Współczesne aranżacje wnętrz mogą zadziwiać. Coraz częściej projektanci i styliści sięgają po materiały, które dotychczas zupełnie nie kojarzyły się ze stylowymi wnętrzami i wnętrzami w ogóle. W domach i mieszkaniach pojawiają się więc betonowe formy, naturalne kamienie, słoma, a ostatnio także metal.

Data dodania: 2016-06-08

Wyświetleń: 858

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sposób na oryginalną dekorację wnętrza

Mimo tego, że metal może wydawać się ciężkim i trudnym do wykorzystania materiałem, to wcale tak nie jest. Nie należy również zakładać, że nadaje się on tylko do wnętrz industrialnych. Według stylistów metal sprawdzi się wszędzie, wystarczy tylko odpowiednio go wykorzystać.


Magnetyzm metalowych dekoracji

Każdy kto myśli, że elementy metalowe zarezerwowane są dla określonych przestrzeni, jest w błędzie. Współczesne aranżacje wykorzystują metal bardzo często i to w różnych formach. Projektanci wykorzystują go zarówno w kuchniach, jak i salonach, sypialniach czy łazienka. Przedmioty z metalu stały się doskonałą alternatywą dla ceramiki czy drewna. We wnętrzach pojawiają się więc przedmioty jak schody, poręcze, meble, umywali, blaty, elementy dekoracyjne (świeczniki, kandelabry), a nawet fronty szafek. Metal zdecydowanie nie pozostawia nikogo obojętnym. Jego połysk, kolor i struktura sprawiają, że przyciąga wzrok, a powierzchnie metalowe wyglądają nie tylko solidnie, ale także bardzo oryginalnie. Warto więc to wykorzystać. Metal, w zależności od całej stylistyki wnętrza, może pełnić tylko charakter dopełniającym, ale może również dominować. To, w którym kierunku pójdziemy, zależy tylko od naszej fantazji.

Metal, który ociepli wnętrze

Jakie metale najczęściej pojawiają się we wnętrzach? Z pewnością będzie to aluminium, stal, miedź oraz mosiądz. Metale te różnią się kolorem i strukturą. Można je łączyć i stosować jako indywidualne rozwiązanie. Aluminium jest stosunkowo tanie, lekkie oraz "ciepłe w odbiorze". Jest także miękkie, a co za tym idzie łatwo się rysuje oraz odkształca. Łatwo też ulega zabrudzeniom i utlenia się. Nie ulega korozji – jest więc idealne do łazienek. Elementy aluminiowe warto zastosować w miejscach, w których nie będą narażone na uszkodzenia. Ciekawie prezentują się na ścianach i we wnękach, w postaci blachy aluminiowej. Stal jest materiałem droższym niż aluminium i to właśnie ona najczęściej pojawia się w naszych wnętrzach. Stal kwasoodporna i nierdzewna jest trwała, ładnie się prezentuje i nie ulega zbyt łatwo uszkodzeniom. Jest stosunkowo odporna na wilgoć, chociaż może pojawiać się na niej rdzawy nalot. Lepiej nie stosować jej w łazienkach. Miedź nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter. Jest miękka, plastyczna, o ładnym zabarwieniu. Bardzo ociepla wnętrza i nadaje im przytulności. Również mosiądz chętnie wykorzystywany jest ze względu na kolorystykę. Ten złoty i ciepły materiał doskonale sprawdza się w kontraście z nowoczesnością.


Praktyczny w kuchni

Jak wykorzystać potencjał metalu w kuchni? Błyszczące, odbijające światło powierzchnie w kuchni sprawdzą się idealnie. Metalowe elementy w kuchni pojawić się mogą w postaci blatów, frontów szafek, zlewów a także w postaci urządzeń agd – okap, lodówka, płyta grzewcza. Metal w kuchni stanowi świetne połączenie ze szkłem. Ładnie prezentują się zarówno całe metalowe elementy, jak i metalowe wstawki – np. w postaci aluminiowych ram w szafkach. Metal w kuchni będzie łatwy w utrzymaniu i bardzo praktyczny. Trzeba jednak pamiętać, że metale nie są odporne na zarysowania, dlatego należy dobrze przemyśleć montaż np. blatów metalowych.

Jak wykorzystać potencjał metalu w łazience? Przede wszystkim jako dopełnienie minimalistycznych aranżacji. Na rynku dostępne są akcesoria wykonane z różnego rodzaju metali. Nowością są za to wykonywane ze stali nierdzewnej sedesy, pisuary i bidety. Elementy mosiężne i miedziane ocieplą wnętrze zimnych łazienek, a stalowe nadadzą łazienkom nieco surowego wyglądu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena