Basen biologiczny w ogrodzie to nic innego jak staw kąpielowy. Nie musi mieć do dyspozycji nie wiadomo jakiej powierzchni w ogrodzie. Wystarczy ok. 50m2.

Data dodania: 2020-03-05

Wyświetleń: 1324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Basen biologiczny - czym jest i jakie są jego rodzaje.

Basen biologiczny w ogrodzie od tradycyjnego basenu różni się tańszym kosztem utrzymania oraz sposobem oczyszczania wody. W basenie biologicznym nie stosuje się chloru i soli, zatem jest zdrowszy i bezpieczniejszy. Oczyszczanie wody odbywa się po przez specjalistyczną filtrację wspomaganą korzystnymi bakteriami.

Omawiany staw kąpielowy posiada strefę pływali (podobną do basenu). Ta strefa może posiadać na dnie folię lub żwir. Musi znajdować się również obszar złoża biologicznego, gdzie mamy miejsce na roślinność wodną. Mogą być nią lilie wodne, "trawa" lub np. roślinność jadalna - albo wszystko razem o ile pozwalają na to warunki.

Staw biologiczny dobrze komponuje się w otoczenie ogrodu. Mamy możliwość stworzenia projektu, który wygląda jak najbardziej naturalnie lub nowocześnie. Możliwości jest wiele.

Poniżej zostały przedstawione rodzaje stawów:

1. Eko-basen

Czyli niezależna pływalnia z wyraźnie zaznaczoną strefą filtra biologicznego. Taka realizacja wygląda atrakcyjnie w otoczeniu pokrycia tarasowego i ma wygląd basenu, co w określonych aranżacjach, szczególnie kiedy nie mamy do dyspozycji wiele przestrzeni, ma swoje zalety. W takiej sytuacji złoże biologiczne jest niezależnym zbiornikiem połączonym z niecka basenową jedynie instalacjami hydraulicznymi, zapewniającymi właściwą filtrację wody- zarówno biologiczną jak i mechaniczną.

Zalety: możliwość zastosowania bezobsługowych robotów sprzątających Nemo w niecce basenowej, przy koncepcji dna foliowanego.

Wady: konieczność wykonania konstrukcji niecki basenowej w technologii żelbetowej.

2. Staw z wydzieloną pływalnią o ścianach podwodnych

Taka opcja wizualnie daje wrażenie całkowicie naturalnego zbiornika wodnego, jednak posiada wyraźnie wydzieloną pływalnię, a złoże biologiczne umieszczone jest za ścianami pływalni. W przypadku takiej realizacji mamy możliwość zastosowania kolejnych wariantów. Pierwszym z nich jest wylanie płyty dennej i wymurowanie ścian pływalni, a następnie foliowanie całości folią PVC. Druga opcja to dno żwirowe z linia napowietrzająca i lekkie ścianki ograniczające obszar pływalni.

Zalety: połączenie naturalnie wyglądającego zbiornika z pływalnią; przy koncepcji dna foliowanego możliwość zastosowania bezobsługowego robota sprzątającego w niecce basenowej.

Wady: konieczność wylania płyty dennej i ścian z żelbetu.

3. Jeziorko zawierające funkcję stawu kąpielowego i złoża biologicznego

Brak wyraźnie wydzielonej pływalni. Daje wrażenie absolutnie naturalnego zbiornika. Pozwala na wyjątkową aranżację zawierającą naturalne kaskady z kamienia i inne atrakcje. Fantastycznie wkomponowuje się w duży ogród. Taki staw aby był funkcjonalny wymaga dużej powierzchni lustra wody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena