej półki na Przylądku Drastis oczom turystów ukazują się wpadające do morza skały. Piękne widoki rozciągają się także z Zamku Aniołów i Monasteru Panagia Theotokou w miasteczku Paleokastritsa. Do wszystkich z tych miejsc można dojechać samochodem, choć trasa jest trudna i wymaga dużej sprawności za kierownicą.

 

Aktywnie na Korfu

Zapierające dech w piersiach krajobrazy rozciągają się ze szczytu góry Pantokrator. Wiodą na niego trasy samochodowe, piesze i rowerowe. Lepiej zrezygnować z samochodu. Podjazd jest bowiem niebezpieczny i nie pozwala nacieszyć się widokiem gajów oliwnych i stad kóz.

Wspinaczka na górę to tylko jedna z możliwości aktywnego wypoczynku na Korfu. Wodnemu szaleństwu oddają się miłośnicy sportów wodnych, windsurfingu, kitesurfingu, a nurkowie zaglądają do podwodnego świata Morza Jońskiego. Tych, którym pływanie w morskich wodach nie wystarcza, zaprasza jeden z najlepszych w Europie parków wodnych Aqualandia. Długie, kręte zjeżdżalnie, baseny i inne atrakcji dostarczają frajdy całym rodzinom.

 

Zwiedzanie stolicy Korfu

Zwiedzanie zabytków Korfu jest przyjemną odskocznią od plażowania i wodnego szaleństwa. Stolica wyspy szczyci się wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Starym Miastem. Na jego terenie wyróżnia się kościół św. Spirydona ze srebrną trumną skrywającą relikwie świętego patrona wyspy. Starówka sąsiaduje z najważniejszym placem w mieście Spianadą. To centrum korfiańskiego życia. Mieszkańcy i turyści przychodzą tam na spacery w cieniu drzew i żeby przyjrzeć się rozgrywanym w jednej części placu meczom krykieta. Wzdłuż Spianady biegnie deptak o zabudowie przypominającej paryskie budynki. To poprzecinany arkadami Liston, w którym znajdują się sklepy, kawiarnie, restauracje. Jest najpopularniejszym miejscem spotkań. Niedaleko warto wejść do ciekawie zorganizowanego Muzeum Sztuki Azjatyckiej, które mieści się w zabytkowym Pałacu św. Michała i św. Jerzego. Idąc dalej od placu, w stronę wybrzeża, trafi się do starej twierdzy Palaio Frourio z niedużym muzeum sztuki bizantyjskiej, kościołem i latarnią.  

 

Ciekawe miejsca poza miastem Korfu

12 km od stolicy Korfu znajduje się jeden z najważniejszych zabytków na wyspie, Pałac Achillion, wybudowany jako letnia rezydencja cesarzowej Sissi w XIX w. Budynek jest połączeniem neoklasycznej oszczędności z cesarskim przepychem. Ogród przed pałacem wypełniają kopie greckich rzeźb, szczególnie Achillesa, a we wnętrzu przykuwają uwagę bogate ozdoby i obrazy.

 

Nietypowym przystankiem na turystycznej ścieżce jest najstarsza wioska na wyspie, Stara Perithia. Opuszczona, popadająca w ruinę stanowi ślad po mieszkańcach Korfu, którzy osiedlili się na tym trudno dostępnym terenie u podnóża gór z obawy przed najeźdźcami. W wiosce panuje aura tajemniczości i niepokoju, pomieszana z uczuciem nostalgii.

 

Życie nocne na Korfu

Wieczorem Korfu zamienia się w roztańczoną, głośną od muzyki wyspę. Życie nocne jest tam bogate i toczy się głównie w mieście Korfu i w kurortach, takich jak Kavos czy Ipsos. W stolicy popularnością cieszy się ekskluzywny klub 54 Dreamy Nights. W Kavos niezapomnianą zabawę gwarantuje klub Avenue, a Ipsos Klub Montecristo.

 

Korfu praktycznie

Sezon turystyczny trwa na Korfu od maja do października. Najlepszymi miesiącami na pływanie są czerwiec, lipiec i sierpień. Średnia temperatura powietrza oscyluje wtedy w okolicach 30 st. C. Od listopada do marca na wyspie często występują opady deszczu.


Po Korfu można poruszać się samochodem, choć warunki na drogach pozostawiają wiele do życzenia. Trasy samochodowe należą do wymagających i radzą sobie na nich raczej doświadczeni kierowcy. Między najważniejszymi atrakcjami na Korfu kursują busy, a biura turystyczne oferują wycieczki objazdowe.

 

Licencja: Creative Commons