Środki czyszczące do kostek brukowych mogą działać z różną skutecznością. Dość powszechnie jako kryterium wyboru stosuje się cenę, co jednak jest błędem – warunki skutecznego czyszczenia są dwa i cena nie ma tutaj nic do rzeczy, bo niektóre drogie produkty wcale nie sprawdzają się dobrze.

Data dodania: 2017-05-20

Wyświetleń: 648

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

[AS] Warunki skuteczności środków czyszczących

Po pierwsze – chemia

Bez zastosowania silnych środków czyszczących, czyli detergentów, nie można osiągnąć dobrego efektu. Sama woda może usunąć kurz i to tylko z powierzchni kostki czy tarasu, natomiast w przypadku zabrudzeń o charakterze chemicznym, np. plam z olejów czy nawet śladów po gumach do żucia nie ma szans na ich usunięcie.

Konieczne jest zastosowanie wysoce reaktywnych detergentów, które będą chemicznie odrywały cząstki zanieczyszczeń od kamienia. W tym celu często detergenty muszą mieć zdolność do wypierania wody i penetrowania powierzchniowych warstw wykończeń kamiennych, jednak nie mogą być na tyle silne, aby uszkodzić samą strukturę mineralną. Jest to sporym wyzwaniem, zważywszy na fakt, że poszczególne kostki są wykonywane z nieco innych mieszanin. W praktyce jednak znane są substancje chemiczne, które spełniają wszystkie te warunki i mogą być stosowane jako baza do silnych środków czyszczących.

Po drugie – piana

Środki czyszczące do kamienia powinny się obficie pienić. Jest to ważne, ponieważ sam proces wytwarzania piany sprzyja odrywaniu fizycznych zanieczyszczeń. Poza tym piana pozostaje w ciągłym ruchu, umożliwiając usunięcie zanieczyszczeń na powierzchnię. Jej struktura zapobiega również ponownemu osiadaniu zanieczyszczeń, ponieważ związki pianotwórcze bardzo skutecznie chelatują cząsteczki brudu, tym samym czyniąc je zupełnie niegroźnymi. Piana jest ważna dlatego, że w przeciwieństwie do wody zajmuje zawsze maksymalną objętość wszystkich szczelin, mikrouszkodzeń i porów, gdzie woda spływałaby wyłącznie dnem ze względu na balans sił przyciągania i przylegania. Piana pozwala znacznie lepiej dystrybuować chemiczne detergenty, tym samym zwiększając skuteczność czyszczenia, co bardzo ważne jest przy czyszczeniu kominków.

Które środki spełniają te kryteria?

Niewiele jest obecnie na rynku preparatów, które jednocześnie silnie się pienią i zawierają silne substancje czynne. Jednym z nich jest MEBA clean marki vbvsweden. Ten środek jest stosowany przez wiele firm zajmujących się utrzymaniem czystości w przestrzeni publicznej, ale coraz częściej zdobywa sobie uznanie również u odbiorców detalicznych do czyszczenia kostki brukowej.

Poza tym jeszcze kilka firm zajmuje się produkcją podobnych środków – zasadniczo są to wszystko preparaty specjalistyczne i ich zakup nie jest możliwy w hipermarkecie. Dystrybucją zajmują się tylko importerzy i hurtownie, więc czasem niełatwo jest te preparaty znaleźć, ale warto się postarać, ponieważ tego rodzaju środki naprawdę działają kilka razy skuteczniej niż najpopularniejsze na rynku silnie rozcieńczone detergenty, które najczęściej prawie wcale się nie pienią.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena