Piekary Śląskie to małe miasto na północy obszaru GOP znane z pielgrzymek i zjazdów mężczyzn i kobiet do Matki Boskiej Piekarskiej. Na każdą pielgrzymkę przyjeżdża ponad 100 tysięcy wiernych.

Data dodania: 2008-09-09

Wyświetleń: 3455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zabytkowe obiekty architektury

Zespół kościelny Bazyliki Mniejszej p. w Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja; kościół neoromański zbudowany wg projektu arch. Grotschla w 1849 roku. W skład zespołu kościelnego Piekary wchodzą: kościół, cztery kaplice – MB Lekarski, św. Teresy, św. Franciszka, św. Sebastiana, Rajski Plac – dawny cmentarz z trójskrzydłowymi krużgankami, kaplica św. Rafała i kompozycja krzyża misyjnego (1851), na środku mur otaczający kościół z rzeźbami 11 apostołów.

Zespół Kalwaryjski z 1896 roku; w jego skład wchodzą kościół neogotycki p. w. Zmartwychwstania Pańskiego wg projektu Kapackiego oraz obiektów sakralnych i parasakralnych. Zespół wpisany jest w rejestr zabytków architektury pod nr 1621/95.

Kaplice św. Barbary i św. Ignacego (studzienka) z XIX wieku, MB Bolesnej i Gerlichów z początku XX wieku.

Poza zabytkami sakralnymi pielgrzymi mogą zwiedzić Zabytki przemysłu i techniki

Zabudowania gospodarcze dawnego folwarku Donnersmarcków z XVIII wieku. W skład zespołu wchodzą: spichlerz z 1798 roku, stodoły, stajnie, kuźnia oraz budynki mieszkalne służby dworskiej. Obecnie obiekty te są użytkowane przez firmy prywatne.
Zabudowania przemysłowe KWK „Julian” z 1945 roku (płuczka, konstrukcja wież szybowych, sortownia, maszynownie, budynek wentylacyjny).

W skład miasta Piekary Śląskie wchodzi od 1975 roku Dąbrówka Wielka. Zajmuje powierzchnię 857 ha i liczy 4251 mieszkańców (dane z 1998 roku). Najstarsze ślady pobytu człowieka na tym terenie pochodzą z neolitu( 4000-1800 lat p.n.e.) Dąbrówka jako wieś istniała już od XIII wieku. Pierwsza historyczna wzmianka o tej osadzie pochodzi z 4 października 1277 roku, kiedy biskup krakowski Paweł z Przemankowa odłączył wieś od parafii św. Małgorzaty w Bytomiu i przyłączył ją do nowo utworzonej parafii św. Piotra i Pawła w Kamieniu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena