Na co powinniśmy zwrócić uwagę chcąc wynająć auto w wypożyczalni samochodów? Dodatkowe koszty, kaucja, ubezpieczenie to tylko kilka kwestii, koniecznych do sprawdzenia.

Data dodania: 2018-01-30

Wyświetleń: 658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co należy zwrócić uwagę przy wypożyczeniu samochodu?

Jednorazowe wynajęcie samochodu to duże udogodnienie dla ludzi, którzy codziennie poruszają się przy pomocy komunikacji miejskiej, rowerem lub chodzą na piechotę. Osoby takie często potrzebują auta na krótki okres czasu, np. szybki wyjazd za miasto, delegacja z pracy albo dostanie się w miejsce, do którego inne środki transportu nie docierają - wówczas zbawienny staje się wynajem samochodu.

Jednakże warto zastanowić się nad tym i nie podejmować pochopnej decyzji, ponieważ w szybki sposób można wystawić się na ryzyko dodatkowych kosztów.

Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu samochodu?

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę wynajmu, w której zawarte mogę być ukryte dodatkowe opłaty. Wypożyczalnie wyspecjalizowały się w tym i mogą pod nieuwagą klienta, obciążyć kosztami za udostępnienie niestandardowego wyposażenia, które kryje się pod postacią nawigacji lub fotelika dla dziecka. Należy zapoznać się także z tym, jak funkcjonuje strategia odnośnie do paliwa. Częstym przypadkiem jest, że wypożyczalnie wydają auto z pełnym zbiornikiem, który trzeba uzupełnić do pełna przed zdaniem pojazdu. Jeżeli zapomni się o tym, możliwe jest otrzymanie opłaty, która ponadto powiększona zostanie o koszty operacyjne.

Dodatkowe opłaty

W umowie zawarte mogą być też punkty mówiące o dziennym limicie przejechanych kilometrów, za przekroczenie których uiścić będzie trzeba dodatkową składkę. To samo tyczy się przypadku, kiedy osoba wypożyczająca chce zwrócić pojazd do innej placówki niż ta, z której auto było wypożyczane. Powiększona opłata końcowa niewykluczona jest również, gdy samochód oddany zostanie w stanie, który wymaga dodatkowego sprzątania.

Ubezpieczenie

Oczywiście jest to jeden z ważniejszych elementów, który wymaga prześledzenia. Może zdarzyć się tak, że ubezpieczenie nie jest oferowane wraz z wynajmem. Warto wówczas dopłacić, aby nie narazić się na koszty podczas ewentualnych sytuacji niestandardowych, jak np. uszkodzenie auta. Jeżeli samochodem planuje poruszać się dwóch kierowców, konieczne może być wykupienie kolejnego pakietu ubezpieczenia. Podczas zagranicznego wyjazdu autem wynajętym, klient zobowiązany jest do poinformowania wypożyczalni o takim planie.

Kaucja

Obciążanie kaucją jest praktykowane przez wszystkie wypożyczalnie, a najpopularniejszą formą egzekwowania tego jest zamrożenie finansów na koncie. Kaucja zwracana jest wtedy, gdy samochód powróci na plac w stanie takim, jaki miał przed wynajmem. Dla zapominalskich nadmienić warto, żeby na koncie bankowym była wystarczająco duża kwota, ponieważ po pobraniu kaucji można się zdziwić podczas płacenia kartą w sklepie.

Stan samochodu

Wracając jeszcze do stanu auta, bezwzględnie należy sprawdzić jego kondycję przy podpisywaniu umowy,  ponieważ można nabawić się przykrych sytuacji. Jeżeli pojazd ma jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne lub zadrapania, trzeba to zasygnalizować w wypożyczalni i zapisać to w protokole. Takim sposobem uniknie się kosztów dodatkowych, które mogłaby nałożyć firma udostępniająca samochód.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena