Kamienne meble - niemożliwe? A jednak istnieje rozwiązanie

Data dodania: 2016-06-27

Wyświetleń: 978

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kamień jest materiałem ponadczasowym – jego piękno i wytrzymałość nie mają sobie równych. Do tej pory z kamieni wykonywano elewacje, blaty, posadzki – tylko meble nie były produkowane z tego surowca. Dziś jest już odpowiednia technologia – fornir kamienny świetnie wypełnia tę lukę.

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to innowacyjny materiał, w Polsce obecny od niedawna i dostępny tylko w ofercie kilku firm. Jest to materiał przypominający nieco pod względem składu konglomerat, z tym, że w przypadku forniru powstają bardzie cienkie płachty, zwane fachowo liśćmi. Mieszanka okruchów łupkowych i żywicy ma najwyżej 3 mm grubości, a więc jest wystarczająco lekki, aby wykańczać nim solidne meble. W pełni elastyczny, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i zwykle również niewrażliwy na działanie detergentów i zanieczyszczeń chemicznych (to zależy od gatunku skały, z której powstaje fornir) jest nie tylko eleganckim, ale również bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.

Estetyka forniru kamiennego

Inwestorzy urządzający luksusowe wnętrza cenią sobie fornir kamienny ze względu na jego estetykę. Każdy liść jest całkowicie unikalny – podobieństwo zachowane jest dzięki odpowiednio dobranej granulacji identycznych skał, jednak ułożenie drobin mineralnych jest absolutnie nie do podrobienia. W zależności od gatunku powierzchnia forniru kamiennego może być stonowana lub wielokolorowa, upstrzona żyłkami mineralnymi lub połyskującymi drobinkami – wszystko zależy od gatunku użytej skały.

Fornir kamienny – dekoracja funkcjonalna

Fornir kamienny jest bardzo trwałym materiałem. Jest do tego stopnia odporny na uszkodzenia mechaniczne, że w wielu zastosowaniach może z powodzeniem zastąpić blaty z litego kamienia albo grubego i ciężkiego konglomeratu. Przewagę uzyskuje przede wszystkim dzięki włóknu szklanemu, na którym „układane” są okruchy kamienne zespolone żywicą. Dzięki takiej konstrukcji nie można ubić forniru, bardzo trudno jest go zarysować, a odpowiednio wykończona powierzchnia jest całkowicie niewrażliwa na wodę i większość substancji chemicznych.

Dlaczego właśnie fornir kamienny?

W Polsce niewiele jest firm, które zajmują się produkcją samego forniru albo mebli wykończonych tym materiałem. Jest to stosunkowo nowy trend, który już jednak zyskał sobie sporą popularność – jest szeroko komentowany w światku projektantów i aranżerów wnętrz, coraz częściej o fornir pytają gestorzy hoteli i restauracji, a także inwestorzy indywidualni, których kusi niepowtarzalność tego wykończenia. Podstawową cechą, dla której coraz częściej fornir kamienny wykorzystywany jest w meblarstwie, jest jego uniwersalność. Znakomicie sprawdza się jako wykończenie frontów mebli kuchennych, wypełnienie drzwi szaf przesuwnych, panele ścienne do pokoju dziecięcego, prestiżowego salonu albo luksusowego lobby hotelowego. Wykonuje się z niego również elementy dekoracyjne – wszystko zależy tylko od fantazji projektanta i potrzeb inwestora. Nie jest to co prawda materiał tani, ale mając świadomość jego estetyki i funkcjonalności, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że meble i panele wykończone fornirem kamiennym to inwestycja w satysfakcję na długie lata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena