Impregnaty do kamienia mają zasadniczo chronić go przed wilgocią, jednak w praktyce preparaty te mogą wykazywać również inne korzystne efekty. Zależy to jednak od wielu czynników i na pewno nie można liczyć na to, że najtańsze środki sprostają najtrudniejszym wyzwaniom.

Data dodania: 2017-05-20

Wyświetleń: 772

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Impregnaty do kamienia, do kominków, do koski brukowej - co je łączy, a co dzieli?

Wady klasycznych impregnatów

Typowy impregnat do kamienia to substancja, która tworzy na powierzchni kamienia nieprzepuszczalną dla wody warstwę. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o samą ochronę przed wilgocią, ponieważ praktycznie do zera ogranicza możliwość zabrudzenia kamienia czy jego erozji wodnej i spowodowanej zmianami temperatur. Jednak sama warstwa impregnatu też może mieć wady: w zależności od tego, jakie substancje chemiczne zostały wykorzystane do produkcji środka hydrofobizującego. Jego powłoka może wykazać się działaniem niszczącym na kamień, może być wrażliwa na światło ultrafioletowe i żółknąć z czasem, a może po prostu nie być idealnie przezroczysta i zmieniać estetykę wyrobów. Czasem też impregnacja nie jest do końca skuteczna, bo niektóre związki mogą przenikać przez warstwę hydrofobową, co jest widoczne na przykład w przypadku impregnacji kominków, gdzie pojawiają się specyficzne związki organiczne o wysokiej reaktywności.

Alternatywa dla klasyki

Preparaty tworzące hydrofobową warstwę na powierzchni kamienia dobrze chronią przed wodą – to nie budzi najmniejszych wątpliwości. Niestety często okazuje się, że chronią tylko przed nią i przed niczym innym. Rozwiązaniem, które pozwala zabezpieczyć kamień w pełnym zakresie są impregnaty z nanocząsteczkami. Nie tworzą one warstw na powierzchni, ale wnikają w górne warstwy kamienia, zamykając naturalne mikroszczeliny. Tym samym wilgoć również nie ma możliwości przenikania w głąb struktur, ale dodatkowo nie pojawia się ryzyko żółknięcia. Działanie takiego impregnatu nie zatrzymuje procesu oddychania kamienia, a dodatkowo zwiększa jego odporność na pęknięcia. Nanotechnologia w impregnatach, czyli zastosowanie mniejszych cząstek umiarkowanie penetrujących kamienie zabezpiecza także przed ukorzenianiem się mchów i osadzaniem glonów dlatego są szczególnie polecana do impregnowania kostki brukowej. Dodatkowo preparaty tego rodzaju mogą być wzbogacone o dodatki biobójcze, ale jest to konieczne jedynie w rzadkich przypadkach.

Wybór impregnatu

Impregnat Nano marki vbvsweden jest nanoimpregnatem do kamieni naturalnych szorstkich i polerowanych. Jest stosowany przede wszystkim przez profesjonalistów, ponieważ doświadczenie wykazało, że nie zmienia on estetyki powierzchni, za to znakomicie przez długi czas chroni ją właściwie przed wszystkimi czynnikami szkodliwymi. Dostępny jest w opakowaniach po 0,75 lub 5 litrów. Nadaje się równie dobrze do stosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i na nagrobkach czy kamieniu architektonicznym.

Podsumowanie

Nanocząsteczki w doskonale chronią przed nasiąkaniem kamienia, solami i agresywnymi zanieczyszczeniami chemicznymi. Są znakomitą alternatywą dla impregnatów tworzących hydrofobową warstwę, z którymi wygrywają przede wszystkim ze względu na zwiększoną trwałość oraz lepsze walory estetyczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena