Spośród wielu stylów meblowych i architektonicznych, możemy wymienić najbardziej aktualny, czyli nowoczesny. Styl ten w głównej mierze Nas otacza i spotykamy się z nim na co dzień w biurach, mieszkaniach czy sklepach. Przyjrzyjmy się bliżej kwestii nowoczesnych mebli. Kiedy możemy mówić, że meble są nowoczesne?

Data dodania: 2017-04-05

Wyświetleń: 793

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to są właściwie nowoczesne meble?

Styl ten powstał w XX w. i wciąż jest praktykowany w architekturze. Oczywiście ulega on drobnym zmianom i jest modyfikowany przez projektantów mebli czy wnętrz lecz zawsze charakteryzują go dwie cechy: praktyczność i minimalizm. Bogato zdobione tkaniny i elementy dekoracyjne są zaprzeczeniem stylu nowoczesnego. W tym przypadku istotny jest komfort i prostota.

Jakie są nowoczesne meble? Forma mebli nowoczesnych

Tak naprawdę trudno określić jednym zdaniem odpowiedź na to pytanie. Z całą pewnością mają prostą formę. Zwykle zasada urządzania wnętrz w tym stylu jest jedna - jeśli mebel np., kanapa rozkładana, ma nieszablonowy kształt, rezygnujemy z wszelakich ozdobników typu wzorzyste obicie czy barokowe nóżki. Jeśli natomiast wspomniana kanapa jest o prostych jednolitych kształtach, materiał obiciowy powinien być o różnej strukturze. Pamiętajmy jednak o zachowaniu jednego, maksymalnie dwóch kolorów. W stylu nowoczesnym nie chcemy wielorakiej różnorodności. Wszystkie meble we wnętrzu, aby zachować nowoczesny styl, powinny być ze sobą spójne kolorystycznie a ich ozdobą może być np. faktura z jakiej zostały wykonane.

Kolorystyka w nowoczesnym stylu

Innowacją w tymże stylu, która powstała w XXI wieku są kontrasty. Nie może jednak ich być za wiele. Zwykle są to dwa przeciwstawne kolory, które mimo różnicy wizualnie do siebie pasują, np. biel i czerń, kremowy i ciemny brąz, szarość i czerwień. Takie połączenia kolorystyczna mają za zadanie „ożywić” wnętrze i sprawić aby po prostu nie były nudne. Jeśli kupujemy nowoczesne meble do kuchni i chcielibyśmy aby były one jednocześnie eleganckie, zdecydujmy się na fronty szafek z połyskiem (lakierowane) i dwubarwną kolorystykę, np. górne szafki w kolorze czarnym a dolne w białym. Zachowując taki schemat, możemy być pewni, że nasza kuchnia będzie elegancka, a jednocześnie bardzo nowoczesna.

Od wielu dekad wystroje wnętrz w coraz większym stopniu odchodzą od idei monumentalnej, pełnej ozdób stylistyki, jaka niegdyś niemal zupełnie zdominowała świadomość osób interesujących się tą tematyką. Dziś każdy niemal detal mebli uchodzących za nowoczesne musi mieć praktyczne zastosowanie. Nie oznacza to wcale, że rezygnuje się z elegancji. Wręcz przeciwnie - elegancja mebli nowoczesnych po prostu nie jest wydumana. Wybierając takie meble, możemy mieć pewność, że idealnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, a równocześnie nie przytłoczą wnętrza swoją stylistyką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena