Suchy kamień = czysty
Większość zabrudzeń w wielu przypadkach ma charakter mineralny – to różnego rodzaju cząstki, które są przenoszone jako zawiesina w kroplach deszczu czy później zmywane są przezeń z dachu lub innych powierzchni. Kiedy woda stopniowo odparowuje, zanieczyszczenia osadzają się na kamieniu. W przypadku kominków problem jest nieco inny, bo tutaj wiele zanieczyszczeń ma charakter organiczny i cechuje się wysoką reaktywnością chemiczną, jednak najlepszym sposobem na ich fizyczne oddzielenie od powierzchni kamienia jest dobry impregnat.
Jak działają impregnaty?
Nowoczesne impregnaty do kamienia zawierają duże ilości związków z grupy silanów. Są to cząstki organiczne o silnie hydrofobowej budowie, a więc nie mieszają się z wodą. Jeśli takim impregnatem pokryje się powierzchnię kamienia, to silany wytworzą bardzo cienką warstwę ochronną. Nawet jeśli będzie ona miała mikroskopową grubość, to fizycznie osłoni całą powierzchnię łącznie z jej mikrouszkodzeniami czy naturalną fakturą. W ten sposób można hydrofobizować nawet kamienie szorstkie. Jeśli na tak zaimpregnowaną powierzchnię spadnie kropla wody, to w sensie fizycznym nie będzie się ona stykała z kamieniem. Mało tego – nie rozpryśnie się, tylko w całości szybko spłynie lub odparuje, nie tworząc przy tym nieestetycznych plam.
Oczywiście działanie takiego impregnatu będzie tym skuteczniejsze, im więcej zawiera on silanów – przy zbyt małej ilości nie stworzą one spójnej warstwy ochronnej, szczególnie w przypadku powierzchni chropowatych i nierównych. Co ważne, silany są związkami o niskiej reaktywności chemicznej, dlatego są bezpieczne dla kamienia i idealnie pasują do impregnowania kostki brukowej. Nałożone na suchą powierzchnię przylegają do niej, ale nie reagują z minerałami budulcowymi. Czas, po którym powłokę impregnatu trzeba odnowić, zależy od miejsca ekspozycji i narażenia powierzchni na czynniki szkodliwe.
Który impregnat do kamienia wybrać?
Nie warto decydować się na środki z supermarketów, bo te zawierają poza silanami również inne, potencjalnie szkodliwe dla kamienia substancje. Jeśli głównym kryterium jest stężenie związków ochronnych, to idealnym preparatem jest z pewnością Hydromax. Jest to niemal czysta chemicznie (99,99% czystości) mieszanina silanów o silnych właściwościach hydrofobowych- idelnie impregnuje kominki. Produkt dostępny jest w opakowaniach 1 i 5 litrów, więc łatwo dobrać odpowiednią pojemność i ograniczyć tym samym zbędne koszty.
Podsumowanie
Impregnat do kamienia pozwala chronić powierzchnię przed zanieczyszczeniami, mchami i porostami. Żeby ochrona była skuteczna, impregnacja musi być bardzo szczelna i jednocześnie bezpieczna dla kamienia. Takie parametry zapewniają środki na bazie silanów, a wśród nich najsilniej stężony na rynku, czyli Hydromax marki vbvsweden.