Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – mówi znane większości, jeśli nawet nie wszystkim, przysłowie. Ile w nim prawdy? Okazuje się, że bardzo dużo, ponieważ zarówno codzienny nastrój, jak i zdrowie zależy od komfortu snu. Dlatego też powierzchnia, na której śpimy, odgrywa niebagatelną rolę w życiu każdego z nas.

Data dodania: 2016-06-24

Wyświetleń: 1011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać materac do tapicerowanego łóżka, aby zyskać komfort snu

W łóżku spędzamy około jednej trzeciej naszego życia. Podczas snu zachodzą procesy regeneracyjne, odnawiają się komórki, organizm się wycisza, ustępuje napięcie mięśni. Sen nie jest więc stanem pasywnym, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Organizm podczas snu ciężko pracuje. Wszystkim nam zależy, aby jego wysiłki nie były daremne i byśmy rano budzili się wypoczęci i pełni energii do działania. Pamiętajmy, że dobry sen i efektywny wypoczynek w ogromnej mierze zależą od odpowiedniego materaca, który powinien być nie tylko wygodny, ale i korzystnie oddziałujący na nasze zdrowie. Oczywiście, ważne jest także, aby doskonale wpasowywał się w ramy łóżka. Jak to wszystko osiągnąć?

Dobry materac to dobry sen

W naszych domach można spotkać łóżka w różnych rodzajach i stylizacjach. Poczynając od nieśmiertelnych wersalek, które ponad wygodę cenią sobie funkcjonalność (są składane, co pozwala na oszczędność przestrzeni, i posiadają praktyczne schowki na pościel), na  łóżkach nowoczesnych kończąc. W przypadku tych ostatnich modny designe tworzą między innymi ciekawe wykończenia, będące niebanalną ozdobą każdej sypialni.

Jednym z rodzajów takich nowoczesnych łóżek – które święcą tryumfy nie tylko w alkowie, lecz również na targach wnętrzarskich, dumnie prezentując swoje wdzięki – są modele tapicerowane.

Łóżko tapicerowane od standardowego różni się przede wszystkim nowoczesnym szyciem i materiałami, z jakich jest wykonane. Jego głównymi walorami są obite wezgłowia i boki, sprytnie ukryte skrzynie na pościel i pokaźna możliwość dopasowania stylu nie tylko do wnętrza nowoczesnego, lecz również klasycznych aranżacji. Pozostaje pytanie, jak dobrać odpowiedni materac do takiego łóżka?

Stelaż to podstawa

Przy wyborze materaca do łóżka tapicerowanego główną rolę odgrywa aspekt techniczny. Odnosi się on do stelaża oraz jego znaczenia dla zdrowia i komfortowego wypoczynku. Warto przed zakupem łóżka przemyśleć kwestie indywidualnych upodobań, funkcjonalności – która nas usatysfakcjonuje – oraz ewentualnych potrzeb zdrowotnych naszego ciała.

Dużo zależy także od tego, jaki stelaż do ramy wybierzemy. W tym przypadku w grę wchodzi nie tyle aspekt wygody, ile żywotności materaca. Najlepsze rozwiązanie stanowi stelaż z listewek, który jest tak uniwersalny, że pasuje do większości ram. Listwy są plastycznym materiałem, który w określonym stopniu dostosowuje się do materaca i ewentualnych jego wygięć pod ciężarem użytkowników. Sam materac, ułożony na twardej podstawie (np. płycie), także traci swoje atuty (nie może swobodnie „oddychać”). Stelaż okazuje się więc nieodzownym elementem wyznaczającym komfort snu.

Miękki czy twardy – jaki materac wybrać?

Gdy wiemy już, jaki stelaż należy zamontować w naszym łóżku tapicerowanym, przychodzi moment wyboru materaca. Powszechna opinia o twardym materacu, posiadającym prozdrowotne właściwości, jest mitem. Okazuje się on bardzo niekorzystny szczególnie dla osób ciężkich i wysokich, gdyż nie pozwala ciału naturalnie się ułożyć. Może również powodować problemy z krążeniem, spowodowane przez stały nacisk na określone partie ciała. Będzie to dodatkowo wymuszało ciągłe zmiany pozycji podczas snu.

Materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla całego ciała, w szczególności kręgosłupa. Dlatego też nie powinien być ani za miękki (wtedy zapadniemy się w nim), ani zbyt twardy (to utrudni prawidłowe krążenie i w efekcie sen przyniesie zmęczenie zamiast upragnionego wypoczynku). Dobrze dobrany materac powinien charakteryzować się odpowiednią nośnością, która umożliwia dopasowanie łóżka do wagi osoby na nim śpiącej. To szczególnie ważne także ze względu na okres jego użytkowania. Właściwie dobrany materac ulega urazom mechanicznym (np. wgnieceniom, zapadnięciom) zdecydowanie wolniej, dzięki czemu dłużej nam posłuży.

Sprężyna, pianka a może lateks?

Główne rodzaje materacy określa się ze względu na materiały użyte przy ich produkcji oraz specyfikę konstrukcji. Podstawowy podział sprowadza się do materacy sprężynowych, lateksowych i piankowych.

Materace sprężynowe, ze względu na swoją konstrukcję, dzielą się na bonelowe i kieszeniowe. W bonelowych sprężyny łączą się ze sobą, co powoduje uginanie się pod wpływem ciężaru znacznej części powierzchni. Najlepiej sprawdzają się zatem w przypadku łóżek jednoosobowych. W materacach kieszeniowych każda sprężyna jest schowana w osobnej, jak sugeruje nazwa, kieszonce. Dzięki temu ugina się każda z osobna, co umożliwia komfort snu dwóm osobom (nawet o dużej rozbieżności wagowej).

Materace piankowe różnią się od siebie w zależności od rodzaju pianki oraz uzupełnień, z jakich zostały wykonane. Ich konstrukcja może być standardowa lub wzbogacona (np. poprzez dodanie do pianki warstwy kokosowej). Odrębnym typem materacy piankowych są te wykonane z materiału termoplastycznego. Doskonale dopasowują się one do kształtu ciała śpiącego (ciężaru i wykonywanych ruchów) poprzez reakcję na jego ciepło. To drogocenna cecha materaca, szczególnie ze względu na odpowiednie wsparcie kręgosłupa.

Trzecią kategorią materacy są, idealne dla alergików, wersje lateksowe. Ich sekret tkwi w zastosowanych surowcach. Wykonane z połączenia naturalnego kauczuku i lateksu syntetycznego zyskują bogatą w liczne pory, oddychającą powierzchnię.

Podsumowując, wybierając materac powinieneś kierować się wagą (swoją i partnera), rodzajem łóżka (wśród których optymalna jest wersja ze stelażem) oraz potrzebami zdrowotnymi. Nie wahaj się w sklepie przez chwilę poleżeć na materacu przed jego kupnem. To doskonała okazja, żeby go wypróbować. Nie zapominaj, że będziesz spędzał na nim każdorazowo około ośmiu godzin na dobę. Dlatego… pościel sobie dobrze!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena