Przy zakupie pasa klinowego musimy określić jego szerokość, wysokość oraz długość. Parametry te możemy zmierzyć za pomocą suwmiarki i centymetru. Jeśli nie dysponujemy tego rodzaju narzędziami, świetnie sprawdzi się również sznurówka i metrówka.
Suwmiarka jest nam potrzebna do określenia szerokości oraz wysokości. Centymetrem natomiast zmierzymy jego zewnętrzny obwód. Jeśli do pomiarów wykorzystujemy sznurówkę lub zwykły sznurek, po wykonaniu czynności pomiarowej, trzeba miarę po prostu przenieść na metrówkę (na przykład budowlaną). Proste? Proste!
Przyjęło się, że szerokość i wysokość określane są mianem profila. I tym samym parametry te sygnowane są literami alfabetu oraz cyframi: przykładowo typ “A” to 13 mm x 8 mm (szerokość x wysokość). Obecnie na rynku można znaleźć między innymi tego rodzaju oznaczenia:
- pasy klinowe klasyczne typu 4, 5, 6, 8, Z, A, B, C, D, E;
- pasy klinowe wąskoprofilowe: SPZ, SPA, SPB, SPC;
- pasy klinowe wąskoprofilowe uzębione: XPZ, XPA, XPB, XPC;
Następnym krokiem jest zmierzenie długości danego pasa. Długość zewnętrzną z reguły oznacza się jako “LA”. Częściej jednak na produkcie podawana jest długość wewnętrzna (Li) oraz długość podziałowa (LD lub LP), którą mierzy się na wysokości szerokości podziałowej.
Przykład standardowego oznaczenia pasa klinowego:
A/13x1750 Li (A 69)
Przy czym A określa profil pasa, 13 szerokość w milimetrach, 1750 długość również liczoną w milimetrach. Natomiast Li oraz A 69 to oznaczenia długości wewnętrznej. W tym przypadku podaną w calach: 69” * 25,4 mm/” to w przybliżeniu 1750 mm.
Wiadomo, że wybór odpowiedniego pasa klinowego, mimo poradników może w dalszym ciągu przysparzać problemy. Dlatego w tej kwestii warto zwracać się o pomoc do osób bardziej doświadczonych, na przykład specjalistów z Działu Obsługi Klienta zatrudnionych przez sklep internetowy oferujący pasy Optibelt we wszystkich rozmiarach i wykonaniach. W takim przypadku wystarczy podać im tylko parametry, a odpowiedni model zostanie dobrany odpowiednio przez nich samych.